Berlín 30. augusta (TASR) - Až 43 % nemeckých firiem chce tento rok preložiť svoje výrobné kapacity do zahraničia. Vlani ich bolo o 5 % menej. Ako hlavný dôvod odchodu do cudziny uvádzajú vysoké výrobné náklady v Nemecku. V roku 1999 pomýšľalo na výrobu v zahraničí len 30 % nemeckých firiem. Tieto údaje uvádza v najnovšej štúdii Nemecká priemyselná a obchodná komora (DIHK). Prieskum sa uskutočnil v 7 500 firmách krajiny.
Predstaviteľ DIHK Martin Wansleben pokladá za znepokojujúci najmä fakt, že tak ako v minulosti, aj teraz zostávajú hlavným dôvodom na preloženie kapacít do zahraničia vysoké domáce výrobné náklady. Pre Nemecko je preto životne dôležité, aby sa znížili náklady na pracovnú silu, kleslo daňové a odvodové zaťaženie firiem a aby boli odstránené početné byrokratické prekážky, ktoré brzdia podnikateľov.
Firmy, ktoré už umiestnili svoje kapacity v zahraničí, uviedli, že tak urobili preto, aby znížili svoje výrobné náklady. V druhom rade týmto krokom chceli zvýšiť svoje možnosti na rast odbytu svojej produkcie a získanie pevných pozícií na nových trhoch.
Nemecký silno riadený trh práce nie je schopný nahradiť stratené pracovné miesta preloženými výrobnými kapacitami do zahraničia novými. Preto Nemecko veľmi naliehavo potrebuje ďalšie hospodárske reformy. Podľa Wanslebena iba tak môže plne využiť šancu, ktorá spočíva vo zväčšujúcich sa globálnych podmienkach pre firmy.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.