Berlín 28. mája (TASR) - Napriek politickému napätiu v transatlantických vzťahoch sa vlani hospodárske vzťahy medzi Európou a USA ďalej prehĺbili. K tomuto záveru dospela štúdia Centra pre transatlantické vzťahy na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore, ktorá bola vo štvrtok predstavená v Berlíne. Píše o tom dnes nemecký denník Handelsblatt. Podľa štúdie americké koncerny vlani investovali 87 miliárd USD (2,8 bilióna SKK) v Európe, čo znamená medziročný nárast o 30,5 %. Profitovalo z toho najmä Nemecko, kam vlani pritieklo z amerických investícií 7 miliárd USD. V roku 2002 predstavoval americký kapitál v Nemecku ešte len 5 miliárd USD. Globalizácia medzi USA a Európou je tak hlbšia ako medzi všetkými ostatnými partnermi, tvrdí analýza. Rozdielne názory na vojnu v Iraku sa na transatlantických obchodných vzťahoch neprejavili.
Daniel Hamilton, ktorý je spolu s Josephom Quinlanom autorom štúdie, vysvetľuje nárast investícií najmä opäť zvýšeným dopytom v USA. Podľa neho Amerika vlani opustila cyklus recesie. Hamilton, ktorého výskum finančne podporil koncern DaimlerChrysler, sa vyslovil za to, aby sa pri posudzovaní hospodárskych vzťahov priveľmi nefixovalo na obchodné čísla. Podľa neho sú viac rozhodujúce zahraničné investície a obchody zahraničných dcérskych spoločností. Odbyt dcérskych spoločností európskych a amerických podnikov v zahraničí bol v roku 2001 s hodnotou 2,8 bilióna USD päťkrát vyšší ako objem obchodu, ktorý dosiahol 594 miliárd USD.
Hamilton tiež tvrdil, že ťažisko amerických podnikov nespočíva na stále propagovaných ázijských trhoch, ale tak ako predtým v Európe. Vlani prišlo takmer 65 % celkových priamych zahraničných investícií USA do Európy. "Medzi USA a Európou je laboratórium globalizácie. Tu sa rozhoduje o ďalšom priebehu globalizácie," povedal Hamilton. Autor to dokazuje napríklad tým, že vlani boli investície USA v Írsku v hodnote 4,3 miliardy USD takmer dvaapolkrát vyššie ako investície v Číne.
Európania vlani investovali takmer 37 miliárd USD v USA, pričom predvlani to bolo 26 miliárd USD. V USA to prispieva k tvorbe pracovných miest. Dve tretiny z 6,4 milióna pracovných miest u zahraničných firiem idú na konto Európanov. V amerických dcérskych spoločnostiach zasa pracuje 3,2 milióna Európanov. Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.
(1 USD = 32,934 SKK)