Ako uviedol hlavný ekonóm energetického koncernu BP Peter Davies na prezentácii najnovších údajov o energetických trhoch, ropné rezervy vzrástli v roku 2003 oproti roku 2002 o 10 % na rekordnú úroveň 1,15 bilióna barelov. Rezervy zemného plynu sa zvýšili v rovnakom období o 13 % na 176 biliónov kubických metrov, čo vystačí na ťažbu v najbližších 67 rokoch, zásoby uhlia pokryjú dopyt na najbližších niekoľko sto rokov.
Napriek najvyšším cenám ropy za posledných 20 rokov jej spotreba v roku 2003 prudko stúpla. Najmä kvôli silnému dopytu z ázijsko-pacifického regiónu sa zvýšila denná spotreba ropy oproti roku 2002 o 1,5 milióna barelov na 78,1 milióna barelov. Množstvo vyťaženej ropy sa na celom svete zvýšilo o 3,8 %, hoci Venezuela a Irak mali problémy so zásobovaním. Najväčší nárast produkcie zaznamenala Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OECD) a Rusko. Rusko zvyšovalo svoju produkciu spomedzi nečlenov OPEC najvýraznejšie a pokrylo tak v uplynulých 5 rokoch takmer polovicu zvýšenej potreby ropy na celom svete, uviedol Davies.
Na špici najväčších spotrebiteľov ropy stoja s veľkým odstupom pred ďalšími štátmi s takmer štvrtinou svetovej spotreby USA. Čínskemu hospodárskemu boomu možno podľa správy pripísať na konto 41-% nárast celosvetového dopytu.
Výroba jadrovej energie poklesla v roku 2003 o 2 %. Japonsko ako tretí najväčší producent atómovej energie znížil výrobu o 27 %, pretože 17 z 54 elektrární sa muselo z bezpečnostných dôvodov uzatvoriť.
Informovala o tom nemecká agentúra DPA.