Bratislava 4. júna (TASR) - Občania, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15 až 20 rokov, majú väčšiu pravdepodobnosť, že dosiahnu vyšší dôchodok v druhom pilieri ako v prvom priebežnom pilieri. Naopak, pre osoby, ktorým ostáva do dôchodku menej ako 15 až 20 rokov, bude skôr výhodné zotrvať v pilieri prvom.
Vyplýva to z analýzy výhodnosti vstupu do druhého piliera dôchodkového systému, ktorú vypracoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). V analýze sa porovnávali jednotlivé výhody a nevýhody prvého priebežného piliera, ako aj druhého kapitalizačného piliera. "Výhodnosť oboch alternatív však bude významne závisieť aj od iných faktorov, ako napríklad vývoj miezd, vývoj na kapitálových trhoch a nie je vylúčené, že aj od politickej stability a vývoja demografie," upozornil INEKO.
To, že v kratšom horizonte ponúkne prvý pilier vyššie zhodnotenie než druhý, odôvodňuje inštitút tým, že Slovensko bude postupne dobiehať životnú úroveň Európskej únie (EÚ), spojenú so zrýchleným rastom miezd. To je kľúčový faktor, podmieňujúci výkonnosť prvého piliera. Tento fakt má podľa INEKO podporiť i vysoká štedrosť prvého piliera, konzervatívne investovanie v druhom pilieri v záverečnej fáze sporenia a vyššie administratívne náklady na rozbeh druhého piliera.
"Od roku 2015 začne na dôchodkový systém výraznejšie vplývať demografická kríza, v dôsledku čoho pravdepodobne nebude možné udržať vysokú štedrosť prvého piliera. Druhý pilier sa môže prenosom aktív do zahraničia demografickej kríze vyhnúť respektíve zmierniť jej dôsledky," konštatoval INEKO na margo tvrdenia, že v dlhodobom horizonte ponúkne prvý pilier nižšie zhodnotenie prostriedkov občanov ako druhý.
"Uvedené závery podporuje aj kalkulačka INEKO na výpočet orientačného dôchodku, na ktorý vznikne občanom nárok po spustení reformy," uzavrel inštitút.