Top udalosťou týždňa zvýšenie ratingu záväzkov Slovenska

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Udalosťou uplynulého týždňa s prívlastkom top bola nepochybne správa z ratingovej agentúry Standard & Poor`s, ktorá v utorok zvýšila rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v domácej mene aj v cudzej mene a zabezpe

čila tak Slovensku očakávaný posun do investičného pásma. Nadšenie z priaznivých utorkových správ zo Standard & Poor`s mierne vykompenzovali v stredu ráno správy zo Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene, ktorý oznámil zistenie druhého pozitívneho výsledku testu na BSE na Slovensku. Menej potešujúce boli tiež štatistické údaje o vývoji zahraničného obchodu SR, ktorý skončil v septembri s deficitom 7 mld. Sk a do konca roku by sa mal podľa očakávaní väčšiny analytikov vyšplhať na 90 mld. Sk. Nové údaje priniesol aj menový prehľad Národnej banky Slovenska zverejnený v úvode týždňa, trištvrteročné výsledky hospodárenia poskytli ďalšie spoločnosti, najmä viaceré banky.

Standard & Poor´s zvýšila rating dlhodobých záväzkov v domácej mene z BBB plus na A mínus so stabilným výhľadom. Rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v cudzej mene zvýšila z BB plus na BBB mínus naďalej s pozitívnym výhľadom. Standard & Poor`s zároveň zvýšila suverénny rating krátkodobých záväzkov denominovaných v cudzej mene z B na A-3 a potvrdila rating krátkodobých záväzkov denominovaných v domácej mene na A-2. Pozitívny výhľad ratingu dlhodobých záväzkov v cudzích menách vyjadruje očakávanie Standard & Poor`s, že vláda, ktorá vzíde z parlamentných volieb v septembri 2002 bude pokračovať v spolupráci s Európskou úniou. Slovensko by tak malo byť pripravené na vstup do EÚ už v rokoch 2004 až 2005.

Šéfka rezortu financií Brigita Schmögnerová aj vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš tento krok agentúry očakávali a podľa nich ju budú nasledovať aj ďalšie z trojice najvýznamnejších ratingových spoločností.

"Zvýšenie ratingu agentúrou Standard & Poor`s je jasným dôkazom správnosti reformných krokov hospodárskej politiky, ktorá sa na Slovensku uskutočňuje. Udržanie jeho úrovne je však podmienené pokračovaním v reformách a v procese integrácie aj po nasledujúcich voľbách," uviedol I. Mikloš. Zvýšenie ratingového hodnotenia záväzkov našej krajiny neprekvapilo ani väčšinu analytikov, ktorý ho v podstate očakávali už niekoľko mesiacov. Podobná reakcia prišla aj z devízového trhu, koruna tak na pozitívne správy reagovala len minimálnym posilnením voči euru.

V pondelok sa médiá sústredili najmä na informácie monitorujúce vývoj zahraničnoobchodnej bilancie SR. Štatistický úrad totiž priniesol najnovšie údaje, podľa ktorých bolo saldo zahraničného obchodu SR v septembri pasívne v objeme 7 mld. Sk. Zo Slovenskej republiky sa vyviezol tovar v hodnote 52,2 mld. Sk. Hodnota dovezeného tovaru dosiahla 59,3 mld. Sk.

Väčšinu ekonomických analytikov aktuálny nepriaznivý vývoj zahraničného obchodu SR neprekvapil. Analytici takýto vývoj očakávali, znepokojil ich ale pokles dynamiky rastu exportu, najmä však zaostávajúci export dopravných prostriedkov, ktoré predstavujú jednu z najvýznamnejších vývozných komodít Slovenska.

Analytici si uvedomujú, že kumulatívny schodok za posledných 12 mesiacov už presiahol 90 mld. Sk, čo sú hodnoty porovnateľné s kritickým obdobím rokov 1996 až 1998, kedy zahraničnoobchodná bilancia SR dosahovala obrovské deficity. Upozorňujú však, že v porovnaní s týmto obdobím disponuje momentálne SR dostatočným prílevom nedlhového kapitálu a podiel spotrebných tovarov na dovoze je v porovnaní so spomínaným období výrazne nižší.

