BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Makroekonomický vývoj v SR je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) od začiatku roka v súlade s jej očakávaniami. V ekonomickom a menovom prostredí SR nenastali podľa centrálnej banky za mesiac žiadne významné zmeny, ktoré by si vyžadovali zmenu nastavenia menovej politiky. "Súčasné nastavenie úrokových sadzieb je v súlade s aktuálnym a očakávaným vývojom inflácie," skonštatoval guvernér NBS Marián Jusko. "Vývoj kurzu koruny sa stabilizoval a v oblasti krátkodobých indikátorov reálnej ekonomiky sa potvrdzujú signály o oživení domáceho dopytu," skonštatoval guvernér NBS Marián Jusko. Banková rada sa preto v máji rozhodla ponechať úrokové sadzby na nezmenenej úrovni.
Dynamika spotrebiteľských cien bola v apríli v súlade s očakávaniami centrálnej banky, pričom v štruktúre bol výraznejší pokles cien potravín a rýchlejší rast cien pohonných hmôt. V rámci aprílového prieskumu Spotrebiteľský barometer bol opäť zaznamenaný pokles očakávanej miery inflácie obyvateľmi v nasledujúcom roku.
Deficit zahraničnoobchodnej bilancie sa napriek jeho rastu, zlepšuje vývoj na medziročnej báze. "Tento rozdiel sa však bude postupne znižovať, čo spôsobí bázický efekt, keďže v rovnakom období minulého roka sa začali vplyvom vyššieho exportu automobilového priemyslu mesačné deficity obchodnej bilancie zmierňovať," uviedol Jusko. V ďalšom období by mal podľa centrálnej banky vývoj obchodnej bilancie ovplyvniť aj vývoj výmenného kurzu dolára a cien ropy.
Vývoj produkcie v priemyselnej výrobe, oživenie stavebnej produkcie, obnovený medziročný rast tržieb v maloobchode a predaj motorových vozidiel a pohonných látok dokumentujú rast domácej ponuky. Tá podľa NBS reagovala nielen na pretrvávajúcu exportnú výkonnosť SR, ale už aj na postupne sa obnovujúci domáci dopyt. "Zvýšenie dovozu strojov a zariadení pre jednotlivé odvetvia priemyslu indikujú aj rast investičného dopytu," dodal guvernér. Aktuálne údaje o vývoji reálnej ekonomiky signalizujú podľa Juska pokračovanie pomerne rýchlej dynamiky ekonomického rastu aj v prvom štvrťroku 2004.
Reálna mzda v priemere za január až marec presiahla vo všetkých sledovaných odvetviach úroveň spred roka. Relácia medzi mzdami a produktivitou práce sa podľa centrálnej banky v jednotlivých odvetviach za obdobie prvých troch mesiacov 2004 vyvíja diferencovane. "Keďže ide zatiaľ o predbežné údaje, ktoré sa môžu spätne revidovať, bude možné zhodnotiť mzdový vývoj za celé hospodárstvo vo vzťahu k produktivite práce a samotný domáci dopyt, až na základe údajov publikovaných spolu s vývojom HDP za prvý štvrťrok," povedal Jusko.
Vývoj ukazovateľov reálnej ekonomiky podporili podľa NBS aj úverové aktivity, ktoré sa aj v marci sústredili do sektora obyvateľstva, najmä z dôvodu čerpania hypotekárnych úverov. V sektore podnikov vzrástli úvery v cudzej mene. "Pretrvávajúci trend poskytnutých hypotekárnych úverov naznačuje, že sektor domácností bude naďalej podporovať investičný dopyt," uviedol Jusko. Peňažná zásoba naopak zaznamenala v marci medzimesačný pokles, a to najmä pod vplyvom sezónneho vývoja, kde sa prejavili platby daní z príjmov za zdaňovacie obdobie 2003.