Viedeň 3. mája (TASR) - Najnovšie rozšírenie Európskej únie (EÚ) nepovedie k nárastu priamych zahraničných investícií (PZI) v 8 krajinách strednej a východnej Európy (KSVE).
K tomuto názoru napriek všeobecne protikladnej mienke dospelo výskumné oddelenie Economist Intelligence Unit (EIU) vo svojej najnovšej štúdii, ktorá sa opiera o prieskum uskutočnený medzi 500 celosvetovo činnými investormi.
Novým cieľom pre zahraničné investície je podľa prieskumu Ázia. Britský výskumný inštitút však očakáva pozitívne účinky pre Slovensko: reformná činnosť sa urýchli, ale úroveň miezd je stále výrazne pod úrovňou ostatných prístupových krajín. Krajina sa však stáva regionálnym centrom pre automobilový priemysel, čo by sa určite mohlo pozitívne prejaviť v investičnej činnosti v najbližších rokoch.
Východoeurópske krajiny si už u väčšej časti vychutnali investičné výhody tesne pred rozšírením EÚ. Ďalšie pozitívne efekty z vlastného vstupu do EÚ 1. mája budú podľa štúdie ohraničené. Napríklad zlepšenie v odhade rizika bude dokonca opäť negatívne vykompenzované efektom vyšších miezd. Navyše by sa mohlo spomaliť tempo reforiem v týchto krajinách, tvrdí sa v analýze.
Nové štáty mali už pred vstupom do únie voľný prístup na trh EÚ, čo je kľúčovým kritériom pre PZI. Ďalšia liberalizácia po 1. máji sa bude držať v týchto hraniciach. Ďalší výrazný popud pre PZI by mohol spustiť až vstup do eurozóny, ale na to sa zatiaľ môžu pripravovať len pobaltské štáty, pre ktoré je to v krátkodobom horizonte reálne, tvrdí EIU.
Pracovné náklady už viac nie sú pre PZI podstatným kritériom. Mzdy v KSVE sú síce výrazne nižšie ako v starých členských krajinách EÚ, ale stále sú vyššie ako úroveň v mnohých iných reformných krajinách východnej Európy a Ázie.
Ďalší dôvod na pokles PZI v nových krajinách únie spočíva v tom, že prípravy na vstup do EÚ sa ukázali ako "kotva" pre hospodárske reformy. Členstvo v EÚ môže podľa štúdie viesť k zmenšenej disciplíne v politike. Okrem toho presadenie štandardov EÚ vyžaduje enormné výdavky a mnohé pravidlá súvisiace s EÚ znižujú hospodársku pružnosť krajín. Členstvo v EÚ tiež zakazuje akúkoľvek formu stimulov pre PZI.
EIU je optimistická len v prípade vysokých PZI pre pobaltské štáty: tie rýchlo rastú a v takom malom hospodárskom priestore by mohli mať veľké dohody obrovské účinky, nazdávajú sa autori štúdie.
Informovala o tom rakúska agentúra APA.