Brusel 25. augusta (TASR) Náklady na ich výrobu sú vyššie ako ich hodnota, v peňaženkách otravujú kupujúcich a v pokladniach obchodníkov. Najmenšie euromince v hodnote jedného a dvoch centov sú terčom stále hlasnejšej debaty o ich zrušení.
Už od 1. septembra sa začnú ceny zaokrúhľovať na najbližších päť alebo desať centov v Holandsku, o rovnakom kroku uvažuje Belgicko a tento týždeň otvorila debatu o zaokrúhľovaní cien aj nemecká centrálna banka. Takýto postup zvolilo hneď pri zavedení eura do obehu v januári 2002 Fínsko.
"Vieme si predstaviť takéto riešenie aj pre Nemecko," povedal riaditeľ nemeckej centrálnej banky zodpovedný za mince a bankovky Wolfgang Soeffner.
Nápad v princípe podporujú aj veľké nemecké súkromné banky. "Myslíme si, že je to rozumné, aj čo sa týka nákladov, a aj preto, že už máme niekoľko príkladov, že sa to dá urobiť," uviedol hovorca ich združenia Thomas Schlueter.
Náklady na výrobu najmenších euromincí sú dnes vyššie ako ich nominálna hodnota. Ľudia ich neradi používajú a väčšinou ich z peňaženiek vyberajú a ukladajú doma "do pančuchy", čo spôsobuje ich nedostatok v obehu.
Zdá sa, že jediným argumentom proti zrušeniu jedno- a dvojcentových mincí sú obavy z inflácie. Pred zvyšovaním cien kvôli zaokrúhľovaniu varuje francúzske združenie na ochranu spotrebiteľov UFC. "Boli by sme proti zrušeniu najmenších mincí, pretože je ilúziou myslieť si, že by sme sa vyhli inflačným dôsledkom. Nevidím možnosť, ako zabrániť obchodníkom v zaokrúhľovaní cien smerom nahor," upozornil prezident združenia Alain Bazot.
Aj takéto obavy možno vedú väčšinu Nemcov k nesúhlasu so zrušením najmenších euromincí. Podľa tohtotýždňového prieskumu časopisu Wirtschafts Woche je proti 54 % Nemcov, za iba 39 %.
Debatu o stiahnutí malých euromincí z obehu pozorne sleduje aj Európska komisia, ktorá zatiaľ nemá žiadne oficiálne informácie z Nemecka či Belgicka o ich postupe. Brusel však upozorňuje, že aj v prípade rozhodnutia o zaokrúhľovaní cien na päť a desať centov budú musieť obchodníci akceptovať aj najmenšie euromince.
"Jedno- a dvojcentové euromince ostanú legálnym platidlom vo všetkých krajinách eurozóny, aj keď niektoré z nich obmedzia ich obeh," povedal hovorca EK Gerassimos Thomas.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll