Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 2. decembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:NEW YORK - Americké akcie v pondelok vzrástli, keď nádeje v skorý príchod hospodárskeho oživenia zatienili správu, že americká ekonomika sa počas väčšiny tohto roku nachádzala v recesii. Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) označil marec 2001 za začiatok recesie v USA. Situáciu ešte zhoršili septembrové teroristické útoky na New York a Washington. Úrad súčasne oznámil, že na základe informácií, ktoré získal z minulých období hospodárskeho poklesu v povojnovej ére, očakáva oživenie najneskôr v júli budúceho roku. Všetky hlavné akciové indexy skončili najvyššie po septembrových útokoch, pričom najúspešnejšie si počínali akcie technologických firiem. Index Nasdaq vzrástol o 2 % na 1 941,23 bodu. Index Dow Jones posilnil o 0,23 % na 9 982,75 bodu. Na dva mesiace trvajúce oživenie nadviazali akcie spoločností zo sektora polovodičov. Akcie firmy Intel posilnili po tom, ako spoločnosť oznámila objav novej technológie výroby mikročipov. Ceny ropných spoločností však oslabili kvôli poklesu cien ropy.

Americké akcie v utorok ovplyvnila správa o poklese novembrovej spotrebiteľskej dôvery v USA. Správa podnietila investorov predávať v dôsledku obáv, že nedávny rast na Wall Street bol príliš prudký a nemal opodstatnenie v makroekonomických číslach. Na trhu vládla určitá nervozita. Hospodárske oživenie v USA, ktoré sa očakáva v prvej polovici budúceho roka, by podľa analytikov mohlo nastať skôr na konci ako na začiatku prvého polroka. Americká spotrebiteľská dôvera v novembri poklesla už piaty mesiac za sebou. Organizácia Conference Board naznačila, že predvianočné nákupné obdobie by z hľadiska spotrebiteľských výdavkov mohlo byť slabšie. Akcie na začiatku obchodovania poklesli, potom zaznamenali zotavenie, avšak pred ukončením obchodovania sa dostali opäť do negatívneho teritória. Obavy z poklesu dopytu postihli akcie maloobchodných firiem. Mierne oživenie cien ropy naopak podporilo akcie petrochemických spoločností. Najväčší svetový výrobca mikročipov Intel uviedol, že sa mu pravdepodobne podarí splniť predpoveď štvrťročných výsledkov.

Americké trhy ukončili stredajšie obchodovanie v červených číslach tlačené nadol bankovými a energetickými titulmi. Kolaps rozhovorov o akvizícii energetickej spoločnosti Enron skupinou Dynegy podkopal dôveru investorov. Neúspešná akvizícia zasiahla aj akcie bánk ako Citigroup a JP Morgan Chase & Co zapojených do úverového financovania Enronu. Medvediu náladu už len umocnila Béžová kniha americkej centrálnej banky Federal Reserve, ktorá potvrdila slabosť hospodárstva USA. Všetky indexy preto zatvárali v negatívnom teritóriu.

Americké akcie vo štvrtok posilnili po tom, čo objednávky pre tovary dlhodobej spotreby v USA zaznamenali v októbri rekordný prírastok a technologické spoločnosti ako Brocade Communications Systems Inc oznámili silné finančné výhľady. Objednávky pre drahé tovary dlhodobej spotreby v USA vzrástli v októbri o 12,8 %, čo je najvyšší prírastok od marca 1992, keď ministerstvo obchodu USA začalo evidovať tieto údaje. Taktiež predaj nových obytných priestorov zaznamenal v októbri rast druhý mesiac za sebou, avšak počet nezamestnaných vzrástol v uplynulom týždni k 24. novembru, čo poukazuje na to, že je príliš skoro hovoriť o tom, že USA sú vo fáze zotavenia.

Väčšina akcií v piatok oslabila. Americká ekonomika totiž utrpela v treťom štvrťroku najvýraznejší pokles za viac ako dekádu. Hrubý domáci produkt USA poklesol v treťom kvartáli o 1,1 %. Ceny blue-chip emisií však nakoniec vykázali mierne prírastky, pretože maloobchodná spoločnosť Home Depot zverejnila lepšie vyhliadky ako sa očakávalo. O oslabení americkej ekonomiky svedčila aj správa o novembrovom poklese ukazovateľa výrobnej aktivity v oblasti mesta Chicago na najnižšiu úroveň od júla. Index Nasdaq zaznamenal za týždeň rast o 1,4 % na piatkový záver 1 930,57 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,95 % na 1 139,45 bodu, kým index Dow Jones padol za týždeň o 1,1 % na 9 851,56 bodu.

TOKIO - Japonský hlavný akciový index Nikkei vyskočil v pondelok na novú najvyššiu úroveň po teroristických útokoch v USA. Finišoval s prírastkom 3,44 %, resp. 367,48 bodu na úrovni 11 064,30 bodu, pričom prekonal predchádzajúci rekord 11 052,01 bodu zaznamenaný 25. októbra. Index skončil na najvyššej hodnote od 28. augusta. Vďaka rastu akcií na Wall Street a oslabeniu jenu sa na japonskom trhu výrazne zintenzívnila nákupná aktivita. Obchodníci nakupovali akcie firmy Cannon a iných významných exportérov. Trh podporili aj náznaky, že banky zvýšili úsilie reštrukturalizovať a vyčistiť svoje masívne nedobytné úvery.

Japonské akcie skončili v utorok na znížených úrovniach. Pokles akcií bánk ako napríklad Mizuho Holdings Inc totiž zatienil prírastky akcií hi-tech spoločností, pričom investori zamerali svoju pozornosť na obrovské bremeno nedobytných úverov v bankách. Atmosféru na burze veľmi negatívne zasiahla aj správa, že medzi príslušníkmi pohraničnej stráže Severnej a Južnej Kórey došlo k prestrelke. Nikto však nebol zranený. Incident je síce nezvyčajný, ale nie je bezprecedentný.

Japonský akciový index Nikkei poklesol v stredu takmer o tri percentá, pričom ho zasiahli obavy z krachov podnikov a oslabenie akcií na americkom trhu. Pod vplyvom týchto skutočností investori vyberali zisky prostredníctvom predaja viacerých hi-tech emisií, vrátane akcií Canon Inc. Prudký pokles utrpeli akcie bánk a finančných spoločností, ktorý súvisel s obavami z budúcej vlny krachov podnikov. V utorok skrachoval výrobca ťažkej techniky Niigata Engineering Co Ltd. Akcie najväčšieho japonského výrobcu kancelárskej techniky Canon poklesli o 4,21 % na 4 100 JPY po pondelkovom raste na trojmesačné maximum.

Ceny japonských akcií skončili vo štvrtok zmiešane. Atmosféru na trhu na jednej strane podporili solídne prírastky defenzívnych emisií ako napríklad Yamanouchi Pharmaceutical Co Ltd, avšak zasiahla ju správa, že americká spoločnosť v oblasti obchodu s energiou Enron Corp takmer skolabovala. "Súčasný trend na burze spočíva v tom, že investori vyberajú zisky z technologických emisií a presúvajú prostriedky do defenzívnych emisií," povedal jeden z analytikov. Jedna z defenzívnych emisií, tretia najväčšia farmaceutická firma v Japonsku Yamanouchi, posilnila vo štvrtok o 0,57 % na 3 540 JPY.

Tokijský trh zaznamenal v piatok mierny nárast na čele s akciami Canon. Posilňovali aj ostatné technologických tituly kopírujúc vývoj svojich amerických rivalov. Slabé vyhliadky japonskej ekonomiky a obavy z prehodnotenia medzinárodných akciových indexov Morgan Stanley Capital International obmedzili výraznejší rast.

