Bratislava 6. apríla (TASR) - Ľudia, ktorí sa zapoja do nového kapitalizačného dôchodkového piliera, ale na penziu si budú pred odchodom do dôchodku sporiť menej ako 10 rokov, si tieto peniaze neužijú.
Suma, ktorú si našetria, totiž zostane až do ich smrti na účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti a tá ich potom vyplatí pozostalým v rámci dedenia. Na seminári o implementácii dôchodkovej reformy v Bratislave to uviedol riaditeľ sekcie sociálneho poistenia ministerstva práce Marek Lendacký.
Pôvodný zámer rezortu, ktorý v začiatkoch prezentoval aj minister Ľudovít Kaník, pritom bol, že pri kratšom sporení ako je definovaný v zákone, sa nasporené prostriedky presunú do Sociálnej poisťovne a tá ich prepočíta na odvedené poistné. Občan by tak bol v pozícii ako keby celý život prispieval len do priebežného dôchodkového systému a dostával by dôchodok len zo Sociálnej poisťovne (SP). To bude platiť aj v spomínanom prípade dedenia, lenže s tým rozdielom, že za obdobie sporenia na dôchodkovom účte, napríklad 5 rokov, sa občanovi dôchodkové nároky z verejnoprávnej poisťovne skrátia o polovicu. Presne polovicu odvodov na dôchodkové poistenie, teda 9 %, totiž neodvedie SP, ale do vybraného súkromného dôchodkového fondu.
Lendacký však spresnil, že v tomto ohľade nedošlo v legislatíve k žiadnej zmene a ustanovenie o dedení našetrených peňazí sa dostalo hneď do počiatočnej verzie zákona o starobnom dôchodkovom sporení, hoci ten bol v marci ešte novelizovaný. Dôvodom takejto úpravy je pritom podľa neho aj fakt, že súkromné vlastníctvo, ktoré reprezentujú úspory na dôchodkovom účte, nie je možné zase "zoštátniť". Zároveň, ako zdôraznil, takto štát odrádza od zapojenia sa do nového systému tých ľudí, ktorí by si pre krátkosť času nestihli nasporiť v dôchodkovom fonde dostatok peňazí. Legislatíva totiž nemôže nikoho diskriminovať tým, že mu priamo zakáže zúčastniť sa dôchodkového sporenia. Dôležitý je aj finančný aspekt, pretože čím viacej Slovákov si bude sporiť na dôchodok, tým väčšia diera vo financovaní súčasných dôchodcov sa bude vytvárať v SP. Deficit dôchodkového systému spôsobený reformou pritom podľa dohody koalície nemá prekročiť 1 % ročne. Ministerstvo financií preto spočiatku navrhovalo stanoviť minimálny čas sporenia pre získanie dôchodku z kapitalizačného piliera na 15 alebo až 17 rokov.