Praha 9. júna (TASR) Postup Európskej komisie v prípade bleskovej kontroly českej jadrovej elektrárne Temelín (JETE) je veľmi neobvyklý, neštandardný a procedurálne nesprávny. Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) sa o dnešnej kontrole navyše nedozvedel oficiálne z Bruselu, ale prostredníctvom médií. Ako uviedla riaditeľka úradu Olga Drábová, Praha sa preto bude sťažovať diplomatickou cestou.
Využijeme všetky právne možnosti na to, aby sme si objasnili, prečo v našom prípade bol zvolený taký krajne neštandardný postup, keď orgány EÚ mali k dispozícii všetky technické informácie, ktoré museli každého experta presvedčiť, že ide o celkom bezvýznamnú udalosť, uviedol v rozhovore pre TASR hovorca SÚJB Pavel Pittrmann.
Vyjasnili sme si (postoje) a chceli sme, aby nám povedali, na akom právnom základe tu chcú rokovať. To sa nie celkom úplne, ale napokon stalo. Vytvorili sme im všetky možnosti, dodal.
Hovorca Pittrmann zároveň zdôraznil, že jeho úrad nechce nič zatajovať a aj keď kontrolóri vyslaní Generálnym riaditeľstvom pre dopravu a energetiku EK prekročili svoje právomoci, SÚJB súhlasil s ich návštevou v samotnej jadrovej elektrárni. Predstaviteľ SÚJB v tejto súvislosti vyslovil podozrenie, že pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu v členských krajinách EÚ sa cesta inšpektorov do ČR koná na politickú objednávku.
Kritiku Prahy, ktorá o udalosti informovala až v pondelok, kategoricky odmietol aj český premiér Vladimír Špidla. Ako pripomenul, dohoda z Melku o informovaní susedných krajín stanovuje lehotu 72 hodín, ale Česko informovalo po 25 hodinách.
K úniku troch metrov kubických rádioaktívnej vody z pomocného meracieho okruhu jedného z čerpadiel jadrovej časti 2. bloku elektrárne došlo v nedeľu ráno v dôsledku prasknutia 16-milimetrového potrubia. Kontaminovanú vodu zachytil špeciálny kanalizačný systém. Elektráreň v nedeľu dopoludnia informovala dozorujúci štátny úrad a ten o incidente informoval v pondelok na poludnie.
Podľa hovorcu temelínskej elektrárne Milana Nebesářa personál udalosť vyhodnotil ako neobvyklú a podľa sedemstupňovej stupnice INES ju klasifikoval najnižším stupňom 1 ako odchýlku od normálnej prevádzky, ktorá neohrozuje okolie a mimo areál elektrárne nevyžaduje žiadne mimoriadne opatrenia.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel