Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 2. decembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:NEW YORK - Americké akcie v pondelok vzrástli, keď nádeje v skorý príchod hospodárskeho oživenia zatienili správu, že americká ekonomika sa počas väčšiny tohto roku nachádzala v recesii. Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) označil marec 2001 za začiatok recesie v USA. Situáciu ešte zhoršili septembrové teroristické útoky na New York a Washington. Úrad súčasne oznámil, že na základe informácií, ktoré získal z minulých období hospodárskeho poklesu v povojnovej ére, očakáva oživenie najneskôr v júli budúceho roku. Všetky hlavné akciové indexy skončili najvyššie po septembrových útokoch, pričom najúspešnejšie si počínali akcie technologických firiem. Index Nasdaq vzrástol o 2 % na 1 941,23 bodu. Index Dow Jones posilnil o 0,23 % na 9 982,75 bodu. Na dva mesiace trvajúce oživenie nadviazali akcie spoločností zo sektora polovodičov. Akcie firmy Intel posilnili po tom, ako spoločnosť oznámila objav novej technológie výroby mikročipov. Ceny ropných spoločností však oslabili kvôli poklesu cien ropy.

Americké akcie v utorok ovplyvnila správa o poklese novembrovej spotrebiteľskej dôvery v USA. Správa podnietila investorov predávať v dôsledku obáv, že nedávny rast na Wall Street bol príliš prudký a nemal opodstatnenie v makroekonomických číslach. Na trhu vládla určitá nervozita. Hospodárske oživenie v USA, ktoré sa očakáva v prvej polovici budúceho roka, by podľa analytikov mohlo nastať skôr na konci ako na začiatku prvého polroka. Americká spotrebiteľská dôvera v novembri poklesla už piaty mesiac za sebou. Organizácia Conference Board naznačila, že predvianočné nákupné obdobie by z hľadiska spotrebiteľských výdavkov mohlo byť slabšie. Akcie na začiatku obchodovania poklesli, potom zaznamenali zotavenie, avšak pred ukončením obchodovania sa dostali opäť do negatívneho teritória. Obavy z poklesu dopytu postihli akcie maloobchodných firiem. Mierne oživenie cien ropy naopak podporilo akcie petrochemických spoločností. Najväčší svetový výrobca mikročipov Intel uviedol, že sa mu pravdepodobne podarí splniť predpoveď štvrťročných výsledkov.

Americké trhy ukončili stredajšie obchodovanie v červených číslach tlačené nadol bankovými a energetickými titulmi. Kolaps rozhovorov o akvizícii energetickej spoločnosti Enron skupinou Dynegy podkopal dôveru investorov. Neúspešná akvizícia zasiahla aj akcie bánk ako Citigroup a JP Morgan Chase & Co zapojených do úverového financovania Enronu. Medvediu náladu už len umocnila Béžová kniha americkej centrálnej banky Federal Reserve, ktorá potvrdila slabosť hospodárstva USA. Všetky indexy preto zatvárali v negatívnom teritóriu.

Americké akcie vo štvrtok posilnili po tom, čo objednávky pre tovary dlhodobej spotreby v USA zaznamenali v októbri rekordný prírastok a technologické spoločnosti ako Brocade Communications Systems Inc oznámili silné finančné výhľady. Objednávky pre drahé tovary dlhodobej spotreby v USA vzrástli v októbri o 12,8 %, čo je najvyšší prírastok od marca 1992, keď ministerstvo obchodu USA začalo evidovať tieto údaje. Taktiež predaj nových obytných priestorov zaznamenal v októbri rast druhý mesiac za sebou, avšak počet nezamestnaných vzrástol v uplynulom týždni k 24. novembru, čo poukazuje na to, že je príliš skoro hovoriť o tom, že USA sú vo fáze zotavenia.

Väčšina akcií v piatok oslabila. Americká ekonomika totiž utrpela v treťom štvrťroku najvýraznejší pokles za viac ako dekádu. Hrubý domáci produkt USA poklesol v treťom kvartáli o 1,1 %. Ceny blue-chip emisií však nakoniec vykázali mierne prírastky, pretože maloobchodná spoločnosť Home Depot zverejnila lepšie vyhliadky ako sa očakávalo. O oslabení americkej ekonomiky svedčila aj správa o novembrovom poklese ukazovateľa výrobnej aktivity v oblasti mesta Chicago na najnižšiu úroveň od júla. Index Nasdaq zaznamenal za týždeň rast o 1,4 % na piatkový záver 1 930,57 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,95 % na 1 139,45 bodu, kým index Dow Jones padol za týždeň o 1,1 % na 9 851,56 bodu.

TOKIO - Japonský hlavný akciový index Nikkei vyskočil v pondelok na novú najvyššiu úroveň po teroristických útokoch v USA. Finišoval s prírastkom 3,44 %, resp. 367,48 bodu na úrovni 11 064,30 bodu, pričom prekonal predchádzajúci rekord 11 052,01 bodu zaznamenaný 25. októbra. Index skončil na najvyššej hodnote od 28. augusta. Vďaka rastu akcií na Wall Street a oslabeniu jenu sa na japonskom trhu výrazne zintenzívnila nákupná aktivita. Obchodníci nakupovali akcie firmy Cannon a iných významných exportérov. Trh podporili aj náznaky, že banky zvýšili úsilie reštrukturalizovať a vyčistiť svoje masívne nedobytné úvery.

Japonské akcie skončili v utorok na znížených úrovniach. Pokles akcií bánk ako napríklad Mizuho Holdings Inc totiž zatienil prírastky akcií hi-tech spoločností, pričom investori zamerali svoju pozornosť na obrovské bremeno nedobytných úverov v bankách. Atmosféru na burze veľmi negatívne zasiahla aj správa, že medzi príslušníkmi pohraničnej stráže Severnej a Južnej Kórey došlo k prestrelke. Nikto však nebol zranený. Incident je síce nezvyčajný, ale nie je bezprecedentný.

Japonský akciový index Nikkei poklesol v stredu takmer o tri percentá, pričom ho zasiahli obavy z krachov podnikov a oslabenie akcií na americkom trhu. Pod vplyvom týchto skutočností investori vyberali zisky prostredníctvom predaja viacerých hi-tech emisií, vrátane akcií Canon Inc. Prudký pokles utrpeli akcie bánk a finančných spoločností, ktorý súvisel s obavami z budúcej vlny krachov podnikov. V utorok skrachoval výrobca ťažkej techniky Niigata Engineering Co Ltd. Akcie najväčšieho japonského výrobcu kancelárskej techniky Canon poklesli o 4,21 % na 4 100 JPY po pondelkovom raste na trojmesačné maximum.

Ceny japonských akcií skončili vo štvrtok zmiešane. Atmosféru na trhu na jednej strane podporili solídne prírastky defenzívnych emisií ako napríklad Yamanouchi Pharmaceutical Co Ltd, avšak zasiahla ju správa, že americká spoločnosť v oblasti obchodu s energiou Enron Corp takmer skolabovala. "Súčasný trend na burze spočíva v tom, že investori vyberajú zisky z technologických emisií a presúvajú prostriedky do defenzívnych emisií," povedal jeden z analytikov. Jedna z defenzívnych emisií, tretia najväčšia farmaceutická firma v Japonsku Yamanouchi, posilnila vo štvrtok o 0,57 % na 3 540 JPY.

Tokijský trh zaznamenal v piatok mierny nárast na čele s akciami Canon. Posilňovali aj ostatné technologických tituly kopírujúc vývoj svojich amerických rivalov. Slabé vyhliadky japonskej ekonomiky a obavy z prehodnotenia medzinárodných akciových indexov Morgan Stanley Capital International obmedzili výraznejší rast.

