BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Indikátor ekonomického sentimentu (IES) v júli medzimesačne mierne poklesol o 0,1 percentuálneho bodu a dosiahol úroveň 107,8 bodu. Medzimesačný vývoj ovplyvnil pokles dôvery všetkých jeho zložiek, pričom sa najvýraznejšie znížil indikátor dôvery v priemysle. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku bol indikátor ekonomického sentimentu vyšší o 1,4 percentuálneho bodu a hodnotu dlhodobého priemeru prevýšil o 3,6 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Indikátor dôvery v priemysle dosiahol v júli nulovú hodnotu a oproti predchádzajúcemu mesiacu poklesol o päť percentuálnych bodov. Pokles indikátora ovplyvnili najmä menej priaznivé očakávania vývoja priemyselnej produkcie, ale aj nižší celkový dopyt. Indikátor dôvery v stavebníctve oproti júnu poklesol o jeden percentuálny bod na hodnotu mínus 18 bodov a dlhodobý priemer prevýšil o 11 percentuálnych bodov. Vývoj ovplyvnil očakávaný pokles počtu zamestnancov. Indikátor dôvery v maloobchode v júli nepriaznivo ovplyvnili vysoké zásoby tovarov a ani relatívne kladné hodnotenie súčasnej i očakávanej podnikateľskej situácie nezabránilo jeho poklesu pod úroveň dlhodobého priemeru. V porovnaní s júnom poklesla jeho hodnota o 3,3 bodu.
Pozitívny vývoj spotrebiteľskej atmosféry na Slovensku sa v júli 2004 zastavil. Indikátor spotrebiteľskej dôvery poklesol o 0,8 bodu na mínus 20,8 bodu, pričom v júni dosiahol historicky najpriaznivejšiu hodnotu. Spotrebitelia boli optimistickejší ako v rovnakom období pred rokom o 11,9 bodu.
IES pre Európsku úniu (EÚ) v júni ostal na úrovni predchádzajúceho mesiaca. Vývoj ovplyvnilo zvýšenie dôvery v stavebníctve a u spotrebiteľov, ktoré kompenzovali pokles dôvery v maloobchode. Indikátor dôvery v priemysle sa v porovnaní s májom nezmenil. Indikátor ekonomického sentimentu pre eurozónu dosiahol 96,6 bodu a oproti máju sa mierne zvýšil o 0,1 bodu. Rast ovplyvnilo zvýšenie dôvery všetkých vstupujúcich zložiek s výnimkou maloobchodu, kde indikátor dôvery poklesol o tri percentuálne body. Vývoj indikátora podľa jednotlivých štátov bol značne diferencovaný. V rámci veľkých krajín EÚ poklesla dôvera v Nemecku, Španielsku a vo Veľkej Británii, kým vo Francúzku a Taliansku mala rastúcu tendenciu.