Bratislava 20. mája (TASR) - Situácia na trhu s pohľadávkami na Slovensku sa výrazne zlepšuje. Pričinilo sa o to celkové zlepšenie ekonomickej situácie, ako aj fakt, že mnohé firmy, ktoré vznikli začiatkom 90. rokov už na trhu nepôsobia, čím postupne klesá druhotná platobná neschopnosť. Tiež okrem intenzívnejšieho interného vymáhania pohľadávok, začali spoločnosti v tejto oblasti s uplatňovaním outsourcingu.
Na dnešnej tlačovej besede o tom novinárov informoval výkonný riaditeľ spoločnosti Coface Intercredit Slovakia Peter Meier. O zlepšujúcej sa platobnej disciplíne na Slovensku svedčí podľa neho aj fakt, že sa skracuje čas oneskorenia platieb, ktorá na Slovensku v súčasnosti predstavuje zhruba 34 dní. V roku 2001 dosahovalo pritom omeškanie platby po lehote splatnosti 48 dní.
Ako ďalej Meier uviedol, zlepšujúcu sa situáciu v oblasti splácania pohľadávok potvrdil aj minuloročný prieskum spoločnosti Coface S. A. V indexe platobnej disciplíny, v ktorom Coface S. A. každoročne hodnotí platobnú disciplínu krajín, sa totiž Slovensko v decembri minulého roka dostalo prvýkrát pod úroveň 50 bodov, konkrétne na hodnotu 49,2 bodu. V roku 1997 Slovensko začínalo s týmto hodnotením na úrovni 244 bodov. V porovnaní s niektorými ostatnými krajinami sa SR nachádza zhruba na úrovni Maďarska a Rakúska, ktoré disponujú 50 bodmi. O niečo horšie je na tom Česká republika a Nemecko so 70, respektíve 80 bodmi. Poľsko sa nachádza na úrovni 170 bodov.
Podľa prieskumu spoločnosti Coface Intercredit Slovakia, zhruba 68 % spoločností na Slovensku má hospodársky relevantné pohľadávky, pričom okolo 6 % pohľadávok je nedobytných. Analýza príčin neplatenia poukazuje na to, že každá piata pohľadávka na Slovensku je nezaplatená z dôvodu insolventnosti dlžníka, teda vstupu do konkurzu. Sporné pohľadávky tvoria 2 % a pohľadávky neplatené z dôvodu omeškania tvoria 79 %. "Pri 34-dňovom priemernom omeškaní platieb na Slovensku sa priemerná miera úspešnosti vydobytia pohľadávky pohybuje zhruba na úrovni 70 %," skonštatoval Meier.
Podľa Meiera by sa mala platobná disciplína na Slovensku zlepšovať i naďalej. "Súvisí to so vstupom SR do Európskej únie a tiež s prílevom priamych zahraničných investícií na Slovensko, kde budú prítomní zahraniční manažéri, ktorí sú zvyknutí nástroje outsourcingu používať ako základ svojho podnikateľského rozhodovania, či už sú to obchodné informácie alebo mimosúdne inkaso pohľadávok," uzavrel Meier.
Coface Intercredit Slovakia sa zaoberá poskytovaním hospodárskych informácií, mimosúdnym inkasom pohľadávok, monitoringom insolvencie, správou pohľadávok a poskytovaním marketingových adries. Na slovenskom trhu pôsobí od roku 1993 a je členom francúzskej skupiny Coface.