Najčastejšie sa opakovali výhrady k rozsiahlym právomociam Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a k transformácii zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti. Ako uviedol prezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok Andrej Reiner, poisťovne budú potrebovať na založenie akciovej spoločnosti nízky kapitál. "Obávame sa, že to povedie k vzniku ďalších prípadov typu skrachovanej poisťovne Perspektíva,“ vyjadril sa Reiner.
Premenu na akciové spoločnosti odmietajú aj samotné zdravotné poisťovne. Ako upozornil generálny riaditeľ Chemickej zdravotnej poisťovne Apollo Vladimír Balogh, návrhy zákonov negarantujú poisťovniam autonómnosť. ÚDZS totiž podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu bude schvaľovať aj správne orgány poisťovní. "Úrad nebude nezávislý, pretože jeho predsedu bude schvaľovať vláda,“ zdôraznil Dragula. Zároveň odmietol silné kompetencie ÚDZS a jeho vytvorenie označil za zbytočné. "Kontrolnú a dozornú úlohu nad zdravotnou starostlivosťou majú inštitúcie, ktoré fungujú. Stačí dodržiavať v súčasnosti platné zákony,“ konštatoval Dragula.
Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco spochybnil pravicové zameranie reformy. "Naopak, nič nebolo bližšie socialistickému zdravotníctvu,“ vyhlásil. Akciové spoločnosti prekážajú aj Slovenskej lekárnickej komore. Jej viceprezident Ján Valjan odmietol situáciu, kedy by súkromné akciovky mali príjmy zo zdravotného poistenia, teda verejných zdrojov.
Zdravotníci sa obávajú aj zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý stanovuje iba základné rozdelenie diagnóz, ktoré budú poisťovne hradiť úplne a čiastočne. Mieru spoluúčasti určí vláda nariadením. P. Kvasnica tento systém označil za "mačku vo vreci“. Viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Anna Reháková konštatovala, že pacienti nevedia, aký bude mať na nich reforma dopad. Ako upozornila, výskum asociácie zameraný na dopad zavedenia poplatkov na chorých pacientov priniesol výsledky diametrálne odlišné od správ ministerstva zdravotníctva. Drvivá väčšina kardiakov totiž skonštatovala, že ich výdavky na zdravotnú starostlivosť stúpli.
Konfederácia fyzioterapeutov označila zákon za legislatívne zle pripravený. Spolu s komorou stredných zdravotníckych pracovníkov (SKSZP) a komorou psychológov protestovali proti zrušeniu ich komôr. Prezidentka SKSZP Renáta Mazániová upozornila, že zrušením komôr ich členovia prídu o možnosť ďalšieho vzdelávania. Predstavitelia rušených komôr vyjadrili obavy, že bez regulácie ich povolanie môže vykonávať prakticky
Predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Anna Záborská vyzvala zdravotníkov, aby svoje pripomienky doručili výboru do polovice júna. Vtedy sa totiž plánuje druhé čítanie šestice zákonov reformujúcich zdravotníctvo.