BRATISLAVA 27. mája (SITA) - Indikátor dôvery v priemysle dosiahol v máji úroveň štyri body, čo je o tri percentuálne body menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Spôsobil to najmä znížený celkový dopyt, ale aj zvýšený stav zásob. Vyplýva to z výsledkov konjunkturálneho prieskumu v priemysle v máji 2004, ktorý uskutočnil Štatistický úrad SR.
Výsledky prieskumu naznačujú nezmenený trend priemyselnej produkcie v predchádzajúcich troch mesiacoch, čo si myslí viac ako polovica respondentov. Rastúci trend uvádza 20 % priemyselných podnikov a pokles 12 %. Najviac rástol dopyt vo výrobe kovov a kovových výrobkov, naopak zníženie zaznamenali najmä podniky vyrábajúce dopravné zariadenia. Najpesimistickejšie názory na súčasnú úroveň celkového dopytu uviedli v apríli predovšetkým výrobcovia dopravných prostriedkov. Za dostatočný považuje celkový dopyt viac ako polovica respondentov.
Úroveň dopytu v zahraničí považuje za dostatočnú takmer polovica priemyselných producentov exportujúcich svoje výrobky do zahraničia. Za viac ako dostatočný považujú dopyt predovšetkým podniky zaoberajúce sa výrobou kovov a kovových výrobkov, nedostatočný zahraničný dopyt pociťuje najmä výroba dopravných prostriedkov. Súčasné stavy zásob hotových výrobkov v porovnaní s minulým mesiacom vzrástli o päť percentuálnych bodov. Vysoké zásoby uviedli predovšetkým výrobcovia textilu a odevov. Na primeranej úrovni má zásoby 90 % podnikov.
Predpoklad rastu trendu priemyselnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch uviedla tretina priemyselných výrobcov. Optimistickí sú predovšetkým výrobcovia koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrových palív, ale aj kovov a kovových výrobkov. Májové prognózy na najbližšie trojmesačné obdobie naznačujú, že až dve tretiny podnikov neočakávajú nárast cien priemyselných výrobkov. Zo skupiny respondentov očakávajúcich rast cien 44 % uvažuje o rovnomernom raste, rýchlejšie tempo predpokladá 9 % respondentov a 47 % očakáva pomalší rast cien. O znižovaní cien uvažujú 4 % priemyselných podnikov, hlavne výroba inde neklasifikovaná.
Očakávania vývoja počtu zamestnancov sú v porovnaní s aprílovými pozitívnejšie. So zvyšovaním počtu zamestnancov uvažujú najmä podniky vyrábajúce elektrické a optické zariadenia, viac ako polovica respondentov nepredpokladá zmeny v zamestnanosti. So znižovaním stavov počítajú najmä výrobcovia obuvi a výrobkov z kože.