Praha 9. augusta (TASR) - Česko, Maďarsko a Poľsko už nie sú pre nemeckých investorov natoľko príťažlivé ako predtým. Imidž investične najatraktívnejších krajín majú naopak malé štáty, ako sú Slovensko, Litva a Lotyšsko. Najhoršie z tohto pohľadu dopadlo Slovinsko.
Vyplýva to z rozsiahlej štúdie spoločnosti Deka-Bank, v ktorej nemeckí podnikatelia hodnotili nových a budúcich členov Európskej únie. "Pri výskume sme sa sústredili na typicky nemeckého podnikateľa, ktorý uvažuje o presune časti výroby," hovorí šéf projektu Dietmar Hornung. Štúdiu získali HN exkluzívne s partnerským denníkom Handelsblatt.
Zatiaľ čo veľké nemecké koncerny objavili strednú Európu už v 90. rokoch, terajšími potenciálnymi investormi sú skôr malé a stredné nemecké firmy, ktorým sa po rozšírení únie otvárajú väčšie šance.
O to horšie je zistenie, že Česko sa im zdá menej zaujímavé ako napríklad Bulharsko a v príťažlivosti sa medzi desiatkou krajín umiestnilo až na 6. mieste. Najhoršie je vnímaný český daňový systém, podniky sú zdaňované 28 %, a tiež pretrvávajúci stav korupcie. Kritizované sú stúpajúce náklady na mzdu, ktorá je v prepočte 3,4 dolára za hodinu. Naopak, veľmi pozitívne je hodnotená stabilita ekonomiky.
Či tento kritický pohľad najdôležitejšej skupiny investorov -nemeckým firmám patrí v Čechách štvrtina priemyslu - povedie k útlmu, bude teraz záležať na reakcií ekonomických ministerstiev.
Samotní predstavitelia ekonomických rezortov českej vlády priznávajú, že vo vytváraní priaznivého podnikateľského prostredia je deficit. O to ťažšie bude teraz pre nového vicepremiéra a doterajšieho šéfa agentúry CzechInvest Martina Jahna presadiť jednu zo svojich priorít, teda vytvorenie investične oveľa priaznivejšieho prostredia. "Mojím cieľom je zlepšiť niektoré právne oblasti, ako je napríklad úpadkové právo, uľahčiť registráciu nových firiem v ČR a všeobecne zjednodušiť legislatívu týkajúcu sa podnikateľského prostredia," hovorí Jahn.
Záujem investorov má povzbudiť aj rad ďalších krokov. "V roku 2006 poklesne zdanenie firiem na 24 %. Efektívne zdanenie firiem potom bude rovnaké ako na Slovensku. Veľký význam budú mať aj opatrenia, ako sú skrátenie lehoty pre odpisovanie majetku, zjednodušenie a zrýchlenie zápisu do obchodného registra, stanovenie hornej hranice odvodov na sociálne poistenie, rozvoj ľudských zdrojov a podpora priemyselného výskumu a vývoja," navrhuje Radomil Novák, poverený riadením CzechInvestu.
Aj ekonómovia sa zhodujú v tom, že Česku nezostáva iné, len oveľa razantnejšie začať riešiť problémy, ktoré môžu odradiť potenciálnych investorov. "Je nutné nie len dobudovať kvalitnú infraštruktúru, ale viac investovať do prípravy kvalifikovaných pracovných síl, zvýšiť ich mobilitu, znížiť daňové zaťaženie práce, prípadne ešte viac znížiť zdanenie firemných ziskov, než ako je naplánované v reforme verejných rozpočtov," tvrdí David Marek z Patria Online.
Potenciál veľkých investícií typu Volkswagen sa už vyčerpal. "Nezostáva než zvýšiť atraktívnosť predovšetkým pre menších a stredných podnikateľov nielen v oblasti výroby, ale napríklad v sľubnom sektore služieb," dodáva Helena Horská z Raiffeisenbank.
Slovensko a niektoré ďalšie krajiny mali v získavaní priamych zahraničných investícii niekoľko rokov oneskorenie, teraz ho prirodzene dobiehajú.
Česko sa preto v poslednom čase snaží získať investície s vyššou pridanou hodnotou, teda firmy z oblasti hightech. "Získavame čím ďalej viac projektov, ktoré prinášajú cenné know-how, majú vyššiu pridanú hodnotu a prispievajú k budovaniu znalostnej ekonomiky," tvrdí Radomil Novák.
Ako pritom naznačujú závery štúdie poradenskej spoločnosti A.T. Kearney, Česko je celosvetovo v poradí štvrtou najatraktívnejšou krajinou pre investície v strategických službách.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
(1 CZK = 1,267 SKK)