BRATISLAVA 18. mája (SITA) - Podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Fitch Ratings môže mať rozšírenie EÚ značné dlhodobé efekty na oceliarsky priemysel v strednej a východnej Európe (SVE). Znížia sa totiž ich terajšie nákladové výhody, avšak okamžitý dopad sa neočakáva. Ekonomický vplyv rozšírenia EÚ bude postupný, uvádza sa v komentári s názvom Vplyv rozšírenia EÚ na oceliarsky priemysel SVE. Očakáva sa, že ekonomické synergie prispejú k vyššiemu ekonomickému rastu vo všetkých členských štátoch EÚ, avšak niektoré sektory, ako oceliarsky, sú priamo naviazané na tento rast.
"V strednodobom horizonte stratí oceliarsky priemysel SVE pravdepodobne svoje nákladové výhody kvôli možnému rastu energetických nákladov a nákladov na ochranu životného prostredia. Naopak konkurenčné pozície spracovateľov ocele v Rusku asi posilnia, keď tí budú ťažiť najmä z kontroly nad surovinami a nízkych nákladov práce," povedala Sonya Dilova z Fitch Ratings, ktorá je autorom správy. Fitch očakáva, že oceliarsky priemysel bude medzi prvými, ktoré ovplyvnia dopad z očakávaných ekonomických synergií z rozšírenia EÚ. Tento fakt spôsobuje najmä multifunkčná výrobná použiteľnosťou v rozličných sektoroch ako stavebníctvo, výroba automobilov a infraštruktúre.
Výrobcovia ocele z vyspelých štátov EÚ si v strednodobom horizonte pravdepodobne udržia svoju kvalitatívnu konkurenčnú výhodu voči nízkonákladovým výrobcom zo SVE, najmä v oblasti výrobkov a logistiky. Tento aspekt bude podporovať najmä štandardizácia produktového radu, ktorý zodpovedá požiadavkám ich hlavných spotrebiteľov, najmä z automobilového sektora. Naproti tomu však európski výrobcovia automobilov vo zvýšenej miere presúvajú svoje výrobné továrne do krajín SVE, čo by mohlo vyvolať relokáciu niektorých dodávok domácim producentom ocele. Tento faktor bude evidentnejší v strednodobom výhľade v Rusku.
Agentúra očakáva, že konsolidácia oceliarskeho priemyslu v EÚ bude zameraná najmä na ťažobné prevádzky. Kontrola nad surovinami bude kľúčovým aspektom obchodného modelu oceliarskych výrobcov, so zameraním na udržanie si svojich trhových pozícií a ziskovosti.
V rovnakom čase budú európski producenti ocele pravdepodobne čeliť výraznejšej konkurencii od niektorých hlavných ruských hráčov ako napríklad firmy Evraz, MMK a Severstal, ktorí ťažia zo spoločnej kontroly podielov vo svojich štruktúrach. Navyše, niektoré z ruských oceliarskych spoločností chcú hrať významnejšiu rolu v globálnej konsolidácii oceliarskeho priemyslu získavaním zámorských aktív a podielov vo veľkých oceliarskych hráčoch, ako napríklad investícia pána Usmanova v britskej firme Corus.