BRATISLAVA 2. augusta (SITA) - Ako najoptimálnejší variant rozmiestnenia staníc záchrannej služby Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) vyhodnotilo model s 207 stanicami. Uvádza sa to v riešení optimalizácie staníc a počtu posádok záchrannej služby, ktoré zverejnilo MZ. Ministerstvo pritom upozorňuje, že výsledok ešte nie je konečný, keďže materiál je v pripomienkovom konaní a môže sa priebežne meniť. MZ v návrhu zákona o záchrannej zdravotnej službe uvádza, že sanitka by mala doraziť k pacientovi do 10 minút, prax ho však donútila túto lehotu predĺžiť na 15 minút.
Pri návrhu optimálnej siete ministerstvo použilo počítačovú simuláciu a vyskúšalo niekoľko algoritmov pre výpočet siete, pričom do úvahy bralo aj kvalitu ciest medzi jednotlivými obcami. Pri najvhodnejšom algoritme by však pri zabezpečenej dostupnosti do 10 minút muselo na Slovensku existovať 423 staníc. I tak by však obce Mojtín a Vrbová nad Váhom boli k najbližšiemu bodu záchrannej služby vzdialené 21 minút. Pri zvýšení limitu na 15 minút sa počet staníc znížil na 219. Po zohľadnení už existujúcich staníc a ďalších poznatkov z praxe sa tento počet znížil na 207. Limit 15 minút sa podarí dodržať na ploche 95 % územia SR. Ostatných 5 % tvoria ťažko dostupné oblasti.
Podľa návrhu zákona, ktorý má v septembri prerokovať parlament, sa má záchranná služba poskytovať nepretržite a má spolupracovať s lekárskou službou prvej pomoci. Má byť tiež základnou zložkou integrovaného záchranného systému a koordinačnú činnosť zabezpečí jej poskytovateľ. Ten je povinný vytvoriť operačné stredisko tiesňového volania a zvukové záznamy z volaní archivovať 10 rokov. Stredísk s leteckou záchrankou by malo byť sedem.