(VSE) získať aj zvyšné akcie týchto spoločností, budú musieť ponúknuť vyššiu cenu, ako vyplýva z opcií zakotvených v privatizačných zmluvách. Ako po pondelkovom rokovaní Porady ekonomických ministrov (PEM), ktorá odporučila vláde schváliť Koncepciu ďalšieho postupu privatizácie a doprivatizácie strategických podnikov, povedal minister hospodárstva Pavol Rusko, pri súčasnom vývoji hospodárenia oboch spoločností a vývoji ekonomiky Slovenska by zazmluvnená opčná cena bola pre štát príliš nevýhodná. "Ukázalo sa, že ekonomické výsledky distribučných podnikov sú výrazne lepšie, ako sa očakávalo. Preto cenu, ktorú sme očakávali pri dopredaji Západoslovenskej energetiky (ZSE), by sme mohli do čiastočnej miery žiadať aj v prípade SSE a VSE," konštatoval Rusko. Ako dodal, v prípade, ak by terajší vlastníci minoritných podielov v oboch spoločnostiach vyššiu cenu neakceptovali, štát už eviduje viacero iných záujemcov na ich doprivatizáciu.
Podľa ministra financií Ivana Mikloša ide o štandardný postup, ktorý vláda uplatnila už aj v prípade dopredaja akcií Slovenskej sporiteľne. "Ak to umožňuje vývoj ekonomiky, existuje priestor na rokovanie o vyššej cene," konštatoval. Štát sa podľa Ruska pokúsi vyššiu cenu vyrokovať aj v prípade dopredaja akcií Západoslovenskej energetiky, a.s. (ZSE), v tomto prípade to však vzhľadom na výšku opčnej ceny nepovažuje za podmienku. "Chceme aby to bol signál, že ekonomika sa dobre vyvíja a investori, ktorí by za normálnych okolností zaplatili dobrú cenu, sú schopní zaplatiť ešte trochu viac," konštatoval Rusko na margo dopredaja akcií ZSE.
Ekonomickí ministri pozmenili aj termíny, v ktorých by sa mali štátne podiely v strategických podnikoch určené na predaj doprivatizovať. Podľa Ruska by sa mal celý proces ukončiť už do 30. júna 2005, čo je skôr ako pôvodné plány. "Je to evidentný zámer riešiť tieto záležitosti oveľa rýchlejšie, už aj preto, aby sme nevyvolávali zbytočné emócie niekoľko mesiacov pred voľbami. Nie je to nikdy šťastné a vtedy zlyhávajú racionálne argumenty," povedal Rusko. Z rozvodných podnikov by sa najskôr, už do konca tohto roka, mohla podľa Ruska ukončiť doprivatizácia ZSE, následne by sa mal spustiť predaj akcií štátu v SSE a VSE. Pri ostatných bodoch sa koncepcia doprivatizácie nemení a podľa Ruska "kopíruje deklarovanú politickú vôľu