Komárno 1. augusta (TASR) - Daždivé počasie opäť prerušilo žatvu v južných regiónoch Slovenska. Pestovateľom z Komárňanského okresu ostáva pokosiť vyše 38 % plochy, farmárom z Novozámockého okresu 33 %, poľnohospodárom z dunajskostredského okresu približne 10 % výmery.
Zo zasiatej výmery 23 240 hektárov (ha) pozbierali dodnes pšenicu v Komárňanskom okrese z 13 238 ha, čo predstavuje 55,8 %. Priemerné výnosy plodiny dosahujú 5,2 t/ha. Z jačmeňa zasiateho na 13 308 ha je zatiaľ pod strechou zrno z 9 143 ha, čo predstavuje 68,7 %. Priemerné výnosy dosahujú 4,64 t/ha. "Vďaka daždivému jarnému počasiu dosahujú naši pestovatelia hustosiatych obilnín oproti vlaňajšku takmer dvojnásobné výnosy. Pokiaľ zvládnu kosbu bez väčších strát, budú môcť pšenicu aj jačmeň speňažiť za podstatne lepších podmienok, ako vlani," informoval TASR predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Komárne Alexander Pastorek. Doplnil, že prvým poľnohospodárskym podnikom, ktorý už žatvu ukončil, je Agrocoop, a. s., Imeľ, kde sa priemerné výnosy na 486 hektárovej výmere pšenice ozimnej vyšplhali na 6,86 t/ha.
"Kombajny opäť stoja, je to už tretí stratený deň tento týždeň," neskrýva sklamanie z daždivého počasia riaditeľ RPPK v Nových Zámkoch Matej Miček. Doplnil, že v regióne je už pod strechou obilie z 67-% plochy, výnosy pšenice dosahujú 5,48 t/ha, jačmeňa 5,04 t/ha. Kosbu ukončilo Servisné družstvo roľníkov v Rastislaviciach. Podľa Mičeka kosbu posledných lánov sťažuje nielen dážď, ale aj pokročilý termín. Výkony sa budú postupne znižovať, lebo kooperačné kombajny sa cez víkend pustia domov, treba začať s druhou kosbou lucerky, so silážovaním. Straty môže spôsobiť vypadávanie zrna z klasov aj klíčenie poľahnutých plodín. "Zatiaľ nemáme väčšie straty, iba kvalita potravinárskej pšenice klesá," dodal Miček, ktorý predpokladá, že by sa žatva v regióne mohla ukončiť do 5. - 6. augusta.
Pestovatelia v Dunajskostredskom okrese pokosili 92 % jačmeňa a 85 % pšenice. Agropodnikatelia, ktorí už žatvu ukončili, poskytli svoje kombajny na výpomoc susedným firmám. Keby sa počasie umúdrilo, posledné tony obilia by boli v sýpkach už za dva - tri dni, uviedol predseda RPPK v Dunajskej Strede Štefan Pap.