FINANCIE: Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch

LONDÝN, SINGAPÚR 14. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj udalostí na svetových devízových trhoch v uplynulom týždni: PONDELOK - Počas pondelkového obchodovania na ázijskom devízovom trhu poklesol dolár voči jenu a švajčiarskemu franku v rámci t

ypickej reakcie na vojenský konflikt. Podľa dílerov sa odvetné údery USA proti Afganistanu dali očakávať a predpokladajú, že konflikt bude mať dlhé trvanie. USA totiž zdôrazňujú, že nemajú žiadnu "magickú strelu", ktorá by rýchlo ukončila konflikt a hlavný cieľ USA - Usáma bin Ládin, pohrozil, že "pre Ameriku už nebude mier".

Keďže na japonskom trhu sa neobchodovalo kvôli sviatku, pokles dolára bol predovšetkým výsledkom neochoty dílerov obchodovať s akoukoľvek menou kvôli silnej neistote na trhu. Analytici predpovedajú, že silnejúci globálny únik obchodníkov pred rizikom podporí švajčiarsky frank a japonský jen, avšak eura sa to tentoraz nebude týkať, pretože trhy vyčkávajú na tohtotýždňové rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) o úrokových sadzbách.

"Švajčiarsky frank a japonský jen by mali byť pravdepodobne podporené, pričom dolár by mal oslabiť. Vzhľadom na rast neistoty na trhu sa očakáva oslabenie mnohých mien, ktoré majú niečo spoločné s rozvíjajúcimi sa trhmi," povedal Mike Moran, ekonóm z inštitúcie Standard Chartered v Hong Kongu. Upozornil pritom na meny Austrálie, Nového Zélandu, Juhoafrickej republiky a niektorých ázijských krajín, najmä indonézskej rupie, ktorá v pondelok padla o viac ako 1 000 rupií na 10-týždňové minimá.

Na konci pondelkového obchodovania v Ázii oslabil dolár voči jenu na 119,90 JPY/USD z úrovne 120,50 JPY/USD z konca piatkového obchodovania v New Yorku. Je to iba slabá reakcia v porovnaní s pádom o viac ako dva jeny tesne po útokoch na USA 11. septembra. Voči švajčiarskemu franku poklesol dolár na 1,6110 CHF/USD z 1,6162 CHF/USD, pričom tesne po útoku na New York a Washington oslabil z 1,6880 CHF/USD na 1,6340 CHF/USD. Euro sa voči doláru takmer nezmenilo a pokojne sa pohybovalo na 0,9188 USD/EUR, čo predstavuje minimálnu zmenu z piatkového záveru v New Yorku 0,9183 USD/EUR. Čiastočnou príčinou stagnácie eura bolo jeho oslabenie voči jenu na 110,17 JPY/EUR zo 110,62 JPY/EUR spôsobené predajmi eur za jeny.Nazačiatku pondelkového obchodovania na londýnskom trhu oslabil dolár voči hlavným menám, pretože v dôsledku útokov na Afganistan presunuli investori svoj kapitál do bezpečnejších aktív, akým je švajčiarsky frank. Oslabenie dolára voči jenu však bolo limitované možnosťou ďalšej intervencie japonskej centrálnej banky, zameranej na zabránenie posilňovania japonskej meny. Posilňovanie jenu totiž negatívne vplýva na exportnú výkonnosť Japonska. "Ľudia vedeli, že sa uskutoční odveta, obchodníci si ale kladú množstvo otázok o budúcnosti, čo prispieva k neistote na trhu. Japonská centrálna banka dala jasne najavo, že je pripravená konať proti neželanému posilňovaniu jenu, čo do určitej miery pomáha doláru," povedal jeden z analytikov.

Do 07:42 GMT sa dolár pohyboval voči jenu na denných minimách pri 119,61 JPY/USD, čo v porovnaní s piatkovým záverom v New Yorku 120,50 JPY/USD predstavuje pokles takmer o 1 JPY. Obchodníci však povedali, že je to slabá reakcia v porovnaní s prudkým oslabením dolára o viac ako dva jeny bezprostredne po septembrových útokoch na USA. Najúspešnejšie si počínal švajčiarsky frank, ktorý posilnil voči doláru v porovnaní s piatkovým záverom v New Yorku o 1 % na 1,6014 CHF/USD z 1,6162 CHF/USD. Rast bol však mierny v porovnaní s prudkým posilnením na 1,6340 z 1,6880, ktoré sa zaznamenalo po útokoch 11. septembra. Euro vykompenzovalo počiatočné straty voči doláru a posilnilo o pol percenta na 0,9231 USD/EUR z piatkového záveru v New Yorku 0,9183 USD/EUR. Voči jenu euro mierne oslabilo na 110,49 JPY/EUR z 110,62 JPY/EUR.Na konci pondelkového obchodovania na európskom trhu dolár oslaboval, pričom voči švajčiarskemu franku padol až o jedno percento. Nervózni investori totiž vyhľadávali bezpečné investičné inštrumenty kvôli útokom USA na Afganistan. Dolár oslabil voči jenu o viac ako polovicu percenta a voči euru o tretinu percenta. Voči britskej libre však posilnil. Libra si v pondelok počínala najhoršie spomedzi významných mien, pričom voči euru oslabila o viac ako 1 % a voči doláru o pol percenta. Na libru negatívne vplýva účasť Británie na útokoch v Afganistane, ako aj predaj britskej meny kvôli fúziám a akvizíciám v podnikovej sfére. Podľa zverejnených správ predala nemenovaná britská banka na začiatku obchodovania v Európe libry v hodnote 2 mld. EUR.

Útoky na Afganistan, ktoré sú prvou vojenskou odvetou za teroristické akcie v USA z 11. septembra, síce neboli neočakávané, neistota ohľadne trvania konfliktu a opatrné reakcie viacerých moslimských krajín však prispeli k nervozite na trhu. Najväčší rast zaznamenal švajčiarsky frank, pričom prvý raz za takmer dva týždne sa dostal voči doláru k úrovni 1,60 CHF/USD. Frank je magnetom pre investorov v obdobiach neistoty vo svete, pretože Švajčiarsko je politicky neutrálnou krajinou a má významný prebytok na bežnom účte. Rast franku voči doláru pomohol euru vyšplhať sa voči doláru na denné maximá nad 0,92 USD/EUR. Euro voči jenu mierne oslabilo na 110,30 JPY/EUR.UTOROK - Americký dolár oslabil v utorok dopoludnia voči švajčiarskemu franku približne o tretinu percenta. Kým sa neukáže, aké dôsledky budú mať americké vojenské operácie v Afganistane, dávajú trhy totiž prednosť bezpečným investíciám. Voči jednotnej európskej mene bol dolár stabilný, trh nevykazoval žiadny výrazný pohyb. "Domnievam sa, že ľudia poriadne nevedia, čo majú robiť. Súčasná situácia by mohla vyústiť v určitý odliv kapitálu smerom k bezpečným investíciám, nie však taký, aby to mohlo trh posunúť nejakým jasným smerom," uviedla ekonómka Deborah Read z Bank of America. Read neočakáva žiadny dramatický vývoj ani v nasledujúcich niekoľkých dňoch, lebo na obzore nie sú ani žiadne dôležité makroekonomické údaje.

Americký dolár voči japonskej mene mierne posilnil, prekonal dokonca psychologickú hranicu 120 JPY/USD, ale nepodarilo sa mu pokračovať v raste. Euro tiež posilnilo voči jenu približne o štvrť percenta. O 10:45 SELČ sa euro voči doláru nachádzalo na úrovni 0,9214 USD/EUR a voči japonskej mene na 110,60 JPY/EUR. Dolár sa voči jenu obchodoval na úrovni 120,06 JPY/USD a voči švajčiarskemu franku na 1,6052 CHF/USD.

Obchodníci sa zhodujú, že vojenská operácia Spojených štátov a Británie sa dlho očakávala. Veľa hráčov na trhu sa však vyhýba zaujatiu nových pozícií, keďže pretrvávajú obavy z možných útokov na americkej pôde. K nervóznej atmosfére prispel i druhý prípad nakazenia sneťou slezinnou na Floride. Choroba by podľa odborníkov mohla súvisieť s použitím biologických zbraní hromadného ničenia.

"Panujú obavy z ďalších teroristických útokov na USA. Ak k nim naozaj dôjde, dolár by sa mohol prepadnúť. Dolár je voči euru i jenu ešte stále pod úrovňou zaznamenanou pred americkou akciou v Afganistane, čo svedčí o tom, že takýto pocit na trhoch skutočne existuje," uviedol námestník generálneho riaditeľa Jasuji Jamanaka z Nikko Trust and Banking. Devízové trhy budú tiež čakať na vývoj utorkového obchodovania na Wall Street.Dolár sa v utorok popoludní stabilizoval, pretože očakávania, že situácia na Wall Street sa upokojí, viedli k oslabeniu predchádzajúcich predajných tlakov. Americké trhy futures naznačili stabilné až pevné otvorenie americkej akciovej burzy v utorok.

