Moskva/Kyjev 22. apríla (TASR) - Tesne pred rozšírením Európskej únie sa usiluje Moskva o vytvorenie nového hospodárskeho bloku pod svojím vedením. Jeho základom by malo byť vytvorenie Spoločného hospodárskeho priestoru (SHP), ktoré v utorok schválili parlamenty Ruska a Ukrajiny. Ráta sa s tým, že by sa k SHP mali pridať aj Bielorusko a Kazachstan.
Anglický denník Financial Times uviedol, že postup pri vytváraní nového hospodárskeho bloku je už stanovený. SHP vstúpi do života vytvorením zóny voľného obchodu. Celý proces, ktorého harmonogram nie je známy, sa pravdepodobne zavŕši vytvorením nadnárodných inštitúcií pre určovanie jednotnej hospodárskej politiky. Každé rozširovanie činnosti SHP sa však bude musieť ratifikovať parlamentmi členských krajín.
Avšak ani k vytvoreniu zóny voľného obchodu nedôjde rýchlo a na širokom fronte. Dovoz mnohých tovarov na partnerské trhy bude spočiatku obmedzený alebo dokonca kvótovaný. Ďalším krokom by malo byť formovanie spoločnej hospodárskej politiky voči nečlenom bloku a neskôr prijatie jednotných opatrení pre činnosť "prirodzených monopolov," najmä prepravcov ropy a plynu produktovodmi.
Kritickým bodom ich spoločného vývoja bude vytváranie nadnárodných orgánov, ktoré by mali riadiť činnosť spoločenstva. V dohode sa hovorí, že v nich bude mať každá krajina pomerné zastúpenie podľa váhy svojej ekonomiky. Rusko si v týchto rozhodujúcich orgánoch zachová jednoznačnú majoritu.
Analytici poznamenávajú, že otvorenou je aj otázka spoločnej meny a začleňovania ďalších krajín do SHP. Prvý pokus Ruska o reintegráciu s Bieloruskom a vytvorenie spoločného štátu zatiaľ stroskotáva na prijatí spoločnej meny súštátia. Pôvodne sa mal ruský rubeľ stať jednotnou menou Ruska a Bieloruska od 1. januára 2005, ale podľa ťažkých rokovaní a neschopností prekonať posledné prekážky na dosiahnutie cieľa, sa termín zrejme už nestihne. Moskve sa nepodarilo dosiahnuť ani tesnejšiu hospodársku spoluprácu s Kazachstanom, ktorý pre svoj samostatný hospodársky rozvoj využíva svoje nesmierne prírodné bohatstvo, najmä ropu.
Denník Financial Times napísal, že na Ukrajine začína nová etapa zápasu o hospodársku a politickú orientáciu. Premiér Viktor Janukovič je orientovaný promoskovský, kým šéf opozície, bývalý premiér Viktor Jučšenko je za hospodársku spoluprácu so Západom. Téma hospodárskej reintegrácie Kyjeva a Moskvy by mala najviac rezonovať počas predvolebnej prezidentskej kampane na jeseň tohto roku. Juščenko uviedol, že ak zvíťazí, postará sa o zrušenie dohody o vytvorení SHP.