BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Na piatkovom rokovaní tripartity o miere zvýšenia minimálnej mzdy od októbra tohto roka bude Konfederácia odborových zväzov presadzovať, aby sa najnižšie mzdy v tomto roku upravili zo súčasných 6 080 Sk na 7 190 Sk. Ako na tlačovej besede uviedol prezident KOZ Ivan Saktor, rozdeľovanie vytvoreného hrubého domáceho produktu (HDP) je na Slovensku nespravodlivé. "Zamestnanci svojimi mzdami nedostatočným spôsobom profitujú na raste ekonomiky," skonštatoval. V tvorbe HDP na obyvateľa totiž Slovensko podľa neho dosahuje takmer polovicu priemeru členských krajín Európskej únie (EÚ), kým v prípade priemernej mzdy ide len o 12 % až 13 % priemeru miezd krajín EÚ.
Prezident KOZ odmieta argument, že zvýšenie minimálnej mzdy vplýva na stav nezamestnanosti na Slovensku. "Slovensko má v rámci krajín V4 najnižšie mzdy," zdôraznil. Ambíciou odborárov podľa Saktora zostáva, aby sa s vládou dohodli na postupnom zvyšovaní minimálnej mzdy na úroveň 60 % priemernej mzdy na Slovensku. Takúto úroveň najnižších miezd totiž európskym krajinám odporúča Európska sociálna charta. Ako však šéf odborárov priznal, toto odporúčanie dosahuje "veľmi málo krajín".
Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje zvýšiť v októbri minimálnu mzdu na 6500 Sk, čo by predstavovalo približne 45 % z priemernej mzdy v hospodárstve za minulý rok. O tomto návrhu mali sociálni partneri rokovať prvýkrát začiatkom augusta, pre nedostatočnú účasť zástupcov štátu však nebola tripartita uznášaniaschopná. Ak sa na novej úrovni najnižších miezd všetci traja partneri nedohodnú, môže novú výšku minimálnej mzdy aj bez súhlasu sociálnych partnerov schváliť vláda. V posledných rokoch sa vláde s odbormi na výške minimálnej mzdy nedarilo dohodnúť, preto vláda schvaľovala zvýšenie najnižších miezd bez súhlasu odborov. Vlani sa minimálna mzda v októbri zvýšila z 5 570 Sk na súčasných 6 080 Sk.