Bratislava 20. júla (TASR) - Kľúčové inštitúcie Európskej únie (EÚ) tento týždeň pre Slovensko odobrili tak Plán rozvoja vidieka, ako aj Sektorový operačný program Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, ktoré majú v rokoch 2004 až 2006 tieto sektory posilniť až zhruba o 30 miliárd Sk. Značná časť týchto zdrojov bude pochádzať práve zo spoločného bruselského rozpočtu.
Ako informuje zastúpenie Európskej komisie na Slovensku Výbor EÚ pre poľnohospodárske štruktúry odsúhlasil Slovensku Plán rozvoja vidieka s celkovým finančným rámcom na najbližšie tri roky v objeme 561,8 milióna EUR, teda takmer 22,5 miliardy Sk. Príspevok EÚ z toho pokryje celkovo 397,1 milióna EUR, čo je takmer 15,9 miliardy Sk. V blízkom čase má teraz tento plán odobriť aj samotná Európska komisia (EK). Vyššie spomenutý Sektorový plán pritom súhlasné stanovisko komisie získal už tento týždeň. Tento druhý materiál má pritom slovenské poľnohospodárstvo a vidiek posilniť celkovo o 182,9 milióna EUR, teda o 7,3 miliardy Sk.
Cez plán rozvoja vidieka EÚ pomôže Slovensku zlepšiť hlavne ziskovosť fariem, udržať sa ním má poľnohospodárska činnosť v znevýhodnených oblastiach, vypracovať sa tiež budú dať osobitné agroenvironmentálne programy, zintenzívniť sa má zalesňovanie a zlepšiť sa má aj obhospodarovanie lesov. Plán rovnako podporuje väčšiu ekonomickú životaschopnosť polosamozásobiteľských fariem a je určený na vytváranie výrobných skupín. Takmer 100 miliónov EUR bude z tohto plánu vyčlenených aj na posilnenie priamych platieb slovenských roľníkov, ktoré im Brusel v prechodnom období vypláca v zníženej výške.
"Tento plán je založený na potrebách vidieckeho obyvateľstva na Slovensku. Poskytne mu nástroj na zlepšenie ekonomickej životaschopnosti a posilnenie konkurencieschopnosti jeho fariem," hovorí komisár EÚ pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a rybolov Franz Fischler.
Sektorový operačný plán je zas napojený na európsky usmerňovací a záručný fond a je nasmerovaný hlavne na modernizáciu farmárskeho sektora a podporu zaostalejších častí slovenského vidieka, kde je veľké vyľudňovanie, málo pracovných príležitostí a vysoká rozdrobenosť poľnohospodárskej pôdy.