Top udalosťou týždňa zvýšenie ratingu záväzkov Slovenska

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Udalosťou uplynulého týždňa s prívlastkom top bola nepochybne správa z ratingovej agentúry Standard & Poor`s, ktorá v utorok zvýšila rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v domácej mene aj v cudzej mene a zabezpe

čila tak Slovensku očakávaný posun do investičného pásma. Nadšenie z priaznivých utorkových správ zo Standard & Poor`s mierne vykompenzovali v stredu ráno správy zo Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene, ktorý oznámil zistenie druhého pozitívneho výsledku testu na BSE na Slovensku. Menej potešujúce boli tiež štatistické údaje o vývoji zahraničného obchodu SR, ktorý skončil v septembri s deficitom 7 mld. Sk a do konca roku by sa mal podľa očakávaní väčšiny analytikov vyšplhať na 90 mld. Sk. Nové údaje priniesol aj menový prehľad Národnej banky Slovenska zverejnený v úvode týždňa, trištvrteročné výsledky hospodárenia poskytli ďalšie spoločnosti, najmä viaceré banky.

Standard & Poor´s zvýšila rating dlhodobých záväzkov v domácej mene z BBB plus na A mínus so stabilným výhľadom. Rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v cudzej mene zvýšila z BB plus na BBB mínus naďalej s pozitívnym výhľadom. Standard & Poor`s zároveň zvýšila suverénny rating krátkodobých záväzkov denominovaných v cudzej mene z B na A-3 a potvrdila rating krátkodobých záväzkov denominovaných v domácej mene na A-2. Pozitívny výhľad ratingu dlhodobých záväzkov v cudzích menách vyjadruje očakávanie Standard & Poor`s, že vláda, ktorá vzíde z parlamentných volieb v septembri 2002 bude pokračovať v spolupráci s Európskou úniou. Slovensko by tak malo byť pripravené na vstup do EÚ už v rokoch 2004 až 2005.

Šéfka rezortu financií Brigita Schmögnerová aj vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš tento krok agentúry očakávali a podľa nich ju budú nasledovať aj ďalšie z trojice najvýznamnejších ratingových spoločností.

"Zvýšenie ratingu agentúrou Standard & Poor`s je jasným dôkazom správnosti reformných krokov hospodárskej politiky, ktorá sa na Slovensku uskutočňuje. Udržanie jeho úrovne je však podmienené pokračovaním v reformách a v procese integrácie aj po nasledujúcich voľbách," uviedol I. Mikloš. Zvýšenie ratingového hodnotenia záväzkov našej krajiny neprekvapilo ani väčšinu analytikov, ktorý ho v podstate očakávali už niekoľko mesiacov. Podobná reakcia prišla aj z devízového trhu, koruna tak na pozitívne správy reagovala len minimálnym posilnením voči euru.

V pondelok sa médiá sústredili najmä na informácie monitorujúce vývoj zahraničnoobchodnej bilancie SR. Štatistický úrad totiž priniesol najnovšie údaje, podľa ktorých bolo saldo zahraničného obchodu SR v septembri pasívne v objeme 7 mld. Sk. Zo Slovenskej republiky sa vyviezol tovar v hodnote 52,2 mld. Sk. Hodnota dovezeného tovaru dosiahla 59,3 mld. Sk.

Väčšinu ekonomických analytikov aktuálny nepriaznivý vývoj zahraničného obchodu SR neprekvapil. Analytici takýto vývoj očakávali, znepokojil ich ale pokles dynamiky rastu exportu, najmä však zaostávajúci export dopravných prostriedkov, ktoré predstavujú jednu z najvýznamnejších vývozných komodít Slovenska.

Analytici si uvedomujú, že kumulatívny schodok za posledných 12 mesiacov už presiahol 90 mld. Sk, čo sú hodnoty porovnateľné s kritickým obdobím rokov 1996 až 1998, kedy zahraničnoobchodná bilancia SR dosahovala obrovské deficity. Upozorňujú však, že v porovnaní s týmto obdobím disponuje momentálne SR dostatočným prílevom nedlhového kapitálu a podiel spotrebných tovarov na dovoze je v porovnaní so spomínaným období výrazne nižší.

