Dublin 24. mája (TASR) Predseda francúzskej vlády Jean-Pierre Raffarin dnes v Dubline povedal, že ceny ropy nebudú mať v krátkodobom časovom pláne vplyv na francúzsky ekonomický rast.
V odpovedi na otázku novinárov v Dubline o možnom negatívnom vplyve súčasných cien ropy na ekonomický rast z krátkodobého pohľadu, premiér Raffarin odpovedal: "Nemyslím si to."
Predseda francúzskej vlády, ktorý je na oficiálnej návšteve Írska, okrem iného uviedol, že ráta s pozitívnym vývojom v oblasti cien ropy. Zmienil sa aj o preukazných signáloch, že možno dúfať v uvoľnenie cien ropy za barel.
Kurzy ropy sú už niekoľko dní rekordne vysoké, čo viedlo ministrov financií siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7), ktorí sa stretli cez víkend v New Yorku, aby vyvinuli tlak na krajiny exportujúce ropu. Ministri G7 chceli od krajín vyvážajúcich ropu, aby zvýšili jej ťažbu.
Saudská Arábia už v piatok oznámila, že ťažbu ropy zvýši.
V New Yorku sa dnes barel ropy predával za 41 dolárov (približne 1365,3 SK), v Londýne sa jej cena priblížila k 38 USD (v prepočte 1265,4 SK).
Premiér Raffarin v Dubline tiež potvrdil, že Francúzsko má všetky šance v tomto roku prekonať prognózu ekonomického rastu, stanovenú na 1,7 %, keď v tomto čase je rast vyšší ako 2 %. Paríž vypočítal svoj štátny rozpočet na prognóze 1,7 % rastu hrubého domáceho produktu (HDP).
Pred francúzskymi a írskymi obchodníkmi premiér uviedol, že Francúzsko sa dostalo z veľmi negatívneho ekonomického rastu, keď rádovo bol mínus 0,4 % v druhom štvrťroku 2003, do silne pozitívneho rastu koncom minulého a začiatkom tohto roku. Najnovší štvrťročný ukazovateľ 0,8 % vyvoláva v Paríži nádej, že ekonomický rast môže byť za hranicou 2 %.
"Sme prirodzene naďalej stále opatrní," zdôraznil premiér a pripomenul, že vojna v Iraku a iné medzinárodné udalosti môžu ovplyvniť v každej chvíli perspektívy francúzskeho ekonomického rastu. Paríž je však optimistický, lebo ďalšie ukazovatele vývoja sú kladné, napríklad spotreba sa silne vyvíja o vyše 2 % oproti prvému štvrťroku a perspektívy rastu investícií prekročili hranicu 6 %, dodal.
Francúzsky premiér vyzdvihol "írsky vzor dynamiky a inovácie", podčiarkol uskutočnené reformy a položil dôraz na "silné exportné kapacity" Írska. "Váš silný a trvalý ekonomický rast z vás robí keltského tigra, ktorý nemusí nič závidieť ázijským tigrom," citovala agentúra AFP Raffarina.
Írsky ekonomický rast je snom mnohých európskych štátov. V roku 2002 dosiahla krajina ekonomický rast 4,5 % a vlani 2,5 %. Pred prudkým zhoršením medzinárodnej konjunktúry, najmä po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001, ekonomický rast v roku 2000 kulminoval na úrovni 10,4 %.
Predseda francúzskej vlády sa v Dubline prihováral aj za trvalý ekonomický rast v Európskej únii, ktorý má spočívať najmä na vytvorení veľkých európskych šampiónov v kľúčových priemyselných odvetviach EÚ. "Nás všetkých mobilizuje ekonomický rast v EÚ. Ak chceme podporu národov, musíme im ponúknuť Európu ekonomického rastu," zdôraznil podľa agentúry AFP premiér Raffarin.
(1 USD = 33,319 SK)