Ceny priemyselných výrobcov v septembri podľa najnovších štatistík tretí mesiac po sebe medzimesačne klesali. Ich úroveň bola v úhrne o 0,1 % nižšia ako v auguste. Vo vývoji sa premietol pokles cien produktov banskej a povrchovej ťažby o 0,8 %, produktov priemyselnej výroby o 0,2 % a elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 0,1 %.

Podľa predbežných údajov z menového prehľadu NBS predstavoval deficit bežného účtu platobnej bilancie SR k ultimu augusta tohto roku 46,3 mld. Sk. V porovnaní s obdobím prvých ôsmich mesiacov minulého roka tento schodok vzrástol o 39,5 mld. Sk. Na tento rok predpokladá konkretizovaný menový program NBS schodok bežného účtu na úrovni takmer 80 mld. Sk.

Ministerstvo hospodárstvo informovalo o vývoji devízových príjmov SR z aktívneho cestovného ruchu za osem mesiacov tohto roka. Podľa nich dosiahli 16 mld. Sk a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka narástli 15,8 %. Devízové výdavky dosiahli 9,73 mld. Sk a medziročne sa zvýšili o 5,1 %. Celkové saldo devízových príjmov a výdavkov tak oproti minulému roku vzrástlo viac ako o 37,2 % na 6,33 mld. Sk.

V závere týždňa sa k všetkým novým štatistikám pripojila ešte informácia o hospodárení slovenskej ústrednej vlády. Podľa rezortu financií skončilo ku koncu októbra s deficitom 27,560 mld. Sk. Od konca septembra sa tak schodok štátneho rozpočtu prehĺbil takmer o 4,7 mld. Sk. Októbrový schodok z bežného rozpočtového hospodárenia sa na celkovom vykázanom schodku podieľal 19,512 mld. Sk. Zostávajúca časť deficitu v objeme 8,048 mld. Sk súvisela s výdavkami štátu spojenými s reštrukturalizáciou bánk. Na tento rok ráta zákon o štátnom rozpočte s celoročnou výškou schodku na úrovni 37,2 mld. Sk. Skutočný schodok vykázaný za obdobie desiatich mesiacov tak dosiahol 74,1 % tejto predpokladanej hodnoty.

V bankovom svete rezonovala v uplynulom týždni najmä privatizácia Investičnej a rozvojovej banky, ktorej ukončenie v podobe predaja maďarskej OTP Bank je v podstate už len formálnou otázkou schválenia zo strany vládneho kabinetu. Vláda však o osude tejto banky na svojom ostatnom rokovaní opäť nerozhodla, keďže celý materiál stiahla z rokovania. Podľa hovorcu Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR Róberta Mervu bolo dôvodom stiahnutia materiálu neskoré dodanie presného znenia privatizačnej zmluvy zo strany OTP. Podľa neho poskytla OTP Bank presné znenie zmluvy až v utorok večer, čiže ministri nemali dostatočný čas oboznámiť sa s jej obsahom. Vládny kabinet by sa mal týmto materiálom s istotou zaoberať na budúci týždeň.

Do konca októbra si svoju povinnosť zverejniť aktuálne hospodárske výsledky dosiahnuté v treťom kvartáli splnili všetky banky pôsobiace v SR. Najviac zaujali správy z Všeobecnej úverovej banky, ktorá je od leta v rukách talianskeho investora. Banka dosiahla za tri štvrťroky hrubý zisk 3,062 mld. Sk, pričom prevádzkový zisk, ktorý nezohľadňuje tvorbu a rozpustenie opravných položiek, predstavoval 2,08 mld. Sk. Bilančná hodnota banky predstavovala ku koncu septembra 179,6 mld. Sk, od začiatku roka tak stúpla o 2,8 %. Primárne vklady najväčšej slovenskej banky sa zvýšili viac ako o 24 mld. Sk a dosiahli 133,932 mld. Sk.

