Ako informovali predstavitelia Prvej stavebnej sporiteľne, a.s. (PSS), výpočet percenta štátnej prémie by mal vychádzať z aktuálnej výšky sadzieb na dlhodobé úložky, predovšetkým na štátne cenné papiere. Tieto sadzby by mali byť ešte zvýhodnené tak, aby rendita (výnosnosť) stavebného sporenia počas jeho celého šesťročného cyklu vyšla o dva až tri percentuálne body vyššia ako pri štátnych cenných papieroch. Novelizovaný zákon o stavebnom sporení by mal začať platiť od 1. januára 2005.
PSS zároveň navrhuje, aby zákon zaviedol štátnu prémiu pre spoločenstvá vlastníkov bytov. "V tomto prípade má štát zaručené, že uvedené prostriedky budú použité na investície do bývania. Keďže za bytový dom sa považuje súbor minimálne štyroch bytov, na štátnu prémiu by mali nárok právnické osoby až od tejto hranice," uviedli predstavitelia PSS. Člen predstavenstva PSS Erich Feix informoval aj o snahe umožniť zahraničným občanom, ktorí majú v SR aspoň prechodný pobyt, založiť si stavebné sporenie a čerpať úver v prípade, že by uvedené prostriedky použili výhradne na Slovensku.
Ďalšou legislatívnou novinkou by mohlo byť zavedenie taxatívnej povinnosti vytvárať spoločenstvá vlastníkov bytov. Túto povinnosť by mal obsahovať novelizovaný zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Cieľom je zabezpečiť lepšiu organizovanosť vlastníkov bytov.
Štátna prémia k stavebnému sporeniu sa menila už niekoľkokrát, pričom klesla z pôvodných 6 000 Sk na súčasných 2 500 Sk a každoročne jej výšku upravuje zákon o štátnom rozpočte. Od 1. januára 2004 je štátna prémia stanovená ako 15 % z vymeriavacieho základu v maximálnej výške 16 667 Sk, čo predstavuje maximálnu štátnu prémiu na úrovni 2 500 Sk.