Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch

BRATISLAVA 21. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj na východoeurópskych akciových trhoch v uplynulom týždni: VARŠAVA - Poľská burza otvorila týždeň poklesom, keď kopírovala vývoj na regionálnych a svetových trhoch. Klesali akcie dominantného op

erátora TPSA, nedarilo sa však ani konglomerátu Elektrim a oslabili aj akcie rafinérskej firmy PKN Orlen. Kľúčový index WIG 20 začal týždeň poklesom o 1,12 % na 1 131,52 bodu. Technologický index techWIG sa znížil o 0,58 % na 614,91 bodu. Akcie telekomunikácií TPSA si pohoršili o výrazných 6,64 % na 13,35 PLN, energeticko-telekomunikačný koncern Elektrim oslabil na 20,2 PLN. Proti trendu sa však vydali volatilné akcie alternatívneho operátora Netia, ktoré si pripísali výrazných 9,39 %. O 1,98 % sa znížila cena akcií rafinérskej firmy PKN Orlen a akcie ťažobnej spoločnosti KGHM stratili 4,67 % pri záverečnej cene 10,2 PLN.

Očakávania výrazného zníženia úrokovej miery v stredu posunuli poľský akciový trh na úrovne, ktoré nezaznamenal už tri mesiace. Vyberanie ziskov v druhej polovici obchodného dňa však posunulo kľúčový akciový index späť do negatívneho teritória. Na trh môže v najbližších dňoch vplývať aj sklamanie vyplývajúce z podnikových výsledkov za tretí štvrťrok, ktoré spoločnosti v najbližších dňoch začnú zverejňovať. "Klesajúci trend môže pokračovať a väčšina súčasných ziskov sa môže stratiť. Podnikové výsledky môžu byť horšie, ako investori očakávali," hovorí Mariusz Nawrot z PBK. Index WIG 20 v priebehu doobedia klesol až o 3,7 %, obchodný deň však zatvoril s poklesom 0,5 % na 1,187,4 bodu. Stále však bol o 21 % vyššie nad trojmesačným minimom, na ktoré klesol v priebehu minulého mesiaca.

Vo štvrtok index WIG 20 pokračoval v poklese a znížil sa o 1,44 % na 1 170,22 bodu. Poľská burza týždeň uzavrela poklesom. Oslabili tri najvýznamnejšie tituly indexu WIG 20, ktorými sú akcie banky Pekao, rafinérskeho koncernu PKN Orlen a telekomunikácií TPSA. Kľúčový index WIG 20 sa v závere týždňa znížil o 1,09 % na 1 157,37 bodu. Z dvadsaťčlenného indexu WIG 20 klesala polovica komponentov. Pohoršili si predovšetkým akcie banky Pekao, ktoré poklesli o 4,1 % na 70,5 PLN. Akcie rafinérskej skupiny PKN Orlen si pohoršili o 1,4 % na 17,55 PLN a akcie telekomunikácií TPSA oslabili o 1,5 % na 13,4 PLN. Nedarilo sa ani akciám mediálnej firmy Agora a ťažobnej spoločnosti KGHM.BUDAPEŠŤ - Maďarské akcie v pondelok rozšírili svoje straty z predchádzajúceho týždňa, pričom iba akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv a farmaceutickej firmy Richter prilákali významný nákupný záujem. Index BUX zatvoril pondelok na úrovni 6 517,06 bodu, čo v porovnaní so záverom piatkového obchodovania predstavovalo pokles o 57,27 bodu, resp. o 0,87 %. "V pondelok sme nezaznamenali žiadne významné pohyby. Iba akcie Matáv a Richter nakupovali niektorí zahraniční investori. Na začiatku obchodovania sa však zaznamenali aj predaje akcií Matáv," povedal László Juhász z Cashline. Akcie Matáv skončili so stratou 11 HUF na úrovni 800 HUF, kým Richter finišoval s prírastkom 10 HUF na 16 400 HUF. Akcie komerčnej banky OTP vzrástli o 40 HUF na 14 345 HUF, objem obchodov s emisiou bol však nízky.

Maďarské akcie v utorok uzavreli miernym nárastom. Výrobca automobilových častí Raba však zaznamenal výrazný rast o viac ako 6 % v dôsledku správy, že dostal veľkú objednávku z Iránu. Index BUX vzrástol o 28,56 bodu na úroveň 6 545,62 bodu. Akcie spoločnosti Raba najprv po správe, že firma dostala objednávku v hodnote 13 mil. USD, vzrástli nad 1 700 HUF. Cena akcií Raba uzavrela nárastom o 6,2 % na 1 625 HUF. "Investori výrazne kupovali akcie Raba v dopoludňajších hodinách po správe, že firma dostala novú objednávku," uviedol Csaba Hyross z Erste Bank Investment. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv na začiatku obchodovania zaznamenali nákupy, prírastky do konca dňa však vymazali a skončili utorkové obchodovanie nárastom o 1 HUF na 801 HUF. Cena akcií ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL vzrástla o 70 HUF na 4 295 HUF.

