Brusel 7. apríla (TASR) Ďalej znižovať deficit verejných financií, riešiť hlboko zakorenené štrukturálne problémy na trhu práce, zlepšovať podnikateľské prostredie a zvyšovať produktivitu práce odporúča Slovensku Európska komisia.
Exekutíva EÚ dnes schválila aktualizovanú verziu tzv. všeobecných ekonomických usmernení pre členské štáty únie na obdobie 2003 až 2005, do ktorých prvýkrát zaradila aj desať nových krajín. Týmito usmerneniami dáva EK vládam návod, ako posilňovať európsku ekonomiku, rešpektovať rozpočtové pravidlá únie a plniť ciele lisabonskej agendy, ktorá má z EÚ vytvoriť do roku 2010 najvýkonnejšiu ekonomiku sveta.
Slovensko musí podľa EK zabezpečiť ďalšie znižovanie deficitu verejných financií "na udržateľnom základe". Komisia oceňuje, že väčšia časť reforiem v tejto oblasti už bola prijatá, upozorňuje však na rozpočtové riziká vyplývajúce najmä z daňovej reformy.
Odporúča Slovensku, aby sa v súlade so všeobecnými usmerneniami EÚ snažilo dosiahnuť a udržať rozpočtovú rovnováhu či prebytok. V každom prípade sa treba snažiť zosúladiť rozpočet s Paktom stability a rastu EÚ, ktorý umožňuje deficit verejných financií najviac 3 % HDP.
Slovensko musí tiež pokračovať v riešení "hlboko zakorenených" štrukturálnych problémov na trhu práce. Komisia si všíma, že 57-% slovenská miera zamestnanosti patrí v EÚ k najnižším, nezamestnanosť okolo 17 % je druhá najvyššia. Odporúča preto Slovensku, aby odstraňovalo prekážky regionálnej mobility ľudí, znižovalo nesúlad medzi schopnosťami pracovníkov s požiadavkami trhu práce, zaviedlo pružnejší systém stanovovania miezd a znížilo "veľmi vysoké" sociálne a zdravotné odvody.
Slovensko potrebuje ďalej zlepšovať podnikateľské prostredie a zvyšovať podporu podnikania, odporúča tiež komisia. Základnou slabinou v tejto oblasti ostáva právna neistota, za ktorú môže často nedostatočný a nestabilný legislatívny rámec a najmä slabé vynucovanie práva. Komisia preto odporúča posilniť právny rámec na podporu podnikania, zlepšiť vynútiteľnosť práva, prijať novú legislatívu o bankrote a zvýšiť výkonnosť a transparentnosť súdneho systému.
Slovensko musí zlepšiť podmienky pre zvyšovanie produktivity práce. Hoci jej rast je pomerne vysoký, jej úroveň je stále príliš nízka, asi 58 % priemeru EÚ. Komisia preto odporúča zlepšiť efektívnosť a kvalitu vzdelávacieho systému a jeho schopnosti, odpovedať na požiadavky trhu, podporovať vedu, výskum a inováciu. Je treba aktívne presadzovať investície do vzdelávania, nových technológií, inovácie, smerovať k splneniu cieľa vydávať na výskum 3 % HDP.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll