Bratislava 19. mája (TASR) - Slovenská vláda dnes prerokovávanie novej právnej úpravy pokračovania sociálneho dialógu s odbormi a zamestnávateľmi ešte neuzavrela. Zaoberať sa tým bude Koaličná rada.
Novinárov o tom dnes informoval hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Martin Danko s tým, že mimo nového osobitného zákona o hospodárskom partnerstve a sociálnom partnerstve, ktorý vypracoval pre sociálny dialóg práve jeho rezort, stojí teraz pred vládou už aj iná alternatíva riešenia celej veci. Nová liberálnejšia úprava tripartitného dialógu, ktorú vláda nastolila po spolitizovaní Konfederácie odborových zväzov (KOZ), by sa totiž mohla presadiť aj cez existujúci kompetenčný zákon.
Obe alternatívy ale podľa Danka stoja na tom, že tripartita by mala byť v budúcnosti už iba poradným orgánom vlády. Teraz totiž na jej pôde dochádza k opakovanému prerokovávaniu tých zákonov, s ktorými odbory alebo zamestnávatelia nie sú spokojní. Koaličná rada lídrov vládnych strán by sa mala tripartitou podľa Danka zaoberať už na budúci týždeň.
Novou úpravou sociálneho dialógu vládni predstavitelia reagujú na úzku spoluprácu KOZ s politickou opozičnou stranou SMER. Mimo toho, že tripartita bude už len poradným orgánom, tak KOZ ako aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), v zmysle nového zákona z dielne MPSVR strácajú aj svoju exkluzivitu na zasadnutiach tripartity. Zákon totiž smeruje k značnému rozšíreniu zastúpenia zamestnávateľských i odborárskych organizácií. Určuje totiž presné podmienky reprezentatívnosti a po ich splnení môže do rady zasadnúť oveľa viac organizácií. Zákon pre organizácie uvádza, že je potrebné, aby zastupovali minimálne 10 000 pracujúcich, aby reprezentovali väčšinu odvetví hospodárstva krajiny a aby mali územnú pôsobnosť najmenej v piatich krajoch.
Takýmito širšími možnosťami zastupovania pre viaceré organizácie z radov zamestnávateľov i odborov sa podľa Danka môže zmeniť aj doterajšie obmedzenie početnosti tripartity len na 21 členov, keď v nej tak za vládu ako aj za zostávajúcich dvoch partnerov sedeli vždy len 7 zástupcovia. Počet zástupcov zamestnávateľov i odborov sa v prípade väčšieho počtu organizácií môže rozširovať. Rozsah 21 členov je len spodnou hranicou. Vo Francúzku tak napríklad sedia v tripartite desiatky zástupcov.
KOZ nesúhlasí s pripraveným zákonom ako celkom a chce lobovať medzi poslancami Národnej rady SR za jeho odmietnutie. Líder opozičnej strany Ľudovej únie Vojtech Tkáč dokonca upozornil, že opozícia zváži či sa s novými plánmi vlády na zmeny v sociálnom dialógu neobráti na Ústavný súd SR.
Tak vedeniu AZZZ ako aj novej Republikovej únii zamestnávateľov, ktorá sa odčlenila z asociácie, sa zasa nepáči nízka požadovaná reprezentatívnosť. Podľa únie by mali do tripartity zasadnúť také organizácie, ktoré zastupujú podniky aspoň so 100 či 150 tisíc zamestnancami. Ministerstvo spravodlivosti SR by chcelo zákon o tripartite nie zmeniť, ale úplne zrušiť, a potom by sa sociálny dialóg realizoval len na základe vládneho uznesenia.