Ceny priemyselných výrobcov v septembri podľa najnovších štatistík tretí mesiac po sebe medzimesačne klesali. Ich úroveň bola v úhrne o 0,1 % nižšia ako v auguste. Vo vývoji sa premietol pokles cien produktov banskej a povrchovej ťažby o 0,8 %, produktov priemyselnej výroby o 0,2 % a elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 0,1 %.

Podľa predbežných údajov z menového prehľadu NBS predstavoval deficit bežného účtu platobnej bilancie SR k ultimu augusta tohto roku 46,3 mld. Sk. V porovnaní s obdobím prvých ôsmich mesiacov minulého roka tento schodok vzrástol o 39,5 mld. Sk. Na tento rok predpokladá konkretizovaný menový program NBS schodok bežného účtu na úrovni takmer 80 mld. Sk.

Ministerstvo hospodárstvo informovalo o vývoji devízových príjmov SR z aktívneho cestovného ruchu za osem mesiacov tohto roka. Podľa nich dosiahli 16 mld. Sk a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka narástli 15,8 %. Devízové výdavky dosiahli 9,73 mld. Sk a medziročne sa zvýšili o 5,1 %. Celkové saldo devízových príjmov a výdavkov tak oproti minulému roku vzrástlo viac ako o 37,2 % na 6,33 mld. Sk.

V závere týždňa sa k všetkým novým štatistikám pripojila ešte informácia o hospodárení slovenskej ústrednej vlády. Podľa rezortu financií skončilo ku koncu októbra s deficitom 27,560 mld. Sk. Od konca septembra sa tak schodok štátneho rozpočtu prehĺbil takmer o 4,7 mld. Sk. Októbrový schodok z bežného rozpočtového hospodárenia sa na celkovom vykázanom schodku podieľal 19,512 mld. Sk. Zostávajúca časť deficitu v objeme 8,048 mld. Sk súvisela s výdavkami štátu spojenými s reštrukturalizáciou bánk. Na tento rok ráta zákon o štátnom rozpočte s celoročnou výškou schodku na úrovni 37,2 mld. Sk. Skutočný schodok vykázaný za obdobie desiatich mesiacov tak dosiahol 74,1 % tejto predpokladanej hodnoty.

V bankovom svete rezonovala v uplynulom týždni najmä privatizácia Investičnej a rozvojovej banky, ktorej ukončenie v podobe predaja maďarskej OTP Bank je v podstate už len formálnou otázkou schválenia zo strany vládneho kabinetu. Vláda však o osude tejto banky na svojom ostatnom rokovaní opäť nerozhodla, keďže celý materiál stiahla z rokovania. Podľa hovorcu Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR Róberta Mervu bolo dôvodom stiahnutia materiálu neskoré dodanie presného znenia privatizačnej zmluvy zo strany OTP. Podľa neho poskytla OTP Bank presné znenie zmluvy až v utorok večer, čiže ministri nemali dostatočný čas oboznámiť sa s jej obsahom. Vládny kabinet by sa mal týmto materiálom s istotou zaoberať na budúci týždeň.

Do konca októbra si svoju povinnosť zverejniť aktuálne hospodárske výsledky dosiahnuté v treťom kvartáli splnili všetky banky pôsobiace v SR. Najviac zaujali správy z Všeobecnej úverovej banky, ktorá je od leta v rukách talianskeho investora. Banka dosiahla za tri štvrťroky hrubý zisk 3,062 mld. Sk, pričom prevádzkový zisk, ktorý nezohľadňuje tvorbu a rozpustenie opravných položiek, predstavoval 2,08 mld. Sk. Bilančná hodnota banky predstavovala ku koncu septembra 179,6 mld. Sk, od začiatku roka tak stúpla o 2,8 %. Primárne vklady najväčšej slovenskej banky sa zvýšili viac ako o 24 mld. Sk a dosiahli 133,932 mld. Sk.

