BRATISLAVA 22. apríla (SITA) - Vo štvrtom štvrťroku minulého roka cestovalo na dlhodobý dovolenkový pobyt, ktorý predstavuje päť a viac dní, 18,5 % občanov Slovenska, čo predstavuje pokles o 0,7 percentuálneho bodu oproti štvrtému kvartálu 2002. Na krátkodobom dovolenkovom pobyte bolo v štvrtom kvartáli 2003 na Slovensku alebo v zahraničí 9,5 % občanov, čo predstavuje medziročný pokles o 1,3 bodu. Ako informoval Štatistický úrad SR, podiel osôb, ktoré na dovolenke neboli, tvoril 72 %. Je to o 0,7 bodu viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. Príčinou neúčasti na dovolenkovom pobyte boli najmä finančné dôvody, potom zdravotné a pracovné dôvody, neochota opustiť svoje bydlisko a rodinné dôvody.
Na krátkodobej dovolenke v rámci Slovenska bolo 8 % občanov a v zahraničí 0,9 % ľudí. Na Slovensku aj v zahraničí trávilo dovolenkový pobyt 0,6 % obyvateľov. V rámci krátkodobých dovolenkových pobytov na Slovensku občania cestovali najmä do okresov Poprad, Martin a Bratislava, pričom na jeden pobyt vynaložili priemerne 1 821 Sk na osobu. Znamená to 3,8-percentný rast ceny oproti štvrtému štvrťroku roku 2002. Cesty účastníkov krátkodobých dovoleniek v zahraničí smerovali najmä do ČR, Rakúska a Poľska. Na krátkodobú dovolenku v zahraničí minuli v priemere 4 578 Sk na osobu, pričom medziročne to znamená 16,5-percentný rast.
Dlhodobý dovolenkový pobyt na Slovensku trávilo 13,3 % občanov, ktorí cestovali najmä do okresov Poprad, Banská Bystrica a Liptovský Mikuláš, v zahraničí to bolo 5 % obyvateľov. Na Slovensku sa dovolenkujúci prepravovali najviac súkromným autom (58,9 %) a zhodne autobusom a vlakom (19,3 %). Občania počas dlhodobých dovoleniek v SR využívali hlavne súkromné neprenajaté ubytovacie zariadenia, hotely a súkromne prenajaté ubytovacie zariadenia. V priemere za jeden dlhodobý dovolenkový pobyt v SR občania zaplatili vo štvrtom štvrťroku minulého roka 5 245 Sk za osobu, čo je o 3,2 % viac ako v štvrtom kvartáli roku 2002. Na zahraničné dlhodobé dovolenkové pobyty použili cestujúci najmä súkromné auto, autobus a lietadlo a smerovali najmä do ČR, Rakúska a Maďarska. Za jeden dlhodobý zahraničný pobyt minuli priemerne vo štvrtom štvrťroku minulého roka 14 055 Sk na osobu, čo znamená o 13,1 % medziročne menej. Na služobné cesty vycestovalo v rámci Slovenska 8,1 % občanov a do zahraničia 2,7 % občanov.