Bratislava 10. septembra (TASR) - Ochrana práv spotrebiteľov na Slovensku je úplne nulová, uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Božena Stašenková z Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska. Kritizovala zároveň situáciu v oblasti ochrany práv spotrebiteľov, kde sa od roku 1999 neprijali žiadne nové predpisy. Vyslovila tiež výhrady k návrhu zákona o tepelnej energetike, ktorý sa v súčasnom období nachádza v Národnej rade (NR) SR v prvom čítaní. Podľa Stašenkovej sa tento zákon do svojej súčasnej podoby dostal bez toho, aby sa brali do úvahy pripomienky spotrebiteľských organizácií a zvýhodňuje dodávateľov a výrobcov tepla. Pre občanov je preto v tejto podobe neprijateľný.
"Platby mnohých Slovákov za služby spojené s bývaním dosahujú bežne 80 až 90 % ich príjmu, v niektorých prípadoch sú aj vyššie ako hranica ich príjmov", uviedla Helena Mezenská, predsedníčka Združenia na ochranu práv spotrebiteľov v Poprade. Okrem iného je to aj dôsledok toho, že výrobcovia a dodávatelia tepla pri vyúčtovaní vychádzajú z neexistujúcich právnych predpisov, respektíve si vytvárajú vlastné. Podľa Stašenkovej sa v obchodnom styku využívajú takzvané pomerové rozdeľovače spoločných nákladov na teplo, ktoré nie sú certifikované a ktoré poškodzujú spotrebiteľov. Tieto údajne dostávajú priestor aj v návrhu nového zákona o tepelnej energetike.
Spotrebiteľské mimovládne organizácie zostali v tomto roku bez peňazí. Aj keď im boli v minulých rokoch zo štátneho rozpočtu vyčlenené vyše 2 milióny Sk podľa predložených projektov, v tomto roku zatiaľ vykonávajú svoju činnosť bez akejkoľvek podpory štátu. Preto aj spotrebiteľské organizácie vyzvali občanov k tomu, aby vyvíjali väčšiu aktivitu v záujme ochrany svojich práv.