BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zvýšila hornú hranicu ratingu, ktorý môžu získať slovenské súkromné banky a spoločnosti, o dva stupne nad rating dlhodobých záväzkov Slovenska v cudzej mene. Takzvaný stropný rating sa tak nachádza na úrovni A, zatiaľ čo rating dlhodobých záväzkov krajiny v cudzej mene je na úrovni BBB+. Informovala o tom agentúra Fitch. Tento krok podľa agentúry umožní najsilnejším bankám a spoločnostiam zabezpečiť si rating, ktorý bude vyšší ako rating štátu, bude lepšie odrážať ich kredibilitu a zvýši prístup ku kapitálovým trhom.
Agentúra zároveň pridelila ratingové stropy aj ostatným pristupujúcim krajinám do Európskej únie (EÚ), pričom v každej z nich sú ratingové stropy o dve úrovne vyššie ako aktuálny rating dlhodobých záväzkov danej krajiny v cudzej mene. Rating dlhodobých záväzkov v cudzej mene Českej republiky je A- a stropný rating je v prípade tejto krajiny A+. Maďarsko má tieto ratingy na úrovniach A-/A+, Poľsko BBB+/A, Cyprus A+/AA, Estónsko A-/A+, Lotyšsko BBB+/A, Litva BBB+/A, Malta A/AA- a Slovinsko A+/AA.
Stropné ratingy odrážajú hodnotenie rizík regulácie výmeny kapitálu a konvertibility zo strany štátu, ktoré by mohli znížiť schopnosť súkromného sektora konvertovať domácu menu na zahraničnú a transferovať ju cudzím veriteľom. Členovia EÚ sa však musia prispôsobiť obmedzeniam, ktoré podľa agentúry Fitch znižujú riziká spojené s pohybom kapitálu pre súkromný sektor aj v prípade dlhovej krízy
Ako uviedla agentúra Fitch, všetci noví členovia EÚ zaviedli potrebnú legislatívu na odstránenie reštrikcií pri pohybe kapitálu a investícií s ostatnými členskými i nečlenskými štátmi únie. Pristupujúce krajiny si však ponechali možnosť zaviesť reštrikcie v prípade "náhlej krízy v platobnej bilancii". Tieto opatrenia musia mať v takom prípade obmedzený dosah, musia byť dočasné a môže ich zmeniť alebo dokonca zrušiť Rada EÚ. EÚ môže tiež zvýšiť finančnú podporu členských krajín, ktoré čelia problémom s platobnou bilanciou. "Keď nové krajiny zavedú euro, bude môcť agentúra v ich prípade uplatniť stropný rating eurozóny na úrovni AAA," uviedla agentúra.
Hoci agentúra Fitch podľa svojej správy verí, že členstvom v EÚ sa zníži riziko pristupujúcich krajín spojené s transferom kapitálu a konvertibilitou, toto riziko podľa nej úplne nezanikne a bude súvisieť s rizikom dlhovej krízy štátu. "Preto je uvedený stropný rating krajiny napojený na rating dlhodobých záväzkov štátu v cudzej mene a pravdepodobne sa bude spolu s ním meniť," dodala Fitch.
px;gf;it