BRATISLAVA 21. mája (SITA) - Rozvoj slovenského vidieka brzdí predovšetkým absencia priamych podporných nástrojov ale aj samotnej definície a vymedzenia vidieckeho priestoru. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii predseda Vidieckeho parlamentu na Slovensku (VIPA) Peter Rusnák. Všetky podporné rozvojové nástroje, ktoré by mali podporovať aj rozvoj vidieka, sú totiž zamerané predovšetkým na poľnohospodárstvo.
Rozvoju vidieckeho priestoru dostatočne neprispel ani predvstupový program SAPARD, ktorého výsledky v súčasnosti analyzuje Slovenská akadémia vied (SAV). Napriek tomu, že požiadavky na podporu z programu prevyšujú možnosti a je predpoklad, že sa vyčerpajú všetky disponibilné zdroje, rozvoju vidieka veľmi nepomohol. Ako povedal riaditeľ sociologického inštitútu SAV Ľubomír Falťan, financovanie z programu sa sústredilo predovšetkým na západnú, rozvinutejšiu časť Slovenska, kam smerovala približne polovica zdrojov programu. Veľká časť z toho pritom smerovala do potravinárskych podnikov v mestách. "Chýbalo opatrenie, ktoré by sa mohlo čerpať priamo na podporu rozvoja vidieka. Ak sa prostriedky na tento účel čerpali, bolo to hlavne v rozvinutejších regiónoch," skonštatoval Falťan.
Napriek tomu, že prvotnou úlohou SAPARD-u bolo vybudovať a otestovať administratívny systém slúžiaci neskôr aj na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov, rozvoju regiónov veľmi nepomohol. Podľa Falťana práve naopak ešte zväčšil rozdiely medzi chudobnejšími a bohatšími regiónmi. Preto by podľa neho bolo vhodné do budúcnosti vypracovať hodnotiaci systém projektov, ktorý by uprednostňoval žiadateľov z chudobnejších častí krajiny a teda najmä vidieku. Podpora by sa pritom na vidieku nemala sústrediť výhradne do poľnohospodárskej výroby, pretože v súčasnosti v poľnohospodárstve pracuje už len 10 až 15 % vidieckeho obyvateľstva.
Aj na základe týchto zistení chce VIPA otvoriť diskusiu o koncepcii rozvoja vidieku a s tým súvisiacimi nástrojmi. V súčasnosti totiž rozvoj vidieka zastrešuje viacero inštitúcii a ministerstiev a podľa Rusnáka chýba konkrétny partner na diskusiu. Ako nejasná sa ukazuje aj budúca podpora rozvoja vidieku zo štrukturálnych fondov, keďže pôvodná koncepcia vypracovaná v spolupráci s rezortom pôdohospodárstva padla po presunutí otázky rozvoja vidieka pod ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja.
VIPA chce problémy vidieku dostať do povedomia poslancov a členov vlády aj počas už tradičných Dní vidieka v Národnej rade SR. V tomto roku sa uskutočnia v júni a budú sa skladať z dvoch častí. Prvou bude spoločenská časť spojená s vernisážou výstavy a predstavením produktov vidieka s recepciou. V druhej, pracovnej časti Dní vidieka, budú zástupcovia VIPA rokovať s jednotlivými parlamentnými výbormi a poslaneckými klubmi.