Bratislava 30. augusta (TASR) - Platobná bilancia SR skončila za prvých päť mesiacov tohto roka s vysokým prebytkom na úrovni 50,445 miliardy Sk, o ktorý sa postarali najmä portfóliové investície. Za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol prebytok platobnej bilancie SR 7,68 miliardy Sk.
Na priaznivejší vývoj obchodnej bilancie v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pôsobilo 18,3-% tempo rastu vývozu, ktoré prevýšilo 14,3-% rast tempa dovozu.
Bežný účet platobnej bilancie vykázal prvýkrát v tomto roku pasívne saldo v sume 6,198 miliardy Sk, čo bolo zapríčinené výrazným nárastom deficitu bilancie výnosov v dôsledku vyplatenia dividend zahraničnému investorovi. Kapitálový a finančný účet bol ziskový v objeme 54,605 miliardy Sk.
Ako ďalej vyplýva z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS), v rámci bilancie služieb, ktoré za január až máj 2004 dosiahli prebytok 3,461 miliardy Sk, sa priaznivo vyvíjali najmä dopravné služby, cestovný ruch mierne zaostával. Železničná doprava bola stratová, keď sa jej saldo nachádzalo v červených číslach na úrovni 481 miliónov Sk. K celkovému prebytku služieb prispel v rámci dopravy najmä tranzit plynu a ropy, ktorý dosiahol prebytok 11,443 miliardy Sk. Pokles deficitu vo finančných a právnych, účtovných a poradenských službách znížil deficit iných služieb spolu o 1,9 miliardy Sk. Pokračujúci pokles devízových príjmov od zahraničných turistov spôsobil, že aj napriek nižším výdavkom našich občanov na cesty do zahraničia pokleslo aktívne saldo cestovného ruchu na úroveň 52 % rovnakého obdobia minulého roka.
Účty tovarov a výnosov skončili s pasívnym saldom 2,135 miliardy Sk, respektíve 10,620 miliardy Sk. Pasívne saldo výnosov z investícií sa prehuplo až na 15,749 miliardy Sk. Aktívne saldo bežných transferov bolo 3,097 miliardy Sk.
Kapitálový účet skončil so záporným saldom 1,233 miliardy Sk. V štruktúre finančného účtu, ktorý v sledovanom období bilancoval aktívne saldo 55,383 miliardy Sk, dosiahli priame investície prebytok takmer 21,583 miliardy Sk. Vyššie priame zahraničné investície (PZI) sa oproti rovnakému obdobiu minulého roku realizovali v majetkovej účasti, v dôsledku vyššieho prílevu kapitálu do priemyselnej výroby. V máji sa zvýšil aj záujem subjektov o investovanie do obchodu a obchodných služieb. Na druhej strane bol v porovnaní s rokom 2003 zaznamenaný pokles privatizačných PZI. V tomto roku sa totiž uskutočnil len dopredaj 10-% podielu Slovenskej sporiteľne, a.s. vo výške 2,9 miliardy Sk.
Bilancia portfóliových investícií bola aktívna v hodnote 51,858 miliardy Sk. Prílev v tejto oblasti bol okrem nákupu štátnych dlhopisov a pokladničných poukážok zo strany nerezidentov zabezpečený aj emisiou bondov vlády na zahraničných trhoch. Na strane aktív sa prejavili hlavne aktivity podnikovej sféry pri nákupe zahraničných obligácií. Finančné deriváty zaznamenali pasívne saldo 1,032 miliardy Sk.