Praha 27. júla (TASR) - Po úspechu v privatizácii distribučných spoločností v Bulharsku vstúpi v stredu česká energetická skupina ČEZ do hry o 66-% majoritný podiel v dominantnom slovenskom výrobcovi elektriny, spoločnosti Slovenské elektrárne (SE). Prípadný úspech by pre elektrárenskú firmu znamenal dôležitý krok v dobývaní pozícií v strednej a východnej Európe. Uviedol to dnes český denník Právo.
"Znamenalo by to ďalšie významné posilnenie stredoeurópskych energetických firiem voči západoeurópskym. Prepojenie oboch spoločností by prinieslo možnosť využitia synergických efektov u oboch energetík, ktorých sústavy boli pôvodne vybudované ako jeden celok," povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
ČEZ pred dvoma týždňami uspel v privatizácii distribučných elektrárenských spoločností v Bulharsku, keď získal skupinu troch rozvodných závodov približne za 280 miliónov eur, teda asi 9 miliárd Kč (v prepočte asi 11,385 miliardy Sk). Za Slovenské elektrárne však ČEZ asi ponúkne ešte vyššiu čiastku.
"Pre ČEZ by získanie SE znamenalo výrazné posilnenie vplyvu na energetickom trhu v stredoeurópskom regióne," uviedol analytik Atlantik FT Roman Cenek.
Ovládnutím výroby elektriny v niektorej zo susedných krajín sa navyše firme podľa analytika zníži nutnosť nahradiť dosluhujúce české tepelné elektrárne v takej miere, v akej teraz plánuje. Rizikom akvizície sú ale uviaznuté náklady slovenskej spoločnosti vo výstavbe jadrových elektrární, nedostatok rezerv a zdrojov na vyraďovanie týchto elektrární a na ukladanie jadrového odpadu či nedostatočná a narýchlo schvaľovaná legislatíva, uviedlo ďalej Právo.
K najvážnejším súperom ČEZ v tendri sa radí ruský energetický gigant RAO-UES a taliansky Enel, ktoré už takisto ohlásili podanie záväzných ponúk. Rovnako ako ČEZ chcú získať kontrolu aj nad troma slovenskými jadrovými elektrárňami. Ďalší záujemcovia o elektrárne, rakúsky Verbund a nemecký E.ON, atómové elektrárne nechcú. Slovenská vláda ale v prvom kole dá prednosť uchádzačom o celú spoločnosť.
Vláda SR nezverejnila, koľko peňazí by chcela z predaja väčšinového balíka SE utŕžiť. V cene sa totiž podľa odborníkov značne odrazia niektoré neduhy, ktoré elektrárne v posledných rokoch trápili, napríklad miliardové uviaznuté náklady, schodky vo fonde na likvidáciu jadrového odpadu alebo reštrukturalizácia dlhov. Vláda a spoločnosť sa pustili do skutočného riešenia týchto problémov až po začatí tendra.
V stredu budú známe iba mená vážnych záujemcov. Obálky so záväznými ponukami sa zaregistrujú v stredu poobede v sídle Fondu národného majetku (FNM) SR. Ponuky následne preštuduje a vyhodnotí privatizačný poradca PriceWaterhouseCoopers (PWC), ktorý odovzdá odporúčanie výberovej komisii 12. augusta, povedal v pondelok Peter Mitka z PWC.
Slovenské elektrárne prevádzkujú 3 jadrové a 2 tepelné elektrárne a 34 vodných energetických zdrojov. Čistý zisk SE vlani vzrástol na 1,31 miliardy korún v porovnaní s 234,91 milióna Sk z roku 2002, a to hlavne vďaka kurzovému vývoju a vyššej aktivite na zahraničných trhoch s elektrinou. Tržby elektrární v rovnakom období vzrástli na 47,71 miliardy korún z 42,80 miliardy Sk.
Informácie z médií, podľa ktorých ČEZ v budúcnosti uvažuje o možnosti stavať elektrárne aj mimo hraníc Českej republiky, Kříž nepriamo potvrdil. "Nie je to vylúčené. Vyplýva to jednak z faktu, že ČR vstúpila do Európskej únie, a tiež z faktu, že sa nám podarila prvá úspešná zahraničná investícia v Bulharsku. V oblasti zdrojov sa teraz nemusíme obmedzovať len na ČR," povedal Právu Kříž. Konkrétny zámer či plán podľa hovorcu však zatiaľ neexistuje. "O prípadnej stavbe by sa uvažovalo v období okolo roku 2010, kedy bude nutné obnovovať energetické zdroje v Českej republike," vyhlásil Kříž.
Logicky podľa neho pripadajú do úvahy skôr mestá, ktoré sú teritoriálne bližšie Českej republike. "Zaujímavejšie sú pre nás, samozrejme, bližšie oblasti, či už na západ alebo na sever od českých hraníc," dodal Kříž.
V Nemecku by malo ísť o Sasko, v okolí hnedouhoľnej bane Laubag. Ten má väčšiu kapacitu než všetci traja domáci producenti hnedého uhlia spolu. V Poľsku potom ide o okolie elektrárne Turow, napísal na záver český denník Právo.
(1 CZK = 1,265 SKK)