Maďarské akcie stratili v stredu doobedňajšie zisky a zatvorili v negatívnom teritóriu, čím kopírovali klesajúci americký trh. Index BUX klesol o 37,42 bodu na 6 508,2 bodu. Podľa makléra spoločnosti York Broker Agoston Makszin slabý objem nákupov nedokázal podporiť akcie telekomunikačného titulu Matáv, ktoré zatvorili o 8 HUF nižšie na 793 HUF. "Na trhu prevládal celkove nižší záujem, smer neudali ani žiadne domáce správy," dodal Makszin. Ropná a plynárenská skupina MOL klesla o 25 HUF na 4 270 HUF. Banka OTP získala 60 HUF a zatvorila na úrovni 2 790 HUF.

Maďarské akcie vo štvrtok oslabili o 1 %, pretože zahraniční investori sa držali v úzadí kvôli neistote na globálnych trhoch, vyplývajúcej z pokračujúcich vojenských útokov v Afganistane a antraxových útokoch v USA. Index BUX klesol o 64,46 bodu na 6 443,74 bodu. Opäť prebiehal špekulatívny nákup akcií spoločnosti Raba, ani špekulatívne obchodovanie však nedokázalo zodvihnúť cenu jej akcií, ktoré klesli o 75 HUF na 1 525 HUF. Matáv vzrástol o 7 HUF na 800 HUF, ropná a plynárenská spoločnosť MOL stagnovala na 4 270 HUF a farmaceutická spoločnosť Richter klesla o 395 HUF na 15 505 HUF.

Maďarské akcie skončili v piatok na vyšších úrovniach pri miernom obrate na burze. Vzostup burzy podporil rast akcií ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL Rt. V pondelok a utorok bude budapeštianska burza zatvorená kvôli štátnym sviatkom. Index BUX skončil s prírastkom 42,98 bodu na úrovni 6 486,72 bodu. "Hybnou silou boli v piatok akcie MOL, ktoré vzrástli vďaka nedávnym priaznivým správam. Ostatné blue-chip emisie však nemali dostatočnú silu pre rast a skončili takmer nezmenené," povedal jeden z analytikov. Jednou z príčin rastu akcií MOL boli štvrtkové správy, že firme veľmi prospeje zhodnotenie forintu, ktoré povedie k redukcii jej energetických nákladov. Ďalšou priaznivou správou bolo vyhlásenie, že MOL začala exkluzívne rokovania o kúpe podielu v poľskej rafinérii PKN Orlen. Akcie MOL zaznamenali obrat na burze 1,39 mld. HUF a skončili s prírastkom 2,81 % na 4 390 HUF. Akcie výrobcu plastov Pannonplast poklesli o 1,89 % na 2 600 HUF, keďže spoločnosť potvrdila, že stratí firmu Hewlett-Packard ako svojho klienta, pretože táto firma presunie v prvej polovici roku 2002 produkciu do Ázie.PRAHA - Pražská burza v pondelok oslabila pri nízkom objeme obchodov, keď investori rovnako ako na konci predchádzajúceho týždňa využili príležitosť na vyberanie ziskov po predchádzajúcich nárastoch. "Akcie rapídne vyskočili na vysoké úrovne a nemôžeme sa čudovať, že dopyt sa do určitej miery vyčerpal," povedal Silvio Kotarac, maklér CA IB Securities. Index Reuters-HN-Wood otvoril týždeň oslabením o 1,19 % na 981,6 bodu. Index PX-50 v pondelok poklesol o 0,93 % na 351,3 bodu. Najviac poklesli v pondelok akcie Českého Telecomu, ktorým spoločnosť Lehman Brothers znížila hodnotenie na "market perform" (vývoj v súlade s trhom). Oslabili o 3,37 % na 254 CZK, pričom tak prišli po piatkovom výraznom poklese už o väčšinu ziskov z minulého týždňa, kedy akcie firmy od pondelka do štvrtku stúpli o viac ako 11 %. Akcie elektrárenskej firmy ČEZ, ktoré boli po České spořitelni druhým najobchodovanejším titulom dňa, oslabili na 64,3 CZK. Spořitelna naopak mierne posilnila na 281,5 CZK.

Pražská burza uzatvorila utorkové obchodovanie pri minimálnej aktivite v kladných číslach vďaka posilneniu akcií oboch telekomunikačných titulov. Utorkové obchodovanie sprevádzala veľmi slabá aktivita investorov, na trhu nebolo cítiť prítomnosť väčších hráčov. Dôvodom bolo pravdepodobne vyčkávanie investorov na výsledky firiem v USA. Český Telecom stúpol na 258 CZK, České radiokomunikace posilnili na 294 CZK. Fond národního majetku v utorok podpísal s firmou Bivideon zmluvu o predaji štátnej majority v Radiokomunikacích. Vysporiadanie transakcie bude možné vtedy, keď dánsko-nemecké konzorcium získa

súhlas od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Najväčšmi obchodovaným titulom boli v utorok akcie Komerční banky, ktoré mierne oslabili na 951 CZK.