Kľúčový index Nikkei Average posilnil o 41,48 bodu, resp. o 0,39 % na 10 697,44 bodu. Výrobca fotoaparátov a kopírovacích zariadení Canon posilnil o 4,25 % na 4 170 JPY, čím čiastočne vyrovnal 6,5-percentnú stratu z posledných dvoch dní.LONDÝN - Britská burza v pondelok mierne posilnila, keď šíriace sa chýry o fúzii podporili akcie Standard Chartered. Trh podporil aj rast akcií telekomunikačného gigantu Vodafone. Naopak, nižšie ceny ropy negatívne vplývali na akcie ropných spoločností. Index FTSE 100 vzrástol o 9,3 bodu, resp. o 0,2 % na 5 302,5 bodu. Akcie ropného gigantu BP poklesli o 3,3 % a Shell stratil 0,9 % po tom, ako Rusko ponúklo len mierne zníženie produkcie v štvrtom kvartáli.

Britský trh poklesol v utorok počas popoludňajšieho obchodovania, keď slabšie údaje v porovnaní s očakávaniami o spotrebiteľskej dôvere v USA zapríčinili výrazný pokles akcií na Wall Street. Telekomunikačný sektor oslabil index FTSE o 12 bodov. Akcie mobilného giganta Vodafone poklesli o 1,3 % na 186,5 pencí po tom, čo fínsky výrobcov mobilných telefónov Nokia znížil svoje odhady predaja mobilných telefónov v tomto roku. Akcie spoločnosti Lloyds TSB poklesli o 1,9 % po pondelkových prírastkoch, keď špekulácie o akvizícii Deutsche Bank spoločnosť odmietla. Akcie skupiny BAE Systems oslabili o 0,9 % na 322,25 pencí, keď spoločnosť oznámila, že skončí svoj program regionálnych prúdových lietadiel a zruší 1 700 pracovných miest v dôsledku poklesu predaja komerčných lietadiel po septembrových útokoch na USA.

Rastúce obavy z podnikových výsledkov a negatívna nálada na Wall Street oslabili britské akcie na dvojtýždňové minimá, hoci špekulácie o možnej akvizícii podporili akcie South African Breweries (SAB). Bankový sektor odobral indexu FTSE 22 bodov, jeho pokles viedol Barclays 4 percentami. Oslabili aj telekomunikačné tituly. Pivovary odolali negatívnemu trendu kvôli špekuláciám, že belgický Interbrew plánuje akvizíciu SAB.

Britský akciový trh vo štvrtok uzavrel nepatrným nárastom. Pochybnosti o oživení podnikových ziskov a oslabenie akcií vo farmaceutickom sektore vykompenzovali prírastky spoločností ako napríklad Great Universal Stores. Predaj majoritného podielu farmaceutického giganta GlaxoSmithKline prispel k negatívnej nálade na trhu. Bankový a ropný sektor oslabili na začiatku obchodovania v dôsledku obáv, že americký ropný gigant Enron je blízko kolapsu. Barclays a niektoré iné banky by mohli byť ohrozené, ak by dlhy spoločnosti Enron neboli úplne preplatené.

Britský index FTSE 100 zatvoril na trojtýždňovom zatváracom minime, ovplyvnený krachom amerického obchodníka s energiou Enron. Akcie Abbey National klesli o 5,5 % na 978 pencí po správach, že spoločnosť má voči Enronu pohľadávky 115 mil. GBP. Index FTSE 100 klesol o 4,9 bodu na úroveň 5 203,6 bodu, najnižšiu zatváraciu hodnotu od 12. novembra. Royal Bank of Scotland klesla o 1,8 % na 1625 pencí pretože existujú predpoklady, že má voči Enronu tiež pohľadávky.(1 USD = 48,760 SKK)

(1 GBP = 69,615 SKK)

(100 JPY = 39,584 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 262
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 865
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 890
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 529
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 912
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 905
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 761
 8. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 561
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 560
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 519

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.

Čoskoro prijme Slovensko eurosmernicu ATAD, ktorá má prispieť k férovému zdaneniu

Cieľom smernice je aj uľahčiť výmenu informácií medzi finančnými spravodajskými jednotkami pri identifikácii a sledovaní podozrivých transakcií.