Bratislava 24. júna (TASR) - Národné tenisové centrum v Bratislave získalo od medzinárodnej poroty titul Stavba roka 2004. Okrem hlavnej ceny porota udelila v rámci 10. celoštátnej verejnej neanonymnej súťaže, ktorej výsledky vyhlásili na dnešnom 10. Dni stavebných podnikateľov v Bratislave, 5 nominácií na hlavnú cenu a 10 cien vyhlasovateľov súťaže.
Odborníci pri stavbe Národného tenisového centra, ktorému za osobitné architektonické riešenie stavebných konštrukčných prvkov prisúdila cenu aj Slovenská komora stavebných inžinierov, ocenili precíznu stavebnú realizáciu, posuvnú strechu a viacúčelovosť tribún. Priestor sa dá využiť pre športové, hudobné a spoločenské podujatia vďaka variabilite tribún s kapacitou do 4 200 divákov. Tenisové centrum tak ponúka technologicky moderné a architektonicky príťažlivé priestory. Druhým dominantným priestorovým celkom je päťdvorcová tréningová tenisová hala, pod ktorou sú v prízemí reštaurácie, kaviarne, butiky, fitnes centrum a šatne pre hráčov. Tenisové centrum tak víta návštevníkov na každodennú prevádzku areálu, ktorý sa vyznačuje príjemným a technologicky moderným prostredím nielen pre mladých ľudí a športovcov.
Medzi nominácie na hlavnú cenu Stavba roka sa dostali objekty v Bratislave, tri novostavby, Administratívne centrum Diplomat, diaľničný úsek D1 Mierová - Senecká - Mosty, Dom nábytku Atrium v Petržalke a rekonštrukcia a dostavba Nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia.
Spomedzi cien vyhlasovateľov súťaže, ktorými je 13 rezortov, profesijných organizácií, vydavateľstvo i stavebná sporiteľňa, figuruje veža Millenium Tower II. Tú projektoval kolektív slovenských a kanadských expertov, ktorý vsadil na konštrukčný detail vysokej kvality, na ekologicky čistý materiál a funkčnosť administratívnej budovy. V tejto skupine ceny získal aj diaľničný úsek Hronský Beňadik-Nová baňa-Rudno, bytový dom či polyfunkčný objekt Europeum, ktoré dovedna zatraktívnili architektonický vzhľad hlavného mesta SR a rozšírili sieť diaľničných a cestných komunikácií na Slovensku.
Súťaž má podporiť kvalitu komplexnej realizácie stavebného diela s dôrazom na kvalitu prevedenia diela. Projektanti a zhotovitelia ocenených stavieb preukázali, že dokážu uplatniť európske štandardy, začleniť dielo do daného prostredia, skombinovať príťažlivé konštrukčné prvky a odovzdať do užívania dielo architektonicky kvalitné, pre užívateľa funkčné a porovnateľné s relevantnými stavbami v zahraničí.