Kiel 6. augusta (TASR) - Nezabrzdený nárast cien ropy podľa názoru Inštitútu pre svetové hospodárstvo (IfW) z nemeckého Kielu čoraz viac spochybňuje urýchlenie hospodárskeho rastu v Nemecku na budúci rok. "Je tu riziko, že mierne konjunkturálne oživenie sa opäť udusí," povedal dnes ropný expert IfW Klaus-Jürgen Gern pre nemeckú agentúru dpa-AFX. Cena ropy dnes opäť dosiahla rekordnú výšku.
Tento rok by mohla konjunktúra v Nemecku s 1,8-% hospodárskym rastom už dosiahnuť svoj zenit, povedal Gern. Na budúci rok hrubý domáci produkt (HDP) vzrastie o 1,3 %. Ďalšie posilnenie konjunktúry sa zdá pochybné. Strednodobý obrázok sa týmto scenárom zatemňuje. Ak by teraz len mierny rast už po dvoch rokoch prekročil svoje maximum, možno z toho vyvodiť slabosť rastu.
Mierne oživenie konjunktúry v Nemecku bude ťahať výlučne export. Interné sily, ktoré by podporili rast, ostávajú slabé. Vysoká cena ropy pôsobí dvojnásobne negatívne. Ďalej utlmí beztak slabý domáci dopyt a prejaví sa aj na oslabení dopytu zo zahraničia. Už teraz sa v rastových centrách sveta, v Číne a USA črtá menšia dynamika.
Krátkodobé odbremenenie prostredníctvom poklesu cien ropy sa vraj nedá očakávať. "Časy lacnej ropy sú preč," tvrdí Gern. Cena ropy by sa mohla koncom tohto roka skôr pohybovať okolo 35 až 38 USD, v prepočte 1 165 až 1 265 za barel, a nie na úrovni 30 USD, ako sa doteraz predpokladalo. Zásadné uvoľnenie sa nečrtá ani v roku 2005. S priemernou cenou 35 USD by mohla byť doterajšia prognóza 30 USD opäť prekonaná.
Súčasnú rekordnú cenu ropy okolo 40 USD za barel nepovažuje Gern vzhľadom na situáciu ponuky a dopytu za oprávnenú. Keď povolí "mierna hystéria" na trhu, zdá sa pravdepodobný pokles cien ropy, tvrdí. Riziko na trhu vytvára neistá situácia v Iraku a justičný chaos okolo ruského ropného koncernu Jukos. Informovala o tom DPA.
(1 USD = 33,288 SKK; 1 barel = 159 litrov)