Obchodovanie na pražskej burze v stredu ožilo, keď k výraznému posilneniu hlavných indexov prispela optimistickejšia nálada na zahraničných trhoch, hlavne v telekomunikačnom sektore. Telekomunikačné tituly podporilo rozhodnutie francúzskej vlády zmierniť podmienky pre majiteľov licencií na prevádzku mobilných sietí tretej generácie. "Ťahúňmi rastu boli rovnako ako na okolitých trhoch zástupcovia telekomunikačného sektoru, konkrétne Český Telecom, ku ktorému sa pridal aj ČEZ," povedal maklér Conseq Finance Milan Vojáček s tým, že na trhu boli aktívni skôr domáci investori. Český Telecom stúpol na 269 CZK, akcie elektrárenskej spoločnosti ČEZ vzrástli na 67,8 CZK. Komerční banka, ktorá bola spolu s Telecomom najviac obchodovaným titulom, si pripísala 1,5 % na 966 CZK. Akcie České spořitelny mierne vzrástli na 281 CZK.

Český trh vo štvrtok podporil dopyt po akciách elektrárenskej spoločnosti ČEZ. Záujem o akcie ČEZ vyvolala správa o pláne na obmedzenie dovozu elektrickej energie od niektorých konkurenčných firiem. Domáci trh tak nereagoval na stredajší štvorpercentný pokles amerického technologického indexu Nasdaq, ktorý vo štvrtok zapríčinil korekciu väčšiny európskych búrz. Najväčší prírastok si pripísali akcie ČEZ, ktoré uzavreli nárastom o 3,8 % na 70,4 CZK, čo bola najvyššia hodnota od 19. septembra. Výrazný rast zaznamenali aj akcie Českých radiokomunikacií, ktoré vzrástli o 2,9 % na 299 CZK. Akcie Českého Telecomu však poklesli o 2,6 % na 262 CZK, keď korigovali svoj stredajší rast.

Záujem o akcie Unipetrolu, ktorý podporili špekulácie o ponukách jednotlivých uchádzačov o kúpu majoritného podielu v rafinérsko-petrochemickom holdingu, posunul pražskú burzu v piatok štvrtý deň za sebou vyššie na sedemtýždenné maximum. Index Reuters-HN-Wood zatvoril na úrovni 1017,6 bodu, index PX-50 vzrástol na hodnotu 361,9 bodu. Za týždeň index RHNW vzrástol o 2,4 %, index PX-50 stúpol o 2,1 %.

"Silný dopyt po akciách Unipetrolu povzbudila blížiaca sa privatizácia firmy," povedal maklér Atlantiku FT Pavel Sudek. Nezáväzný záujem o Unipetrol už predtým prejavilo 20 firiem a konzorcií. Akcie Unipetrolu stúpli o 6,0 % na 47,9 CZK, kde sa naposledy obchodovali 13. septembra. Druhým najväčšmi rastúcim titulom boli v piatok akcie ČEZ, ktoré posilnili o 2,6 % na 72,2 CZK. Za týždeň si akcie polepšili takmer o 11 %. Akcie elektrárenskej firmy nereagovali na oznámenie belgickej firmy Electrabel o stiahnutí svojej ponuky v tendre na ČEZ z dôvodu nepriehľadnej privatizácie a nezáujmu o jadrovú časť firmy. Vývoj českého trhu vidia makléri pozitívne, veľkou neistotou je však ďalšie pokračovanie amerických útokov na Afganistan a reakcia svetových búrz.(1 PLN = 11,831 SKK)

(100 HUF = 17,224 SKK)

(1 CZK =1,302 SKK)mk;na

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 819
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 493
 3. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 350
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 027
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 666
 6. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 607
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 295
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 878
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 649
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 003

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.

Neprehliadnite tiež

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko (prehľad)

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

Cena benzínu stále rastie, motoristi tankujú najdrahšie za rok a pol

Priemerná cena litra benzínu na čerpacích staniciach je 1,31 eura. Takáto cena bola naposledy v auguste 2015.

Érsek nemá pochybnosti o transparentnosti a kvalite obchvatu Bratislavy

Reagovalo tak na vyjadrenia predstaviteľov Európskej investičnej banky, ktorá obchvat Bratislavy podporila sumou 427 miliónov eur.

Španielsko do roku 2050 vypadne zo skupiny najväčších svetových ekonomík

Vyššie pozície medzitým zaujmú mnohé z dnešných transformujúcich sa ekonomík.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop