Tokio 19. augusta (TASR) - Ak zbierka japonských olympijských medailí inšpiruje ľudí, aby tvrdšie pracovali a viac míňali, mohlo by to pomôcť japonskej ekonomike. Existuje však riziko, že sledovanie športových prenosov dlho do noci môže spôsobiť ospalosť japonských pracovných síl, uvádza sa v správe firmy Goldman Sachs.
Podľa správy spoločnosti Goldman Sachs história poskytuje dôkazy o tom, že japonská ekonomika počas Olympijských hier (OH) rastie rýchlejšie ako po iné roky. Správa tiež poukazuje na súvislosť medzi hospodárskym rastom a počtom medailí v období od OH v roku 1956, ktoré sa konali v austrálskom meste Melbourne.
Z historických štatistík je zrejmé, že s rastom počtu medailí má hospodársky rast zrýchľujúcu sa tendenciu, a to hlavne vďaka zlepšeniu spotrebiteľského a firemného sentimentu. Sledovanie snahy atlétov podľa správy Goldman Sachs môže inšpirovať ľudí, aby viac pracovali. Niektorí pesimisti však poukazujú na negatívne faktory ako napríklad zníženie produktivity v dôsledku nedostatku spánku, ktorý zapríčiňuje časový posun.
Od začiatku tohtoročných OH Japonci celkovo získali 13 medailí a dostali sa tak na 3. miesto v celkovom hodnotení krajín. Nie sú tak ďaleko od medailovej zbierky z poslednej olympiády, ktorá sa konala v roku 2000 v Sydney, kde celkovo získali 18 medailí. Ak japonskí športovci v Aténach získajú 26 medailí, podľa prognóz spoločnosti Goldman Sachs by japonská ekonomika mohla zaznamenať v tomto roku rast na úrovni 4,6 %, no ak Japonci siahnu na 33 medailí, mohol by dosiahnuť až 6,4 %, čo by bolo najviac od roku 1988. Medzinárodný menový fond prognózuje rast japonskej ekonomiky v tomto roku na úrovni 4,5 %.