Istrobanka hospodárila počas troch kvartálov so ziskom 50,9 mil. Sk. Počas tretieho štvrťroka pritom znížila zisk, ktorý dosiahla v prvom polroku, o vykázanú stratu 13,7 mil. Sk. Investičná a rozvojová banka vyprodukovala za prvých deväť mesiacov zisk 52,5 mil. Sk. Banskobystrická Banka Slovakia hospodárila za tri štvrťroky so ziskom takmer 28,3 mil. Sk, čo od konca júna znamená jeho zvýšenie takmer o 11 mil. Sk. Žilinská Prvá komunálna banka oznámila trištvrteročný zisk takmer 214,4 mil. Sk, od konca júna ho tak zvýšila o 46,4 mil. Sk. Prvá stavebná sporiteľňa dosiahla ku koncu septembra hrubý zisk 862,9 mil. Sk.

Počas týždňa sa neuskutočnilo očakávané mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) Slovenských elektrární (SE), a.s., ktoré malo rozhodnúť o ich rozdelení. Vzhľadom na nedostatočný počet zúčastnených akcionárov, vrátane najväčšieho akcionára, Fondu národného majetku, nebolo stredajšie MVZ uznášaniaschopné. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa SE Alena Melichárková, akcionári sa nedostavili, pretože manažment podniku nedostal do termínu konania MVZ stanoviská štyroch zahraničných veriteľských bánk. Banky mali v stanoviskách vyjadriť súhlas s rozdelením SE. Náhradný termín MVZ podľa Melichárkovej ešte nešpecifikovali, no určia ho v súlade so zákonom. Akcionári mali podľa očakávaní rozhodnúť o rozdelení podniku na tri subjekty. Žiadna z domácich veriteľských bánk nemá zásadné výhrady voči plánu rozdeliť SE.

Z podnikových výsledkov potešil počas týždňa najmä bratislavský Volkswagen, ktorý vyrobil za prvých deväť mesiacov tohto roku 145 050 automobilov. Okrem toho vyprodukoval vyše 273 tis. prevodoviek a viac než 11,5 mil. kusov komponentov pre prevodovky. Celkový obrat firmy za tri štvrťroky predstavoval 85,41 mld. Sk, z čoho 68,20 mld. Sk smerovalo na export.

Skupina Matador dosiahla za prvý polrok tohto roka podľa slovenských účtovných štandardov neauditovaný konsolidovaný zisk v objeme viac ako 280 mil. Sk. Konsolidovaný prevádzkový zisk Matadoru predstavoval k ultimu júna zhruba 418 mil. Sk, strata z finančných operácií však bola na úrovni 135 mil. Sk. Celkové výnosy dosiahli 5,745 mld. Sk. Dosiahnuté hospodárske výsledky spĺňajú plány, ktoré si podnik na tento rok vytýčil. Vyplýva to z informácii zverejnených Matadorom.

Východoslovenské energetické závody, š.p., Košice (VSE) dosiahli za deväť mesiacov tohto roka zisk 1, 428 mld. Sk, čo je o 8, 5 % viac, ako je plánovaný cieľ na tento rok. Celkové výnosy VSE za sledované obdobie oproti predchádzajúcemu roku stúpli o 31,9 % a dosiahli takmer 9, 247 mld. Sk. Podieľal sa na tom aj predaj akciového podielu VSE v spoločnosti Globtel, čím sa výrazne znížila celková zadlženosť podniku.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 258
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 051
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 2 916
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 479
 5. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 2 237
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 216
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 189
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 087
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 572
 10. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 545

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

PRIMÁR

Mužské semeno môže preniesť desiatky vírusov

HIV, Zika a Ebola sú iba začiatok. Semeno môže obsahovať až 27 typov vírusov.

Neprehliadnite tiež

Bystrica má novú autobusovú stanicu. Pozrite sa, ako sa menila

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola celkom dokončená, nový terminál je najmodernejší v krajine.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Hľadá sa EY Podnikateľ roka, víťaz pocestuje do Monte Carla

Do súťaže môžu podnikateľov nominovať aj ich zákazníci alebo známi.

Nová dotácia. Časť drevodomu zaplatí po novom štát

Tento rok rozdelí rezort pôdohospodárstva na montované domy z dreva milión eur. Výška podpory bude závisieť od regiónu