Bratislava 24. mája (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude presadzovať takú formu privatizácie Slovenských elektrární (SE), a. s., ktorá povedie k dokončeniu 3. a 4. jadrového bloku v Mochovciach bez nárokov na štátne záruky alebo štátny rozpočet. Uviedol to dnes minister hospodárstva SR Pavol Rusko.
"Sme presvedčení, že sa to dá dohodnúť a budeme podporovať cestu, ktorá k tomu povedie. Slovensko potrebuje vlastné zdroje elektrickej energie, pretože je ich schopné vyrábať tak, že sú konkurencieschopné a porovnateľné so situáciou s výrobcami zo zahraničia," povedal Rusko na pravidelnej tlačovej besede. Ak by totiž Slovensko nepodniklo v oblasti energetiky žiadne kroky, teda nedokončilo by jadrovú elektráreň v Mochovciach a zároveň by odstavilo V-1 v Jaslovských Bohuniciach spolu s ďalšími kotlami v tepelných elektrárňach v Novákoch a Vojanoch, výrazne by sa podľa ministra zredukovala výrobná kapacita SE. Podľa jeho slov by sa znížila zo súčasných 26 TWh na takmer 18 TWh, čím by sa Slovensko pri nezmenených podmienkach zmenilo zo súčasného exportéra približne 2 TWh elektriny na dovozcu 6 TWh. Budúci hospodársky rast SR bude pritom podľa Ruska sprevádzať zvýšená spotreba elektrickej energie, pričom aj Európska únia, s výnimkou Francúzska, bude zápasiť s jej nedostatkom. Zvýšené energetické nároky si vyžiada aj budúci hospodársky rozvoj balkánskych krajín. "A to je situácia, ktorá nemôže na Slovensku vyhovovať nikomu, kto reálne sleduje strategické národohospodárske záujmy našej vlasti," zdôraznil minister.
"V každom prípade, do dvoch týždňov bude v ANO jasná zásadná politická stratégia postupu pri realizácii energetickej politiky na Slovensku. Ak chceme zabezpečiť reálny ekonomický rast na Slovensku, myslíme si, že je veľmi dôležité podporiť ho dostatočnými kapacitami a dostatočnou výrobou elektrickej energie z domácich zdrojov, pretože ekonomická výhodnosť v tomto smere sa javí ako jednoznačná," dodal. Uchádzač o 66 % akcií SE, ktorý nebude schopný dôveryhodne dokladovať svoj úmysel dostavať Mochovce, politickú podporu ANO nezíska.
V tejto súvislosti bude podľa ministra potrebné preskúmať aj záväzok Slovenska z predvstupových rokovaní o predčasnom odstavení jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach. Situácia z roku 1998 sa podľa Ruska zmenila a po modernizácii, ktorá si vyžiadala vyše 10 miliárd Sk, elektráreň spĺňa všetky západoeurópske bezpečnostné štandardy. Licencia na prevádzkovanie elektrárne, ktorú vydal Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR, platí do roku 2010. "Ak je nebezpečné ich prevádzkovať, ako je možné, že ÚJD vydal licenciu do roku 2010? Potom treba zobrať na zodpovednosť, a možno aj trestno-právnu, odborníkov, ktorí takúto licenciu vydali. Ale osobne im dôverujem a nepredpokladám, že by si ktorýkoľvek z nich čosi také dovolil," konkretizoval Rusko postoj k predčasnému odstaveniu V-1.
Na Slovensku je 9 jadrových zariadení. SE prevádzkujú tri elektrárne V1, V2 a Mochovce, ako aj ďalšie štyri pracoviská na vyraďovanie, spracovanie a ukladanie rádioaktívnych odpadov. Zvyšné dve pracoviská na spracovanie a ukladanie rádioaktívnych odpadov sú vo Výskumnom ústave jadrovej energetiky Trnava, a. s.
mba gl
Upozornenie:
TASR vydá k správe zvukový záznam.