Bratislava 21.mája (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR naďalej nie je ochotné znižovať spotrebné dane na pohonné látky a cestu k ich zlacneniu vidí skôr v znížení vysokých marží predajcov.
Minister financií SR Ivan Mikloš totiž stále považuje za dôležité to, že aj napriek zdraženiu sa benzíny a nafta do tovarov a služieb nepremietajú v takej miere, ktorá by ohrozovala udržania tohtoročného inflačného cieľa pod úrovňou 8,1 %. MF teda naďalej zotrváva na tom, že spotrebné dane zatiaľ upravovať nebude.
Mikloš po dnešnom rokovaní s generálnym riaditeľom Slovnaftu Vratkom Kaššovicom, ktorého firma ovláda najväčšiu časť tuzemského trhu s palivami, tiež upozornil, že podľa prepočtov ministerstva sú obchodné marže predajcov benzínov i nafty privysoké. Už v najbližších dňoch má o tomto probléme rokovať osobitná pracovná skupina a Slovnaft by mal na túto výhradu MF konkrétne zareagovať.
Slovnaft na domácom trhu svoje benzíny aktuálne predáva už za cenu 36,50 až 39,50 Sk/l a nafta sa dostala na 34,20 Sk/l. Sadzba spotrebnej dane navýšená ešte v lete minulého roka pri olovnatých benzínov z toho predstavuje 18 Sk/l a pri bezolovnatých 15,5 Sk/l. Z ceny nafty daň pokrýva 14,5 Sk/l.
Nákladní prepravcovia, združení pod Česmadom, ako aj priemyselné podniky z Klubu 500 pritom už niekoľko dní ministerstvo financií kritizovali za to, že nie je ochotné znížiť spotrebné dane tak, ako k tomu pristupuje Maďarsko a Poľsko. Česmad dokonca vyzval svojich členov, aby na postoj MF reagovali tým, že naftu budú tankovať v Českej republike a Rakúsku, kde je lacnejšia asi o dve koruny na liter, a odporučené bolo aj Poľsko, kde nafta dokonca stojí iba 26 Sk/l.
Dopravcovia aj priemyselné podniky MF kritizujú za to, že už vlani došlo k neprimerane vysokému nárastu spotrebných daní. Svojou daňou na naftu na úrovni 14,5 Sk/l napríklad SR minimálne hranice Európskej únie prekračuje až o 2 koruny. V ČR je daň na naftu len vo výške 13,45 Sk/l a Rakúsko a Poľsko rôznymi vyjednanými výnimkami majú svoje sadzby dokonca pod spodnou hranicou únie. V Rakúsku je to 11,55 Sk/l a v Poľsku len 9 Sk/l.
S aktivitou na zníženie daní už vyšla opozičná strana Smer, ktorá chce na júnovej schôdzi parlamentu dosiahnuť pokles sadieb pri bezolovnatom benzíne približne o korunu a pri nafte o dve. Výrazne zdražovanie pohonných látok bolo po celom svete vyvolané zvyšovaním spotreby ropy hlavne v USA a Číne a svoje zohrávajú aj obavy z teroristických útokov na ťažbárske zariadenia.
ham iha gl
Upozornenie:
TASR vydá k správe zvukový záznam.