Istrobanka hospodárila počas troch kvartálov so ziskom 50,9 mil. Sk. Počas tretieho štvrťroka pritom znížila zisk, ktorý dosiahla v prvom polroku, o vykázanú stratu 13,7 mil. Sk. Investičná a rozvojová banka vyprodukovala za prvých deväť mesiacov zisk 52,5 mil. Sk. Banskobystrická Banka Slovakia hospodárila za tri štvrťroky so ziskom takmer 28,3 mil. Sk, čo od konca júna znamená jeho zvýšenie takmer o 11 mil. Sk. Žilinská Prvá komunálna banka oznámila trištvrteročný zisk takmer 214,4 mil. Sk, od konca júna ho tak zvýšila o 46,4 mil. Sk. Prvá stavebná sporiteľňa dosiahla ku koncu septembra hrubý zisk 862,9 mil. Sk.

Počas týždňa sa neuskutočnilo očakávané mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) Slovenských elektrární (SE), a.s., ktoré malo rozhodnúť o ich rozdelení. Vzhľadom na nedostatočný počet zúčastnených akcionárov, vrátane najväčšieho akcionára, Fondu národného majetku, nebolo stredajšie MVZ uznášaniaschopné. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa SE Alena Melichárková, akcionári sa nedostavili, pretože manažment podniku nedostal do termínu konania MVZ stanoviská štyroch zahraničných veriteľských bánk. Banky mali v stanoviskách vyjadriť súhlas s rozdelením SE. Náhradný termín MVZ podľa Melichárkovej ešte nešpecifikovali, no určia ho v súlade so zákonom. Akcionári mali podľa očakávaní rozhodnúť o rozdelení podniku na tri subjekty. Žiadna z domácich veriteľských bánk nemá zásadné výhrady voči plánu rozdeliť SE.

Z podnikových výsledkov potešil počas týždňa najmä bratislavský Volkswagen, ktorý vyrobil za prvých deväť mesiacov tohto roku 145 050 automobilov. Okrem toho vyprodukoval vyše 273 tis. prevodoviek a viac než 11,5 mil. kusov komponentov pre prevodovky. Celkový obrat firmy za tri štvrťroky predstavoval 85,41 mld. Sk, z čoho 68,20 mld. Sk smerovalo na export.

Skupina Matador dosiahla za prvý polrok tohto roka podľa slovenských účtovných štandardov neauditovaný konsolidovaný zisk v objeme viac ako 280 mil. Sk. Konsolidovaný prevádzkový zisk Matadoru predstavoval k ultimu júna zhruba 418 mil. Sk, strata z finančných operácií však bola na úrovni 135 mil. Sk. Celkové výnosy dosiahli 5,745 mld. Sk. Dosiahnuté hospodárske výsledky spĺňajú plány, ktoré si podnik na tento rok vytýčil. Vyplýva to z informácii zverejnených Matadorom.

Východoslovenské energetické závody, š.p., Košice (VSE) dosiahli za deväť mesiacov tohto roka zisk 1, 428 mld. Sk, čo je o 8, 5 % viac, ako je plánovaný cieľ na tento rok. Celkové výnosy VSE za sledované obdobie oproti predchádzajúcemu roku stúpli o 31,9 % a dosiahli takmer 9, 247 mld. Sk. Podieľal sa na tom aj predaj akciového podielu VSE v spoločnosti Globtel, čím sa výrazne znížila celková zadlženosť podniku.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 443
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 362
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 362
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 7 001
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 965
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 107
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 005
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 541
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 900
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 558

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Kmotrík sa posilňuje v susednom Česku. Kúpil tretiu najväčšiu sieť trafík

Za väčšinový podiel v tarfikovej sieti Valmont zaplatil približne 22 miliónov eur. V súťaži sa stretol so štyrmi uchádzačmi

Fico chce potraviny, aké majú v Rakúsku, navrhuje summit V4

Pri testovaní najhoršie obstáli sladené nápoje, koreniny, syry, čaje a mäsové výrobky.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop