Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 4. novembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni: NEW YORK - Americké trhy ukončili pondelkový obchodný deň prudkým poklesom, ktorý bol najvýraznejší od týždňa po útokoch z 11. septembra. Trhom

hýbali obavy z kolapsu argentínskej ekonomiky, ktorej hrozí úverový default, čiže neschopnosť plniť si svoje záväzky voči veriteľským subjektom. Index Dow Jones industrial average stratil 275,67 bodu, resp. 2,89 % pri záverečnej hodnote 9 269,50 bodu. Technologický index Nasdaq Composite skĺzol o 69,44 bodu, resp. 3,93 % na 1 699,52 bodu. Širší index Standard & Poor`s 500 finišoval na úrovni 1 078,3 bodu s poklesom o 26,31 bodu, resp. o 2,38 %. Investori sa obávali dlhodobej recesie amerického hospodárstva a poklesu ziskov podnikovej sféry. Akcie Boeing oslabili o 10,51 % na 33,72 USD. Výrobca lietadiel zrevidoval nadol svoje prognózy rastu pre rok 2002 po tom, ako sa spoločnosti nepodarilo získať historickú zákazku v objeme 200 mld. USD.

Americké akcie v utorok poklesli, pretože rapídne zhoršovanie spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch prehĺbilo obavy, že spotrebitelia, ktorí sú hlavným motorom ekonomického rastu v USA, zredukujú výdavky. Na trh účinkovali aj obavy, že Argentína nebude schopná splatiť svoj obrovský dlh v objeme 132 mld. USD, ako aj nové varovania americkej vlády pred ďalšími možnými teroristickými útokmi. Akcie firmy CVS Corp padli kvôli poklesu zisku o 16 % a zatvoreniu 200 lekární. CVS je druhá najaktívnejšie obchodovaná emisia na burze NYSE, pričom v utorok padla o 7,27 USD na 24,35 USD, resp. o 22,99 %. Najväčší lokálny telekomunikačný operátor v USA Verizon Communications vykázal pokles zisku o 46 % kvôli oslabeniu ekonomiky. Akcie Verizon oslabili o 89 centov na 49,30 USD. Napriek nádejám, že sviatok Halloween povzbudí maloobchodný predaj v USA, aktivita spotrebiteľov v obchodných domoch výrazne oslabila kvôli obavám zo straty zamestnania a antraxu.

Ceny akcií technologických firiem v USA zaznamenali v stredu rast po zverejnení správy, že americká ekonomika poklesla v treťom štvrťroku menej, ako sa očakávalo. Správa utlmila obavy investorov z recesie. Nálady na Wall Street povzbudila aj dobrá správa o vyhliadkach počítačovej spoločnosti Sun Microsystems Inc. Avšak ceny blue-chip akcií stlačila správa, že ratingová agentúra Moody`s Investors Service znížila úverový rating spoločnosti Eastman Kodak Co kvôli poklesu jej ziskov. Americká ekonomika utrpela v treťom štvrťroku najväčší pokles za viac ako dekádu, pričom hrubý domáci produkt (HDP) krajiny sa medziročne znížil o 0,4 %. Napriek tomu bol však tento údaj lepší ako očakávania analytikov, ktorí predpovedali pád HDP až o 1 %. Ďalším povzbudením bola správa, že októbrový index Národnej asociácie nákupných manažérov poklesol na 46,2 bodu zo septembrovej úrovne 46,6 bodu, hoci analytici predpovedali pád až na úroveň 43 bodov.

Ceny amerických akcií vo štvrtok rástli, pričom vykázali najvýraznejšie prírastky za tri týždne. Podporili ich nádeje, že priaznivé vyriešenie súdneho konania proti softvérovému gigantu Microsoft Corp v oblasti protimonopolných predpisov je v dohľadne. Tieto nádeje mali na trh väčší vplyv ako zlé správy o vývoji americkej ekonomiky. "Napriek všetkým zverejneným nepriaznivým ekonomickým údajom si trh počínal veľmi dobre. Obchodníci totiž dúfajú v oživenie ekonomiky v roku 2002 pod vplyvom monetárnych a fiškálnych stimulov," povedal jeden z analytikov. Priemyselný sektor padol v októbri hlbšie do recesie, pretože septembrové teroristické útoky v USA zmarili úsilie amerických podnikov vyslobodiť sa z 15-mesačného útlmu. Spotrebiteľské výdavky poklesli v septembri najvýraznejšie za viac ako 14 rokov.

Ceny blue-chip emisií v piatok vzrástli, čo podporilo celkový akciový trh. Investori sa snažili zmieriť sa s nepriaznivými údajmi o nezamestnanosti v USA a dúfali v oživenie americkej ekonomiky niekedy v priebehu budúceho roku vďaka monetárnym a fiškálnym stimulom. Ceny technologických emisií prišli o raňajšie prírastky a skončili takmer nezmenené. Index Dow Jones vzrástol v piatok o 0,64 % na 9 323,54 bodu, pričom za celý týždeň vykázal stratu 2,3 %. Index Standard & Poor`s 500 vzrástol v piatok o 0,29 % na 1 087,20 bodu, kým za týždeň padol o 1,6 %. Index technologických emisií Nasdaq skončil v piatok so stratou 0,03 % na 1 745,73 bodu, kým za celý týždeň poklesol o 1,3 %.TOKIO - Japonské akcie v pondelok výrazne poklesli. Trh ovplyvnila nedávna vlna varovaní o stratách podnikových gigantov ako napríklad spoločnosti Toshiba Corp a zvýšili sa obavy, že zlepšenie situácie v Japonsku môže prísť neskôr, ako sa očakávalo. Index Nikkei 225 poklesol o 182,85 bodu, resp. o 1,69 % na 10 612,31 bodu a kapitálový index TOPIX oslabil o 18,57 bodu, resp. o 1,69 % na 1 082,65 bodu. "Negatívne výsledky podnikov ako sú Toshiba, Fujitsu a NEC vyvolávajú obavy, že japonské spoločnosti možno strácajú svoju bývalú silnú konkurencieschopnosť na medzinárodných trhoch," uviedol jeden z analytikov.

Tokijské akcie v utorok klesli už tretí obchodný deň po sebe. Oslabil ich pokles Wall Street a správy o rekordnej nezamestnanosti v Japonsku. Pod vplyvom výrazného znižovania počtu pracovných miest v technologickom sektore japonská miera nezamestnanosti vzrástla v septembri z augustových 5 % na 5,3 %. Kolaps výrobcu telekomunikačných zariadení Ohkura Electric Co Ltd a varovanie vysokej straty regionálnej banky Hokuriku Bank Ltd tiež výrazne podkopali dôveru investorov. V technologickom sektore cena akcií najväčšieho japonského výrobcu čipov Toshiba poklesla o 6,65 % na 449 JPY. Spoločnosť uverejnila prognózu, že za fiškálny rok 2001/2002 vykáže čistú stratu 200 mld. JPY, pričom v auguste predpokladala stratu na úrovni 115 mld. JPY.

Japonské akcie skončili v stredu na znížených úrovniach štvrtý obchodný deň v poradí. Viaceré technologické firmy totiž varovali pred zhoršením svojich hospodárskych výsledkov, ako napríklad Fanuc Ltd, pričom pokles akcií na Wall Street odradil investorov na japonskej burze od nákupov. Obchodníci povedali, že pokles akcií niekoľko dní za sebou nie je prekvapujúci, pretože napriek zhoršovaniu ekonomických podmienok boli ich ceny v poslednom období vytlačené nad úrovne, zaznamenané pred teroristickými útokmi v USA 11. septembra. Investorov demotivovali viaceré ekonomické správy. Priemyselná produkcia v Japonsku poklesla v septembri o 2,9 %, teda výraznejšie, ako sa očakávalo. Miera nezamestnanosti zaznamenala v rovnakom mesiaci rekordné maximum 5,3 %.

Japonské akcie vymazali počiatočné prírastky a ukončili štvrtkové obchodovanie poklesom už piaty obchodný deň za sebou. Trh oslabil, keďže obavy zo spomalenia japonskej ekonomiky a zlých podnikových výsledkov vykompenzovali optimizmus z lepších údajov o raste amerického hrubého domáceho produktu (HDP) v porovnaní s očakávaniami. V dopoludňajších hodinách na trhu dominovali blue-chip technologické akcie ako Sony Corp, keď ich ovplyvnil rast amerického technologického indexu Nasdaq, ktorý v stredu posilnil prvýkrát za štyri dni. Japonské technologické akcie však uzavreli len miernym nárastom v dôsledku slabých ziskov high-tech spoločností.

Tokijský burzový index Nikkei v piatok prvýkrát po šiestich dňoch zatvoril v pozitívnom teritóriu, podporený rastom indexu Nasdaq. Jeho zlepšenie však bolo nevýrazné a väčšina technologických titulov pred zatvorením stratila rastovú dynamiku. Tlak na burzu spôsobili aj správy o veľkých stratách železničných prevádzkovateľov, napríklad East Japan Railway. Nikkei average zatvoril o 36,5 bodu, resp. o 0,35 % vyššie na úrovni 10 383,78 bodu, na konci prvej polovice obchodného dňa bol však vyššie až o 1,7 % na hodnote 10 523,33 bodu. Index TOPIX klesol o 2,2 bodu, resp. o 0,21 % na 1 053,68 bodu.LONDÝN - Britský akciový index FTSE 100 v pondelok poklesol. Zasiahli ho vlny predaja v bankovom a farmaceutickom sektore. Investorov ovplyvnili obavy z vývoja ekonomickej situácie USA. Banky odobrali hlavnému indexu 27 bodov. FTSE 100 klesol o 102,7 bodu, resp. o 2 % na 5 086,9 bodu Farmaceutické tituly hlavnému indexu odobrali 20 bodov, spoločnosť GlaxoSmithKline klesla o 2,2 % na 1 825 pencí. O oslabenie FTSE 100 sa v pondelok najviac pričinili banka HSBC, ktorá klesla o 3,3 % na 768 kvôli stratám v Hong Kongu a ropná spoločnosť British Petrol, ktorá stratila 2,6 %.

Londýnske indexy, ktoré sa už na začiatku utorkového dňa pohybovali v negatívnom teritóriu, utrpeli ďalšiu ranu po zverejnení údajov o spotrebiteľskej dôvere v USA. Tá sa v dôsledku septembrových teroristických útokov prepadla na osemročné minimum. Prvé dáta obsahujúce plný dopad tragických udalostí v USA tak potvrdili obavy investorov z prehĺbenia už i tak zlej ekonomickej situácie a i napriek krátkej vlne nákupov v závere obchodovania hlavné londýnske indexy zatvárali hlboko v červených číslach. Napriek zlej nálade na trhu sa darilo takzvaným defenzívnym titulom ako retailovej spoločnosti Safeway či tabakovému gigantu BAT, ktoré v utorok zaznamenali prírastky od 1 do 2 %. Naopak, akcie najväčšieho mobilného operátora na svete Vodafone si pohoršili o 3,4 %. Banky boli na čele poklesu a ubrali kľúčovému indexu 25 bodov pod vplyvom obáv z "defaultu" v Argentíne.

Vedúce londýnske emisie zatvárali stredajšie obchodovanie na zvýšených úrovniach vďaka impulzu, ktorý prišiel spoza Atlantiku vo forme údajov o miere rastu HDP za tretí kvartál. Ekonomika USA poklesla v treťom štvrťroku o 0,4 %. Ide o prvý záporný rast za desaťročie, menej však výrazný ako jedno percento, ktoré prognózovali analytici. Akcie maloobchodnej spoločnosti Talan poklesli o značných 16 % po tom, ako firma zaoberajúca sa predajom lacných odevov oznámila, že nenaplní očakávania v oblasti zisku a tržieb.

Britské akcie vo štvrtok zatvorili vyššie, obchodný deň sa však vyznačoval častou zmenou smeru vývoja hlavného indexu. Index FTSE 100 zatvoril o 31,5 bodu vyššie na dennom maxime 5 071,2 bodu, v priebehu obchodného dňa zaznamenal minimum 4 988,3 bodu. Na burzu vplývali hlavne najnovšie správy o stave americkej ekonomiky, obchodníci nedokázali odhadnúť, či majú očakávať nové zníženie úrokových sadzieb, alebo len ďalšie zhoršenie situácie oslabenej americkej ekonomiky. V priebehu obchodného dňa najviac získala spoločnosť Imperial Chemical Industries, jej akcie vzrástli o 11,7 %, pretože jej štvrťročné výsledky neklesli až na očakávané hodnoty.

Londýnske indexy ukončili týždeň v pozitívnom teritóriu po tom, ako popoludní absorbovali nepriaznivé údaje o americkej nezamestnanosti. Blue chips ťahali nahor prírastky bankového a mediálneho sektora, ako aj výborný vývoj akcií finančnej spoločnosti Prudential. Technológie si polepšili vďaka dobrému vývoju akcií alternatívnych operátorov, čipových firiem a softvérových výrobcov. Kľúčový index FTSE 100 zatváral na úrovni 5 129,5 bodu s prírastkom vo výške 58,3 bodu, resp. 1,2 %. Technologický index TechMARK si polepšil o 24,9 bodu, resp. o 1,8 % na 1 393,8 bodu. Blue-chip indexu FTSE 100 sa však nepodarilo vyrovnať straty z predchádzajúcich dní a za celý týždeň index poklesol o 1,1 %. TechMark si v uplynulom týždni odpočítal 1,5 %. Oba indexy i napriek tomu zostali o 21 % vyššie v porovnaní so svojimi minimami z 21. septembra.(1 USD = 48,180 SKK)

(1 GBP = 70,143 SKK)

(100 JPY = 39,575 SKK)rk;sh

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 183
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 4 619
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 814
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 279
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 510
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 278
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 048
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 871
 9. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 807
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 773

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.

KOMENTÁRE

Aj v Nemecku sa ukazuje kontinuita a megatrend

Garantom odkazu je Angela Merkelová.

Neprehliadnite tiež

Domáce výrobky už nebudú neznáme. Tesco im venuje regál

Projekt na podporu domácich výrobcov už ohlásil aj obchodný reťazec Kaufland.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Silné euro znepokojuje šéfa Európskej centrálnej banky

Ďalší rast eura by mohol negatívne ovplyvňovať export eurozóny a brzdiť prebiehajúce zotavovanie jej ekonomiky.

Diaľnica z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu bude meškať, priznali diaľničiari

Diaľničiari nie sú spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby.