BRATISLAVA 28. apríla (SITA) - Na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov prichádza štát podľa údajov výrobcov a predajcov tabakových výrobkov ročne o 4 až 7 mld. Sk a pri spotrebnej dani z liehu predstavujú daňové úniky rádovo stovky miliónov korún. Uvádza sa v analýze dopadu nelegálneho trhu s tabakom, tabakovými výrobkami, liehom a liehovinami z dielne Ministerstva financií SR (MF), ktorú v stredu schválila vláda s pripomienkami.
Pri tabaku a tabakových výrobkoch je podstata problému v pašovaní tabakových výrobkov predovšetkým z Ukrajiny, kde je daňové zaťaženie tabakových výrobkov a ich výsledná cena oveľa nižšia ako v SR. Maloobchodná cena cigariet na Ukrajine sa pohybuje od 9 do 12 Sk a porovnateľný legálny tovar na Slovensku od 47 do 55 Sk. Ceny pašovaných tabakových výrobkov na Slovensku sa pohybujú od 28 do 33 Sk. Podľa zástupcov výrobcov a dovozcov tabakových výrobkov v porovnaní s dlhodobou úrovňou trhu v mesiacoch január až marec 2004 poklesol trh o 30 až 40 %. MF SR odhaduje pokles trhu približne o 20 %.
Podľa colnej správy je najčastejšou formou nelegálnej prepravy tabakových výrobkov dovoz menších a často opakovaných zásielok v osobných motorových vozidlách fyzickými osobami, najmä ukrajinskými štátnymi príslušníkmi. V poslednom období sa na nezákonný dovoz údajne využívajú aj vlaky idúce z Ukrajiny na Slovensko. V pohraničnom území na slovenskej strane osoby spolupracujúce s pašerákmi vyhádžu tovar z vlaku von, kde čakajú „zberači“, ktorí tovar zbierajú a zhromaždia na ďalšiu distribúciu. Colnej správe je známa existencia najmenej štyroch organizovaných skupín zaoberajúcich sa nelegálnym dovozom cigariet a ich distribúciou na území SR, ktorých zisk odhaduje Colné riaditeľstvo SR na okolo 1,2 mld. Sk.
Zvýšené riziko daňových únikov na spotrebnej dani z liehu je dané predovšetkým tým, že lieh a liehoviny je možné ľahko vyrobiť z voľne dostupných surovín. Okrem toho je lieh aj ľahko skladovateľný a jeho fyzikálno-chemické vlastnosti prinášajú riziko pomerne ľahkej zameniteľnosti s iným tovarom, s čím súvisí jeho nesprávne označovanie pri dovoze s cieľom vyhnúť sa clu a daniam. Podľa odhadu výrobcov až 30 % liehu predávaného na území SR pochádza z nelegálnych zdrojov. Taký vysoký podiel musí pochádzať z nelegálnej výroby u nás. Pri liehu a liehovinách je nelegálny dovoz (pašovanie) liehovín menej významný ako pri cigaretách.
K nezákonnému dovozu liehu do SR je čoraz častejšie využívaná južná hranica, cez ktorú má byť prepravovaný lieh z Maďarska a balkánskych štátov. Územie SR býva využívané ako tranzitná krajina v priamom tranzite, pričom v minulosti boli zaznamenané prípady, že tranzitný režim býval na výstupe z územia SR ukončený fiktívne a lieh zostal na území SR bez akýchkoľvek platieb štátu. Colná správa v roku 2002 zistila a zdokumentovala prípady nezákonného dovozu nedenaturovaného liehu a vývozu surového liehu, pri ktorých bol vyčíslený colný a daňový únik vo výške približne 115,3 mil. Sk. Colná správa má zdokumentované prípady nezákonného konania s medzinárodným prvkom, ktorého sa zúčastnili osoby s trvalým pobytom v Juhoslávii, Maďarsku a SR. Na nezákonnom dovoze sa podieľali aj colníci.
Medzi opatrenia prijaté proti pašovaniu cigariet a liehu boli v oblasti legislatívy schválené zákony o spotrebných daniach, ktoré vytvárajú legislatívny rámec na minimalizovanie nelegálnych aktivít v oblasti dovozu a predaja tabakových výrobkov, liehu a liehovín. Do zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov a zákona o spotrebnej dani z liehu boli podľa MF zapracované účinné kontrolné mechanizmy používané v členských krajinách Európskej únie, ktoré umožnia efektívnejšiu kontrolu a správu spotrebnej dane z tabakových výrobkov a spotrebnej dane z liehu. V oblasti správy spotrebných daní je kľúčová dôsledná kontrola, vrátane pravidelnej fyzickej kontroly a vzájomná spolupráca a výmena informácií medzi colnými správami.