BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Ustanovenie Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva (RHSP) ako poradného orgánu vlády v tzv. kompetenčnom zákone je podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Ivana Saktora v rozpore s dohovormi Medzinárodnej organizácie práce (MOP). Uviedol to pre agentúru SITA v reakcii na rozhodnutie vlády o zrušení zákona o tripartite a o včlenení RHSP do zákona o organizácii činnosti vlády ako poradného orgánu vládneho kabinetu. "Čakal som takýto postup vlády, pretože vláda chce zákon o tripartite zrušiť za každú cenu," povedal Saktor.
O nerušení zákona o tripartite plánuje šéf odborárov presviedčať parlamentné kluby koaličných strán. "Budeme lobovať aj v zahraničí," zdôraznil Saktor. Argumentovať chce pritom významom sociálneho dialógu v rámci Európskej únie. Ako dodal, zákon o tripartite je ešte stále platný a preto sa ním treba riadiť.
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Michal Ľach sa na rozdiel od odborárov následkov zrušenia zákona o tripartite neobáva. "Dialóg vždy závisí na vôli a vyspelosti partnerov," povedal pre agentúru SITA. Ako skonštatoval, vláda má právo predkladať návrhy zákonov a zamestnávatelia jej do tohto práva nebudú vstupovať. Zákonná úprava tripartitného rokovania však podľa neho má svoju výhodu v tom, že motivovuje sociálnych partnerov k spoločným rokovaniam. "Dôležitejší je však obsah a ochota k dialógu, nie jeho forma," dodal prezident AZZZ.
Od septembra sa zákon o tripartite zruší a namiesto toho sa RHSP ako stály poradný orgán vlády ustanoví v tzv. kompetenčnom zákone. Schválením návrhu novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy o tom v stredu rozhodla vláda. Zloženie, zásady činnosti, organizačné a administratívne zabezpečenie činnosti RHSP pritom vymedzí štatút tohto orgánu, ktorý schváli vláda uznesením. "Je to legislatívne čistejšie a jednoduchšie riešenie," povedal po rokovaní vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.