Londýn 19. apríla (TASR) - Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) síce pomohla ôsmim bývalým komunistickým krajinám k ich vstupu do Európskej únie (EÚ), ozývajú sa však prví závistlivci.
Kým niektorí politici ako napríklad britský premiér Tony Blair nedávno EBOR zablahoželali k tomu, že pomohla kandidátskym krajinám rozvinúť svoju ekonomiku a získať súhlas k vstupu do EÚ, niektoré bývalé sovietske republiky jej naopak adresovali iné slová. Tie obsahovali posolstvo, ktoré hovorilo, že oni potrebujú oveľa väčšiu pomoc, ktorú však zďaleka nedostávajú.
Uzbekistan, kde 25 miliónov obyvateľov žije z 1 USD (zhruba 33,50 SKK) na deň, neskôr zrušil svoju prezentáciu na výročnom stretnutí EBOR potom, ako banka kvôli porušovaniu ľudských práv prerušila dotačnú pomoc stredoázijským štátom.
Podobné námietky má tiež Bielorusko. Napokon, z 119 projektov v roku 2003, EBOR poskytla Bielorusku len jeden úver. Banka však oponuje, že pokiaľ sa krajina politicky a ekonomicky neliberalizuje, EBOR krajine žiadne pôžičky neposkytne. Súčasná pozornosť EBOR smeruje skôr na Balkán, kde sa bude snažiť podať pomocnú ruku pri reformovaní ekonomiky bývalých juhoslovanských republík.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 USD = 33,630 SKK)