Kľúčový index Nikkei Average posilnil o 41,48 bodu, resp. o 0,39 % na 10 697,44 bodu. Výrobca fotoaparátov a kopírovacích zariadení Canon posilnil o 4,25 % na 4 170 JPY, čím čiastočne vyrovnal 6,5-percentnú stratu z posledných dvoch dní.LONDÝN - Britská burza v pondelok mierne posilnila, keď šíriace sa chýry o fúzii podporili akcie Standard Chartered. Trh podporil aj rast akcií telekomunikačného gigantu Vodafone. Naopak, nižšie ceny ropy negatívne vplývali na akcie ropných spoločností. Index FTSE 100 vzrástol o 9,3 bodu, resp. o 0,2 % na 5 302,5 bodu. Akcie ropného gigantu BP poklesli o 3,3 % a Shell stratil 0,9 % po tom, ako Rusko ponúklo len mierne zníženie produkcie v štvrtom kvartáli.

Britský trh poklesol v utorok počas popoludňajšieho obchodovania, keď slabšie údaje v porovnaní s očakávaniami o spotrebiteľskej dôvere v USA zapríčinili výrazný pokles akcií na Wall Street. Telekomunikačný sektor oslabil index FTSE o 12 bodov. Akcie mobilného giganta Vodafone poklesli o 1,3 % na 186,5 pencí po tom, čo fínsky výrobcov mobilných telefónov Nokia znížil svoje odhady predaja mobilných telefónov v tomto roku. Akcie spoločnosti Lloyds TSB poklesli o 1,9 % po pondelkových prírastkoch, keď špekulácie o akvizícii Deutsche Bank spoločnosť odmietla. Akcie skupiny BAE Systems oslabili o 0,9 % na 322,25 pencí, keď spoločnosť oznámila, že skončí svoj program regionálnych prúdových lietadiel a zruší 1 700 pracovných miest v dôsledku poklesu predaja komerčných lietadiel po septembrových útokoch na USA.

Rastúce obavy z podnikových výsledkov a negatívna nálada na Wall Street oslabili britské akcie na dvojtýždňové minimá, hoci špekulácie o možnej akvizícii podporili akcie South African Breweries (SAB). Bankový sektor odobral indexu FTSE 22 bodov, jeho pokles viedol Barclays 4 percentami. Oslabili aj telekomunikačné tituly. Pivovary odolali negatívnemu trendu kvôli špekuláciám, že belgický Interbrew plánuje akvizíciu SAB.

Britský akciový trh vo štvrtok uzavrel nepatrným nárastom. Pochybnosti o oživení podnikových ziskov a oslabenie akcií vo farmaceutickom sektore vykompenzovali prírastky spoločností ako napríklad Great Universal Stores. Predaj majoritného podielu farmaceutického giganta GlaxoSmithKline prispel k negatívnej nálade na trhu. Bankový a ropný sektor oslabili na začiatku obchodovania v dôsledku obáv, že americký ropný gigant Enron je blízko kolapsu. Barclays a niektoré iné banky by mohli byť ohrozené, ak by dlhy spoločnosti Enron neboli úplne preplatené.

Britský index FTSE 100 zatvoril na trojtýždňovom zatváracom minime, ovplyvnený krachom amerického obchodníka s energiou Enron. Akcie Abbey National klesli o 5,5 % na 978 pencí po správach, že spoločnosť má voči Enronu pohľadávky 115 mil. GBP. Index FTSE 100 klesol o 4,9 bodu na úroveň 5 203,6 bodu, najnižšiu zatváraciu hodnotu od 12. novembra. Royal Bank of Scotland klesla o 1,8 % na 1625 pencí pretože existujú predpoklady, že má voči Enronu tiež pohľadávky.(1 USD = 48,760 SKK)

(1 GBP = 69,615 SKK)

(100 JPY = 39,584 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 929
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 422
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 651
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 067
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 651
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 407
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 447
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 932
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 930
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 198

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: RTVS podľa Ruttkaya v súčasnej podobe neprežije

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident.

Neprehliadnite tiež

Tsakalotos poprel správy, že Grécku hrozí v júli bankrot

Reagoval na článok, že Grécko možno nebude schopné uhradiť dlhy, ktorým vyprší splatnosť.

Érsek zrušil Počiatkov projekt za desiatky miliónov eur

Projekt nebol financovateľný z eurofondov.

V bratislavskom Volkswagene hrozí ostrý štrajk

Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania sa uskutoční v piatok 2. júna.

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.