Bratislava 24. mája (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu bude procesne rozhodovať o prijatí návrhu navrhovateľov, ktorí sa domáhajú súdneho prejednania, či zastavením konkurzného konania voči Slovenským telekomunikáciám nedošlo v roku 1996 k porušeniu Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd.
Ako uviedli predstavitelia spoločnosti Herold Tele Media, ktorá voči telekomunikáciám už dlhé roky vedie súdne spory za údajne niekoľkomiliardové pohľadávky, rozsudok možno očakávať v priebehu 4 rokov. Koncom marca tohto roka prijal totiž súd sťažnosť spoločnosti Herold Tele Media, s.r.o. a skupiny veriteľov, ktorá sa týkala zastavenia konkurzného konania voči Slovenským Telekomunikáciám, š. p. v roku 1998 a neuspokojenia veriteľov.
V januári 1996 podala skupina veriteľov návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok Slovenských Telekomunikácií, š. p., keďže jej záväzky presiahli základné imanie. Vláda SR tento návrh prijala, Národná rada SR však v septembri roku 1996 prijala zákon, ktorým uložila súdu konkurzné konanie zastaviť. Ústavný súd však uvedený zákon v roku 1998 vyhlásil za neústavný.
V súčasnosti podľa Herold Tele Media rieši Najvyšší súd SR obdobný návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok spoločnosti Slovak Telecom z titulu dlžôb voči domácim i zahraničným veriteľom vo výške niekoľko desiatok miliárd Sk.