BRATISLAVA 10. septembra (SITA) - Júlové výsledky zahraničného obchodu (ZO) druhý mesiac po seba nepriaznivo prekvapili trh. Saldo obchodnej bilancie za júl vykázalo deficit 6,344 mld. Sk, v júli minulého roka bol pritom schodok iba 3,8 mld. Sk. Nepriaznivou správou podľa analytikov je aj fakt, že smerom hore zrevidoval Štatistický úrad SR aj júnový schodok a to približne o jednu miliardu korún. "Vývoj zahraničného obchodu bol v súlade s očakávaniami NBS, keď jeho saldo bolo v rámci predpokladaného intervalu," uviedol pre agentúru SITA hovorca NBS Igor Barát. Ako dodal, NBS očakávala v júli nižší vývoz kvôli čerpaniu dovoleniek. Celkový vývoj obchodnej bilancie je doteraz v súlade s predpokladmi NBS.
Júlový deficit je v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi druhý najvyšší za uplynulých sedem mesiacov. Saldo zároveň vykázalo kumulovaný deficit vo výške 15,704 mld. Sk, čím sa v porovnaní s júnom zvýšilo o viac ako 60 %. "Na negatívnom výsledku sa podieľal najmä výrazný pokles exportu, ktorý dosiahol hodnotu len 66,514 mld. Sk, čo je druhá najnižšia hodnota v tomto roku," uviedol analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Export, ktorý dosahoval každý mesiac nárasty na úrovni 10 až 30 %, počas júla podľa neho prvýkrát zaznamenal pokles o 4,3 %. Je to pravdepodobne podľa Šmála výsledok dovolenkového obdobia, kedy ekonomická aktivita klesá. Oproti júnu poklesol najmä export automobilov a valcovaných výrobkov zo železa a ocele. "Keďže slovenský vývoz je dovozne náročný poklesol aj import, taktiež zväčša v spomenutých kategóriách," dodal analytik ČSOB Marek Gábriš. Export v kategórii vozidiel dokonca medziročne poklesol prvý raz v tomto roku. Podľa Šmála ide o dôsledok letných dovoleniek v slovenských podnikoch. Situácia by sa však mala postupne stabilizovať aj keď august by mal byť ešte stále pod vplyvom tohto faktora. Zároveň síce klesol aj objem dovozu na úroveň 72,858 mld. Sk, čo avšak nestačilo na vykrytie výrazne klesajúceho exportu.
Negatívne sa javia aj zrevidované výsledky za jún, kedy sa už i tak negatívny deficit ešte zhoršil o približne 1 mld. Sk. Nakoľko sa však menila metodika a takýto vysoký deficit obchodná bilancia dosiahla zatiaľ len počas dvoch mesiacov, nemusí to podľa Šmála znamenať zmenu doterajšieho pozitívneho trendu. Dôvodom môže byť pravdepodobne značná závislosť ekonomiky od mála veľkých podnikov, v ktorých zmeny vo výrobnom programe a dovolenkové obdobie sa výrazne odrazia na makroekonomických údajoch.
Celkovo však analytici očakávajú, že počas druhej polovice roka by údaje za celkový import mali vzrásť kvôli dovozu investičných tovarov súvisiacich s rozvojom automobilového priemyslu a dovozmi technológií. "Výmena linky vo Volkswagene spojená s celozávodnou dovolenkou zasiahne mesiace júl a august. Prejaví sa ako na importoch, tak aj na exportoch," dodal analytik Tatrabanky Elizej Macho. Očakáva, že aj v auguste budú objemy dovozov a vývozov nižšie. Neskôr by mala hlavne kategória dopravných prostriedkov zabezpečiť kladné saldá, pretože podľa Macha časť výrobných kapacít sa využije na výrobu drahších modelov. Celkové saldo obchodnej bilancie by sa do konca roka malo rozšíriť približne na 30 až 40 mld. Sk. "Bude to mierne prehĺbenie salda oproti vlaňajšku, avšak z jeho charakteru nevyplývajú pre ekonomiku negatívne dopady," skonštatoval. S nábehom výroby nových automobiliek očakáva, že sa ZO prehupne do prebytku. "Najbližšie dva roky zhoršených výsledkov budú nad mieru kompenzované prílevom zahraničných investícií a tak výsledný dopad pre výmenný kurz SKK bude pozitívny," zdôraznil Macho. Pri pokračujúcom trende nepredpokladá analytik ING Bank Ján Tóth už žiadne zníženie úrokov v tomto roku, zníženie o 50 bázických bodov očakáva na konci februára budúceho roka.