Viedeň 14. mája (TASR) - Silný hospodársky rast musí byť pre nových členov Európskej únie (EÚ) teraz najvyššou prioritou. Vzhľadom na to "by pre krajiny nebol vhodný čo najrýchlejší vstup do Európskej menovej únie", povedal bývalý viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Ewald Nowotny vo štvrtok na podujatí Hospodárskej univerzity vo Viedni. Členka direktória Európskej centrálnej banky (ECB) Gertrude Tumpelová-Gugerellová však počíta s tým, že ešte do leta dve, tri krajiny požiadajú o účasť v mechanizme výmenných kurzov EÚ.
Podľa názoru Nowotného nové krajiny EÚ stratia manévrovací priestor v menovej politike, čo by sa mohlo negatívne prejaviť na raste. Rovnako brzdiaco by sa podľa neho prejavili predpisové politické opatrenia EÚ na výskume: "Podnik ako Airbus by dnes kvôli predpisom EÚ nebol možný," nazdáva sa vicerektor Hospodárskej univerzity vo Viedni. Predpisy EÚ sú vraj výrazne reštriktívnejšie ako USA.
Šéf rakúskej Erste Bank Andreas Treichl očakáva, že kvôli veľkým rozdielom v hrubom domácom produkte (HDP) na hlavu v starých a nových krajinách EÚ dôjde k napätiu a za "veľmi háklivé" považuje najmä najbližšie roky. Treichl vidí tri potenciály hrozieb pre rozšírenie EÚ: Po prvé je ním úmysel z Lisabonu, aby sa EÚ stala najkonkurencieschopnejším hospodárskym priestorom sveta. Ten je podľa Treichla od začiatku odsúdený na neúspech. Takéto avízo je vraj veľmi povážlivé, "pretože niečo také sa nedá nariadiť". Treichla hnevá tiež sedemročné prechodné obdobie, ktorým rakúska vláda obmedzila voľný pohyb pracovníkov. Šéf Erste Bank povedal: "Hanbím sa, že niečomu takému sa robí reklama. Oslavovať veľké rozšírenie a nepustiť dnu pracovné sily, je zarážajúce."
Tvrdé slová mal aj pre kritiku niektorých západoeurópskych krajín na margo nízkych daňových sadzieb v nových členských krajinách EÚ a pre pokus prinútiť tieto krajiny zvýšiť dane: "Je to katastrofálne a na vracanie. Dúfam, že politici, ktorí tak premýšľajú, budú porazení."
Pochopenie pre postoj "starých" krajín mal však Nowotny: "Daňová konkurencia sa stane jednou z veľkých tém budúcnosti. Staré riešenie finančných problémov bolo: Nemci to zaplatia. Toto riešenie v budúcnosti nebude možné." Podľa koordinátora Paktu stability pre juhovýchodnú Európu Erharda Buseka sa finančný problém rozšírenia preceňuje. "Na mnoho peňazí si krajiny nebudú môcť robiť nároky, pretože nemajú príslušné projekty. To ich dostane do nepríjemnej situácie čistých platiteľov," myslí si Busek. Informovala o tom APA.