"Situácia na americkom akciovom trhu poskytuje doláru podporu, avšak obchodníci vyčkávajú na to, ako sa vyvinú udalosti v Afganistane," povedal jeden z analytikov. Dolár sa v Európe popoludní obchodoval voči švajčiarskemu franku na úrovni 1,6085 CHF/USD, pričom v porovnaní so záverom predchádzajúceho dňa v New Yorku ostal takmer nezmenený. Švajčiarsky frank je v časoch neistoty považovaný za bezpečnú investíciu, pričom v pondelok vykázal voči doláru rast až o 1 %.

Euro bolo voči doláru stabilné pri 0,92 USD/EUR. Európska mena reagovala iba minimálne na správu, že počet nezamestnaných v Nemecku vzrástol v septembri o 20 000 osôb. Údaj bol totiž v zhode s očakávaniami. Euro nereagovalo ani na 2-percentný augustový rast priemyselnej produkcie v Nemecku, ktorý bol výraznejší ako sa očakávalo. "Hlavné meny sa udržiavajú v úzkych intervaloch, pretože trh hľadá smer. Hrozba pomsty teroristov na území USA vplýva na nervozitu trhu, avšak akýkoľvek signál, že konflikt bude kratší, ako sa očakávalo, by povzbudil akcie aj dolár," povedal jeden z obchodníkov.STREDA - Dolár si v stredu predpoludním v Európe udržal väčšinu svojich predchádzajúcich prírastkov a voči euru a britskej libre sa stabilizoval, pričom analytici uviedli, že začiatok spoločnej vojnovej akcie v Afganistane účinkuje v prospech americkej meny.

Okamžite po útokoch na USA 11. septembra sa stal dolár obeťou silnej predajnej vlny, pretože investori nakupovali bezpečné meny ako švajčiarsky frank v snahe vyhnúť sa riziku. Avšak od začiatku útokov na Afganistan v nedeľu, si trhy uvedomili, že USA nemajú v rámci u izolované postavenie, takže oslabila aj britská libra a euro. "Čím viac krajín sa na konflikte zúčastňuje, tým menej máme bezpečných mien, a tým menšie bremeno leží na dolári," povedal jeden z obchodníkov.

Pod ďalšie oslabovanie japonskej meny, ktorá padla voči doláru a euru o štvrtinu až tretinu percenta, sa podpísali obavy na trhu, že japonská centrálna banka je pripravená intervenovať v prípade potreby s cieľom oslabiť svoju menu. O 07:30 GMT sa dolár obchodoval voči euru v strede veľmi úzkeho intervalu na 0,9130 USD/EUR. Voči libre sa dolár obchodoval na 1,4590 USD/GBP a voči jenu na 120,47 JPY/USD.Počas popoludňajšieho obchodovania na európskom trhu si dolár udržal svoje predchádzajúce prírastky voči euru. Pomohlo mu presvedčenie obchodníkov, že vojenská odvetná akcia USA v Afganistane pokračovala doteraz podľa plánu, čo zredukovalo na trhu atmosféru neistoty.

Okamžite po septembrových útokoch na USA utrpel dolár pád, pretože investori nakupovali bezpečné meny, kvôli začiatku vojenskej odvety USA voči Afganistanu sa však znížili obavy investorov z vlastníctva dolárov. Medzi faktory, ktoré podporujú dolár, patrí aj neschopnosť eura využiť vo svoj prospech doterajšie neúspechy dolára, nervozita, že Európska centrálna banka (ECB) v tomto týždni pravdepodobne nezníži sadzby, ako aj obmena v rámci globálnych akciových indexov Morgan Stanley Capital International (MSCI). "Začiatok útokov na Afganistan odstránili z trhu element neistoty," povedal jeden z analytikov.

Do 12:00 GMT sa dolár pohyboval voči euru pri úrovni 0,9135 USD/EUR, čo predstavuje pokles približne o jeden cent v porovnaní s úrovňami pred vojenskými zásahmi. Voči jenu oslabil dolár na denné minimá pri 120 JPY/USD, zasiahnutý prudkými predajmi libier za jeny. Libra padla voči jenu o viac ako 1 JPY na 174 JPY/GBP a voči doláru o pol percenta na 1,4515 USD/GBP.ŠTVRTOK - Vo štvrtok v Európe bolo euro v defenzíve voči posilňujúcemu doláru. Európska centrálna banka (ECB) sklamala trhy tým, že ponechala úrokové sadzby nezmenené. Dolár posilnil voči hlavným menám, pretože útoky USA voči Afganistanu viedli k čiastočnému utlmeniu nervozity na trhu, takže investori sa rozhodli presunúť určité prostriedky späť do USA.

"Tvorcovia politiky v eurozóne boli doteraz pomalí pri uplatňovaní opatrení voči možným rizikám ekonomického útlmu, čo sa ukázalo aj v najnovšom rozhodnutí ECB. Dôvera investorov voči americkým tvorcom politiky sa obnovila vďaka agresívnemu zníženiu amerických úrokových sadzieb a vládnym opatreniam na stimuláciu rozpočtu, takže investori už nie sú tak pesimistickí ohľadne amerických trhov a ekonomiky USA vo všeobecnosti," povedal jeden z analytikov.

Euro oslabilo voči doláru o viac ako štvrť percenta na úrovne tesne pod hranicou 0,91 USD/EUR, pričom si počínalo najhoršie od 1. októbra. Voči jenu posilnil dolár o pol percenta nad hranicu 121 JPY/USD v porovnaní so záverom z predchádzajúceho dňa v New Yorku 120,35 JPY/USD. Dolár posilnil voči švajčiarskemu franku na 1,6380 CHF/USD, čo je jeho najvyššia úroveň za štyri týždne. Investori totiž redukovali svoje pozície v švajčiarskej mene.PIATOK - Dolár oslabil v piatok voči hlavným svetovým menám, pretože investori boli opatrní pred zverejnením prieskumu, ktorý by mal naznačiť, ako zasiahli septembrové teroristické útoky spotrebiteľskú dôveru v USA. V uplynulom týždni dosiahol dolár najväčšie prírastky od mája tohto roku, pretože americké akcie sa zotavili späť na úrovne pred 11. septembrom, čím sa oslabil pesimizmus ohľadne vplyvu teroristických útokov na americkú

V piatok prišiel dolár o časť svojich prírastkov voči jenu a skončil na 121,26 JPY/USD, pričom na začiatku obchodovania dosiahol mesačné maximum 121,74 JPY/USD. Euro mierne oživilo a na konci piatkového obchodovania sa pohybovalo voči doláru na 0,9041 USD/EUR, hoci na konci štvrtkového obchodovania zaznamenalo mesačné minimum 0,8984 USD/EUR. Voči jenu euro mierne posilnilo na 109,67 JPY/EUR z 109,52 JPY/EUR. Na dôveru voči euru však negatívne vplývalo rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) ponechať úrokové sadzby nezmenené.

Trhy predpokladali, že ECB zníži úrokové miery, aby povzbudila ekonomický rast. Doláru mierne pomohli vyjadrenia japonského ministra financií Masadžura Šiokawu, že "pravdepodobne bude lepšie, ak bude jen mierne slabší ako súčasné úrovne 120 - 121 JPY/USD".jv;pe

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 2. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 5. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 6. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 7. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 8. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 10. Leto nekončí!
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 191
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 2 342
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 064
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 803
 5. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 796
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 365
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 268
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 206
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 152
 10. Leto nekončí! 799

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.

ŠPORT

Nechápem, prečo ľudia v príprave nadávajú, tvrdí slovanista

Viedenský má patriť k elitám hokejového Slovana.

Neprehliadnite tiež

Neistota okolo leteckej dopravy po brexite môže spôsobiť pokles letov

Nie je jasné, či Británia zostane členom Európskeho leteckého úradu, ktorý dohliada na dodržiavanie zákonov o bezpečnosti leteckej dopravy.

Do Česka mieri rekordný počet ojazdených áut. Zbavujú sa ich Nemci

Priemerný vek auta v susednom Česku prekročil pätnásť rokov, európsky priemer je pritom deväť rokov.

Vláda sa so samosprávami nedohodla, nezdaniteľná časť základu dane sa nezvýši

Na nezvyšovanie nezdaniteľnej časti základu dane upozorňovali odborári, ale aj opozícia.

Lidl vytláča domácich hráčov z britského trhu, zvýšil svoj podiel

Nemecký diskont sa stal siedmym najväčším supermarketom vo Veľkej Británii.