Rím 14. septembra (TASR) - Ak chceme znížiť emisie skleníkových plynov, k rozvoju jadrovej energetiky niet alternatívy. Tento názor vyslovil v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt šéf talianskej energetickej firmy Enel Paolo Scaroni.
"Ak hodnotím všetky techniky výroby elektrickej energie," povedal Scaroni, "potom sa prejavujú dve prednosti jadrovej energetiky. Jej náklady sú nízke. Je iróniou, že Francúzsko ponúka elektrinu za najvýhodnejšie ceny, hoci má najnižšiu mieru liberalizácie. Prečo asi? Pretože Francúzsko využíva jadrovú energiu. Po druhé: jadrové elektrárne neprodukujú nijaké škodlivé plyny."
V Taliansku sa však nevybudovala ani jedna jadrová elektráreň a budovať sa ani nebude. Je to výsledok referenda, ktoré sa v krajine konalo koncom 80. rokov. Taliani sa postavili proti budovaniu týchto zariadení.
Scaroni v rozhovore hovoril aj o dôsledkoch liberalizácie trhu s elektrickou energiou. Jeho podnik stratil z bývalého monopolného postavenia takmer 50 % a v súčasnosti má na domácom trhu len 45-% podiel. Konkurencia sa prejavila v poklese cien elektrickej energie asi o štvrtinu. Avšak spotrebiteľ tento výsledok takmer nepociťuje, pretože ceny elektriny tlačia hore drahá ropa a drahý plyn, spaľované v elektrárňach.
Talianska vláda predá v nasledujúcich týždňoch cez burzu svoj 20-% podiel v Eneli. Očakáva zaň príjem okolo 7,5 miliardy EUR, čo je v prepočte vyše 300 miliárd SKK. Enel je svojou trhovou hodnotou 40 miliárd EUR po nemeckom Eone druhým najdrahším energetickým podnikom kótovaným na burze v Európe.
Scaroni, ktorý v Eneli pôsobí len dva roky, povedal, že koncern dosiahol výrazný rast svojej efektívnosti postupným obmedzovaním výroby elektrickej energie z ropy a plynu. Koncern v 1. polroku tohto roka zvýšil zisk v porovnaní s rovnakým obdobím vlani o 37 % na 3 miliardy EUR. Čistý zisk dokonca medziročne vzrástol o 71 % na 2 miliardy EUR.
Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.
(1 EUR = 40,063 SKK)