Bratislava 23. júla (TASR) - Údaje o rozostavanosti tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne (JE) v Mochovciach sa výrazne líšia. Tvrdí to organizácia Greenpeace, ktorá porovnávala najnovšiu štúdiu Slovenských elektrární (SE) a materiály SE z rokov 1998-1999.
V štúdii SE, ktorou argumentuje Ministerstvo hospodárstva SR v prospech dostavby JE Mochovce, sa uvádza, že tieto bloky sú dostavané na 50 %. Pritom údaje publikované v období dostavby prvých dvoch blokov JE Mochovce uvádzali, že tretí a štvrtý blok boli dostavané len na 30 až 40 %.
"Je to zaujímavé, pretože nie je známe, že by sa na týchto blokoch v posledných rokoch pracovalo a prebiehala na nich nová výstavba. Ide pravdepodobne o pokus nadhodnotiť reálny stav a vytvoriť ilúziu, že zastaviť niečo v takom vysokom konštrukčnom štádiu by bolo chybou," konštatoval v stanovisku pre TASR hovorca Greenpeace Juraj Rizman.
Podľa jeho slov ide o tú istú schému, akú energetici použili v diskusii o dostavbe prvých dvoch blokoch JE Mochovce. Vtedy išlo o dokončenie 10 % technologickej časti elektrárne, čo si ale v skutočnosti vyžadovalo náklady vo výške 50 % celkovej investície. "Argumentovať preto údajnou 50-% rozostavanosťou tretieho a štvrtého bloku je zavádzajúce," povedal Rizman.
Environmentalisti argumentujú, že štúdiu, ktorú MH SR zverejnilo na svojich internetových stránkach, nemožno považovať za nezávislú a objektívnu, pretože bola vypracovaná jednoznačne na podporu dostavby JE Mochovce. Greenpeace štúdii vyčíta aj to, že materiál nie je možné analyzovať po ekonomickej stránke, pretože neexistuje možnosť nezávisle si overiť vstupné náklady, s ktorými rátajú autori štúdie.