Luxemburg 2. júna (TASR) Viacerí ministri financií EÚ sa dnes v Luxemburgu vyslovili za pokračovanie kontaktov s krajinami vyvážajúcimi ropu s cieľom dosiahnuť zvýšenie jej produkcie. Zároveň sa zhodli, že žiadna krajina EÚ by nemala prijať jednostranné opatrenia na kompenzáciu vysokých cien ropy.
"Všetci sa zhodujeme na potrebe zvýšiť produkciu a pokračovať v kontaktoch s výrobcami ropy," povedal pred rokovaním v Luxemburgu španielsky minister Pedro Solbes.
"Samozrejme cena je vysoká a je jasné, že by sme uprednostnili nižšiu. Preto je rozumné pokračovať v dialógu s krajinami OPEC," pridal sa rakúsky minister Karl-Heinz Grasser.
Podľa luxemburského premiéra a ministra financií Jeana-Clauda Junckera sa krajiny únie zhodujú, že neprijmú daňové opatrenia s cieľom kompenzovať vysoké ceny ropy.
"Nikto by nemal znížiť spotrebné dane alebo prijať iné fiškálne či daňové opatrenia bez konzultácie s ostatnými a momentálne je situácia taká, že by sa spotrebné dane nemali znižovať," povedal novinárom pred rokovaním.
V roku 2000 jednostranne znížilo spotrebné dane Francúzsko, čo v susedných krajinách viedlo k protestom a blokádam vodičov kamiónov a poľnohospodárov, ktorí od svojich krajín požadovali podobné opatrenia.
"Nie je dobrým riešením siahnuť k daňovým nástrojom. Potrebujeme lepší dialóg s OPEC," poznamenal belgický minister Didier Reynders. Juncker vyjadril nádej, že situácia na trhu s ropou sa "vráti do normálu" po kontaktoch EÚ s OPEC. Súčasné zvýšenie cien je podľa neho len prechodné.
Vplyv vysokých cien ropy na hospodársky rast EÚ a infláciu je jednou z hlavných tém dnešnej schôdzky ministrov financií dvadsaťpäťky, na ktorej Slovensko zastupuje Ivan Mikloš.
Už v utorok večer sa zišli ministri 12 krajín eurozóny, ktorý vyjadrili obavy z rastúcich cien ropy a vyslovili sa proti jednostranným opatreniam.
Európska komisia odhaduje, že rast cien ropy by mohol spomaliť tohtoročný hospodársky rast eurozóny o 0,2% HDP a o rovnakú hodnotu zvýšiť infláciu. Podľa jarných ekonomických prognóz má ekonomika eurozóny rásť tento rok o 1,7 %.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll